Ból emocjonalny - jak go wyrazić? Oto 5 wskazówek

Ból emocjonalny - jak go wyrazić? Oto 5 wskazówek
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2018

Wyrażanie odczuć takich, jak własny, wewnętrzny ból emocjonalny stało się w ostatnich czasach bardzo niepopularnym postępowaniem. Niezależnie od tego, że każdy z nas doświadcza w tym, czy w innym momencie życia wewnętrznego cierpienia, coraz częściej ignoruje się ten fakt.

Ludzie, którzy są “pozytywnie nastawieni” i mają w sobie “dobrą energię”, są witani przez innych z otwartymi ramionami. Ci, którzy odczuwają ból emocjonalny, często widzą tylko plecy innych. Zupełnie tak, jakby ten ból był chorobą zakaźną.

Prawdą jest jednak to, że wszyscy ludzie, w tym czy innym punkcie swojego życia, doświadczają pewnej formy emocjonalnego cierpienia. Niektórzy mają z nim do czynienia częściej, niż inni. Niemniej jednak ból emocjonalny bez wątpienia dopadnie każdego z nas i każdy będzie go odczuwać.

A kiedy to już się stanie, to szybko przekonamy się, jak ważna jest umiejętność jego wyrażania. Tłumienie bólu emocjonalnego tylko sprawia, że staje się on jeszcze bardziej intensywny i uniemożliwia nam właściwe zareagowanie oraz poradzenie sobie z nim.

“Nawet jeśli moc zmienienia bolesnej sytuacji w akceptowalną znajduje się poza zasięgiem twoich rąk, zawsze możesz wybrać preferowaną postawę, z zastosowaniem której zmierzysz się z tym cierpieniem”.
Viktor Frankl

Problem polega na tym, że często po prostu nie wiemy, jak wyrazić swój ból emocjonalny. Gdy już staniemy pod ścianą, okaże się od razu, że słowa stają się zbyt ubogie, a ich znaczenie niewystarczające. A na dodatek często nie wystarczają, by złagodzić swój ból emocjonalny. Dlatego postanowiliśmy zaproponować kilka wskazówek, które pomogą Ci o wiele bardziej efektywnie wyrazić swoje odczucia.

1. Opisz na głos swój ból emocjonalny

I chociaż na pierwszy rzut oka może Ci się to nie wydawać zbyt sensowne, to powinieneś mieć na uwadze, że istnieje naprawdę spora różnica między myśleniem a wypowiadaniem na głos bolesnych myśli. Myśli są ubierane w słowa, a zatem każdy z nas prowadzi stale swój własny, wewnętrzny dialog. Myśli nie wymagają jednak, abyśmy organizowali lub precyzyjnie definiowali pomysły. Dlatego też warto je wyartykułować. To naprawdę jest bardzo pomocna rada.

Bolesne emocje

Kiedy mówimy głośno o naszych myślach, uruchamiamy w ten sposób bardzo interesujący proces. Organizujemy sobie nasze własne myśli tak, aby przy ich użyciu stworzyć zrozumiały i spójny przekaz. Określamy i wyjaśniamy fakty tak, aby były zrozumiałe dla nas i dla innych.

Dlatego też właśnie wyrażanie swoich własnych myśli na głos może być tak oczyszczającym doświadczeniem. Nie musisz nawet niczego mówić komuś innemu. Po prostu powiedz to samemu sobie. Albo nagraj siebie i posłuchaj później uważnie tego nagrania.

2. Naucz się pozwalać sobie samemu na rozładowanie napięcia dzięki relaksującym rodzajom aktywności

Cierpienie i ból emocjonalny powoduje wiele napięć, a także nieprzyjemne uczucie niezadowolenia, które może być trudne do wyeliminowania. Mogą one objawiać się stanami lękowymi i obawą, a nawet apatią i uczuciem drętwienia całego ciała.

Nic nie jest lepsze do tego celu, niż ćwiczenie fizyczne, które ma na celu pełne wyeliminowanie przeciążenia emocjonalnego. Aktywność fizyczna pomaga zmienić zagadnienia, na jakich koncentrujemy naszą uwagę. Aktywuje zarazem procesy neurologiczne, które indukują u nas wrażenie dobrego samopoczucia.

