Inteligencja emocjonalna - 5 ćwiczeń na jej poprawę

Inteligencja emocjonalna - 5 ćwiczeń na jej poprawę

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2017

Inteligencja emocjonalna. To bez wątpienia aspekt naszej osoby, który powinniśmy rozwijać i dobrze o niego dbać. Umiejętność słuchania, rozumienie emocji innych osób i kontrolowanie swoich własnych oraz znajomość tego jak wyrażać wzajemny szacunek, oto inteligencja emocjonalna

To rodzaj umiejętności, która powinna być włączona do programu edukacyjnego w szkołach, tak aby dzieci mogły wykształcać te podstawowe zdolności już we wczesnym etapie życia. To droga do samopoznania, samokontroli oraz wyrażania siebie. Do tego jak wytyczać granice oraz jak je wyrażać, tak by uniknąć możliwej manipulacji.

Jak wiecie, osoba o najwyższym ilorazie inteligencji jest niekoniecznie najbystrzejsza, nie zawsze ma najlepszą pracę i nie zawsze pracuje, by “gromadzić”. Prawdziwy rodzaj inteligencji to inteligencja emocjonalna, która związana jest z osiąganiem szczęścia.

Czyni nas dumnym z tego kim jesteśmy oraz co posiadamy, nieważne czy jest to ogrom, czy niewielka ilość. Zatem dlaczego by nie przeprowadzić kilku ćwiczeń, aby nasza inteligencja emocjonalna nieco się rozwinęła?

1. Poznaj siebie

Poznawanie siebie to przygoda na całe życie. Można ją osiągnąć poprzez wypełnianie codziennych celów osobistych oraz zadawanie sobie pytań. To ćwiczenie introspektywne, które powinniśmy wykonywać każdego ranka. Zapytaj siebie co pragniesz robić dzisiaj, a co jutro.

Kiedy nadchodzi noc przeanalizuj jak czułeś się w ciągu dnia. Czy zachowywałeś się w sposób, jaki chciałeś? Czy wyrażałeś siebie zgodnie ze swoimi wartościami? Czy wyraziłeś swoje opinie? Zapisz to wszystko w dzienniku lub notesie. To bardzo proste, acz obrazujące ćwiczenie. Zadawaj sobie pytania, dociekaj.

podpisane balony

2. Kontrolowanie emocji

Pomyśl o swoich emocjach jak o harmonii. Nie warto uciekać się do ekstremum lub dramatyzować, ponieważ na dłuższą metę zawsze z tym przegramy. Nie pozwól sobą manipulować lub reagować gniewem. Najlepiej znaleźć złoty środek. Nigdy nie doprowadzaj swoich emocji do granic.

Kiedy zauważasz, że lada moment “wybuchniesz”, pomyśl o małym, cichym i przewiewnym pokoju. To miejsce na Twoje myśli. Inteligencja emocjonalna polega na tym, że zanim podejmiemy działania, myślimy, zastanawiamy się, analizujemy całą sytuację. Dopiero po jakimś czasie powinieneś podjąć decyzję. Najpierw przenieś się do tego cichego pokoju, który przynosi Ci tak wiele spokoju.

Nikt nie posiada większej kontroli nad Twoim życiem, niż Ty sam, nigdy o tym nie zapominaj. Zatem nie pozwól zabierać do nieznanych miejsc, gdzie tracisz swój spokój i swoją osobowość. Pracuj nad swoją wewnętrzną harmonią.

3. Empatia a inteligencja emocjonalna

Empatia to coś, co wszyscy znamy i cenimy. Mimo to, nie zawsze praktykujemy ją tak często, jak powinniśmy. Łatwiej wejść nam w sytuację ludzi, którzy wyrażają pozytywne emocje. Lepiej się z nimi identyfikujemy, a poziom zrozumienia i bliskości jest też bardziej intensywny.

Lecz co się stanie, jeśli spróbujemy empatyzować z kimś, kogo nie lubimy? Inteligencja emocjonalna może pomóc Ci rozwiązać ten problem. Pomyśl na przykład o swoim szefie, które nie okazuje Ci szacunku lub o koledze, który zawsze obgaduje innych i tylko szuka problemu.

Postaraj się postawić w ich miejscu, a być może odkryjesz pewne prawdy: niskie poczucie własnej wartości, poczucie zagubienia… Zrób to, a możesz zdobyć bardzo cenną lekcję.

dwie dziewczynki

4. Motywowanie siebie

Być może dzisiaj jesteś nie w humorze. Jednak od tego momentu postaraj się wykonywać to proste ćwiczenie: popatrz na jaśniejszą stronę wszystkiego, odłóż na bok to, co negatywne. Wstawaj każdego ranka myśląc o tym, co Cię ekscytuje i co pragniesz osiągnąć.

Życie bez nadziei to nie życie. Poszukuj codziennych motywacji.

Czasami niewielki szczegół może się okazać bardzo cenny: zakończenie dnia w tej kawiarni, do której nigdy się jeszcze nie wybrałeś, zadzwonienie do przyjaciela, którego dawno nie widziałeś, kupienie sobie prezentu, zaplanowanie wypadu w weekend, zapisanie się na lekcje jogi czy malowania. Uśmiechanie się nieco częściej…

5. Umiejętności społeczne

Postaraj się lepiej komunikować z innymi. I nie tylko za pomocą słów, ale również gestów. Zbliż się do ludzi, którzy Cię otaczają, uśmiechnij się do nieznajomego, zaoferuj przyjacielski dotyk, poklepanie po plecach, uścisk. Zdziwisz się reakcją, jaką wywołają Twoje gesty.

Poszukuj oraz oferuj pozytywne emocje. Staraj się lepiej słuchać osoby, która z Tobą rozmawia, spoglądaj jej głęboko w oczy. Możesz znaleźć tam coś więcej, niż proste słowa. Dołóż wysiłku, by Twoja inteligencja emocjonalna się rozwijała oraz bądź szczęśliwszy ofiarując szczęście drugiemu człowiekowi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.