Jak rozwiązać problem? Oto strategie, które Ci w tym pomogą

Jak rozwiązać problem? Oto strategie, które Ci w tym pomogą

Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia, 2017

Czy zastanawiasz się właśnie, jak rozwiązać problem? Doskonale więc trafiłeś!

Albert Einstein był osobą, która zasługiwała na bycie wysłuchiwaną. Na szczęście dla nas, zostawił po sobie kilka wspaniałych myśli, jedna z których mówi że: “Nie uda się rozwiązać problemu korzystając się z takiego samego sposobu myślenia, który do niego doprowadził”. Pomyśl, jakich strategii zawsze używasz, gdy zastanawiasz się, jak rozwiązać problem.

Wśród ogromnego szeregu możliwości, ludzie mają skłonność używać dwóch niezawodnych strategii. Przynajmniej myślą, iż takie są. Najpierw omówimy strategiczny zakres rozwiązywania problemów, a potem wspomnimy o paradoksie zgubionego klucza. Przyłączysz się do nas w naszej podróży?

Jakich strategii powinniśmy używać, by rozwiązać problem?

Skuteczne rozwiązywanie problemów pomoże Ci się rozwijać. Zawsze mówiono nam, że porażka jest najlpeszym nauczycielem, Ale należy pamiętaż, iż skuteczne działanie również może pełnić taką rolę.

Jeśli znajdziesz odpowiednie wyjście, a problem zostanie rozwiązany, w trakcie tego procesu wyciągniesz kilka cennych wniosków.

Jak rozwiązać problem? - smutna kobieta

Jak rozwiązać problem – część praktyczna

Strategiczna metoda rozwiązywania problemów to model, który może być stosowany w każdej dziedzinie do problemu o dowolnym stopniu trudności. Aby wcielić to w czyn, najpierw musisz nauczyć się trzech podstawowych rzeczy: definicja problemu, Twój cel i konfrontacja. Jeżeli zastanawiasz się właśnie nad tym, jak rozwiązać problem, koniecznie wypróbuj to podejście.

Definicja

Pierwszy krok to zdefiniowanie. Zanim zaczniesz szukać rozwiązania, musisz się dowiedzieć, na czym polega ten problem. Musisz znać charakter problemu.

Jednym ze sposobów określenia problemu jest zadanie sobie pytania, z czego się składa problem, gdzie leży, kiedy się pojawił, kogo należy obwiniać, jak i dlaczego tak się stało… Innymi słowy, by rozwiązać problem warto poświęcić trochę czasu na zidentyfikowanie każdego szczegółu zaistniałej sytuacji.

“Gdybym miał godzinę czasu, by rozwiązać problem, 55 minut poświęciłbym na zastanowienie się nad nim, a 5 minut na jego rozwiązanie.”

-Albert Einstein-

Cel

Gdy problem zostanie zdefiniowany, musisz zrozumieć jakie są Twoje cele. Zamiast stale się skarżyć nie szukając sposobu, by rozwiązać problem , zapytaj siebie, czego właściwie pragniesz, myśląc jednocześnie jak rozwiązać problem.

Na przykład, za 6 miesięcy masz zaplanowaną rozmowę o pracę. Wiesz, że będą wymagali od Ciebie pewnego poziomu znajomości języka obcego. I dlatego Twoim celem musi być osiągnięcie tego poziomu wiedzy, który jest wymagany.

Może kiedyś póżniej odkryjesz, że podoba Ci się ten język, i że chciałbyś bardziej się go nauczyć, ale podstawowym właśnie musi być dokładnie ten omówiony powyżej cel.

Spójrz na własne problemy i wyobraź je sobie jako wyzwania, a nie zagrożenia. Traktowanie ich w taki sposób będzie Twoim źródłem motywacji, która powoduje znacznie mniej stresu i znacznie więcej satysfakcji.