3. Wyrażaj swój emocjonalny ból na głos

Ludzie na ogół stali się bardziej nieczuli na cierpienia innych, więc w dzisiejszych czasach wyrażanie emocjonalnego bólu jest czasami bardzo trudne. Nikt nie chce przeszkadzać innym lub, co gorsza, narazić się na odrzucenie. Niemniej jednak czasami nie da się, przynajmniej choćby na chwilę, otrząsnąć się z głęboko mrocznego nastroju.

Rozmowa

Jeśli tak jest także i w Twoim wypadku, najlepiej będzie porozmawiać z kimś o bólu, przez który właśnie przechodzisz. Pomóż temu komuś zrozumieć, że przeżywasz trudny czas i że ból emocjonalny nie zniknie sam z siebie. Zamiast tego musisz samodzielnie radzić sobie ze swoimi emocjami. Przekaż tej osobie informacje potrzebne do zrozumienia Twojej sytuacji, ale bez wchodzenia w niepotrzebne konfrontacje i spory.

4. Unikaj sytuacji konfliktowych

To normalne, że ból sprawia, że stajesz się rozdrażniony, a czasem jesteś także sfrustrowany innymi ludźmi lub wydarzeniami. W takim przypadku łatwo będzie Ci ulec pokusie wyładowania swojej frustracji i dyskomfortu na innych osobach. Nawet jeśli niczym Ci konkretnie nie przewiniły. Wystarczy, że po prostu znalazły się w nieodpowiednim miejscu i czasie.

Ale ważne jest także to, aby tego uniknąć za wszelką cenę. Sztuczne wywoływanie konfliktów pogorszy jedynie cała sytuację na dłuższą metę. Lepiej może po prostu unikać wszelkich sporów, gdy jesteśmy bardzo rozdrażnieni. W przeciwnym razie moglibyśmy zaangażować się w zupełnie bezproduktywny konflikt. Nie pomoże to nam w żaden sposób, a gdy już konflikt wygaśnie, nasz ból emocjonalny może zostać jeszcze spotęgowany przez poczucie winy. W takim przypadku lepiej będzie unikać wszelkiego rodzaju konfrontacji i problematycznych sytuacji.

5. Załóż swój własny pamiętnik i regularnie dodawaj do niego nowe zapiski

Ludzie od wielu wieków mieli w zwyczaju prowadzić pamiętniki z różnych powodów. Jednym z nich jest możliwość szybkiego i łatwego wyrażenia swojego bólu emocjonalnego. Podobnie jak to, że wypowiadanie naszych myśli na głos powoduje, że je potrafimy sprawnie “ogarnąć” i uporządkować, tak samo przelewanie ich na papier pomaga nam organizować i wyjaśniać je sobie jeszcze lepiej.

Pisanie pamiętnika

Pisanie jest jednym ze sposobów osiągnięcia katharsis. Ale to nie wszystkie jego cenne właściwości. Na dodatek pomaga Ci widzieć także wiele rzeczy z zupełnie nowej perspektywy. Czytanie swoich własnych pisemnych myśli pozwala zobaczyć je z daleka. Pomaga Ci to lepiej je przetwarzać i analizować je w bardziej racjonalny sposób. Pisanie czasami daje także kreatywne ujście dla niszczącego Cię od wewnątrz bólu emocjonalnego.

Wszystkie opisane powyżej metody pozwalające Ci wyrazić swój ból emocjonalny są naprawdę bardzo skuteczne, a więc i cenne. Ale w rzeczywistości wszystko będzie lepszym rozwiązaniem niż pozostawanie cichym, nieśmiałym lub też tłamszenie swojego bólu w środku. Musisz go wypuścić z siebie tak, by pozwolić mu odejść, za pomocą wszelkich niezbędnych środków. Wyrażanie bólu emocjonalnego jest jedynym sposobem na jego opanowanie, a ostatecznie przezwyciężenie go.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.