Mężczyzna i kobieta się zastanawiają

Konfrontacja

Gdy już całkowicie uświadomisz sobie tą całą sytuację, nadszedł czas na opracowanie strategii, by ustalić jak rozwiązać problem. Znasz swoje cele i rozmiar trudności. Teraz zastanów się nad tą metodą.

Innymi słowy, musisz zrozumieć, która strategia będzie lepsza do osiągnięcia ustawionego celu i pokonania problemu. Oto kilka pomocnych technik:

  • Wystaw problem na próbę. Czasem rzeczy muszą się pogorszyć, zanim się poprawią. Mówiono, że po burzy zawsze następuje spokój. Może poddanie się próbie i staczanie się na dno będzie sposobem na rozpędzenie się. Na przykład, gdy wybucha pożar, często jest tak, że wcale nie warto próbować ratować czegokolwiek, ponieważ można stracić o wiele więcej. Lepiej cierpliwie poczekać aż strażacy zgaszą ogień, a potem wszystko wyrzucić, by móc zacząć od nowa.
  • Planowanie wstecz. Inna strategia polega na cofaniu się od rozwiązania. Według tej metody, aby rozwiązać problem, najpierw wyobraź sobie, że już został rozwiązany. Następnie zacznij badać co do tego doprowadziło, potem jeszcze jeden krok wstecz, itd. Wygląda to jak przewijanie videokasety i oglądanie procesu rozgrywania akcji. Na przykład, matematycy często używają tej strategii do określania dowodów: zaczynają od rzeczy, którą chcą udowodnić, aby zobaczyć, czy mogą w taki sposób dotrzeć do tego, co już udowodniły.
  • Spójrz dalej, niż problem. Aby to zrobić, musisz wyobrazić sobie swoje doskonałe życie i wyświetlić to w swoim umyśle. W ten sposób uzyskasz siłę i motywację, by pokonać niepewność i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Zgubiony klucz

Ta technika rozwiązywania problemów pochodzi z książki zatytułowanej “Sytuacja jest beznadziejna, lecz nie zbyt poważna (pogoń za nieszczęściem)”. Z pomysłowością i świetnym poczuciem humoru autor Paul Watzlawick określa pewne błędy, które każdy z nas w pewnym momencie popełnia.

W “Zgubionym kluczu” autor opowiada historię pijanego mężczyzny, który szuka swojego klucza pod uliczną latarnią. Policjant widzi go i przez chwilę pomaga mu szukać, ale w pewnym momencie pyta się go, czy na pewno w tym miejscu zgubił tego klucza. Wtedy pijany facet mówi do niego, że nie, leży kawałek dalej, ale tam jest zbyt ciemno.

Zastanawiając się, jak rozwiązać problem, powinniśmy się zastanowić, czy szukamy rozwiązania w odpowiednim miejscu. Często mylimy się, ponieważ zostajemy zaślepieni “uliczną latarnią”. Może jednego dnia było to pomocne i korzystne, ale nie oznacza to, że zostanie takim na zawsze.

Labirynt z drzew

Tak czy inaczej, mózg pracuje w sposób naturalny. Przeszukuje archiwa mentalne, by znaleźć zasoby, które były przydatne w przeszłości. Dlatego ważne jest, aby spróbować wykroczyć poza proste problemy.

Przeanalizować je we właściwy sposób i znaleźć najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zawsze je znasz z pamięci, nie zawsze masz pod ręką, bez względu na to, ile masz doświadczenia.

“Istnieją 3 dobrze znane rozwiązania pasujące do każdego ludzkiego problemu – świetne, realistyczne i złe.”

-Henry-Louis Mencken-

Masz teraz narzędzia, by móc rozwiązać problem, który się przed Tobą pojawi. Ale pamiętaj, iż nóż nie ma celu, jeśli właściciel go nie używa. Teraz Twoja kolej, by przełożyć te strategie w praktykę, wykorzystując swoją wiedzę, przebiegłość i pozytywne nastawienie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.