Twój iloraz inteligencji - nawyki, które obniżają

Twój iloraz inteligencji - nawyki, które obniżają

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2018

Istnieje szereg nawyków, które mogą należeć do Twojej codziennej rutyny, a które zmniejszają iloraz inteligencji. Są to zwyczaje, które wydają się nieszkodliwe lub pozornie nie mają związku z poziomem intelektualnym. Jednak nauka udowodniła, że ​​mają decydujący wpływ na działanie naszego mózgu.

Nawyki, które ujemnie wpływają na iloraz inteligencji, wiążą się z tym, jak i co jesz i jaki styl życia prowadzisz. Badania wykazały, że pewne działania, wykonywane systematycznie, wpływają na zdolności poznawcze.

Przypomnijmy, że iloraz inteligencji jest “miarą inteligencji” obliczoną dzięki zastosowaniu testów psychometrycznych. Chociaż nie wszyscy zgadzają się z tą miarą lub z wnioskami, które można z niej wyciągnąć, to jest oczywiste, że ci, którzy kultywują określone zwyczaje, uzyskują zdecydowanie niższe wyniki. Zobaczmy, jakie są nawyki, które obniżają Twoje IQ.

“Platon powiedział, że dobrzy to ci, którzy zadowalają się snami o tym, co źli robią na jawie”.
-Zygmunt Freud-

Spożywanie tłuszczów nasyconych a Twój iloraz inteligencji

Tłuszcze nasycone to główne składniki wielu produktów spożywczych, które są w naszym zasięgu. Znajdujemy je w produktach mlecznych, tłustych mięsach i kiełbasach. Nauka odkryła, że ​​ten rodzaj żywności wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Zwiększają poziom “złego cholesterolu”, uszkadzając funkcjonowanie naszego układu krążenia.

Kobieta je hamburgera - dieta a iloraz inteligencji

Konsekwencją jest zmniejszenie przepływu krwi. To z kolei powoduje, że mniej tlenu dociera do mózgu, wpływając negatywnie na jego działanie. Duża część procesów, w których bierze udział centralny system sterowania przestaje funkcjonować prawidłowo. Efekty sięgają tego stopnia, że zmienia się stan umysłu, wzmacniają się emocje o zabarwieniu negatywnym, takie jak smutek, a iloraz inteligencji spada.

Wielozadaniowość – jeden z nawyków, które zmniejszają Twój iloraz inteligencji

W Massachusetts Institute of Technology przeprowadzono badanie kierowane przez neurologa Earla Millera. Badania skupiały się na efektach pracy z podzieloną uwagą, na przykład gdy pracujemy w trybie wielozadaniowości. Wnioski były jasne.

Badanie wykazało, że mózg nie jest przeznaczony do wielozadaniowości. Ludzie starają się stworzyć iluzję, że robią kilka rzeczy naraz, ale w rzeczywistości, z poznawczego punktu widzenia, proces nie przestaje być sekwencyjny. Konsekwencją takiego trybu pracy jest spadek wydajności intelektualnej, a na dłuższa metę, obniżony iloraz inteligencji.

Zbyt częste oglądanie telewizji

Telewizja to jedno z najpopularniejszych mediów dostarczających rozrywki. Bez wątpienia jest to jedna z najtańszych form odpoczynku i zawsze w zasięgu reki. Daje poczucie relaksu, ponieważ nie musimy wykorzystywać zbyt wielu zasobów, ani fizycznych, ani psychicznych, aby śledzić to, co dzieje się na małym ekranie.

Jednak cena może być bardzo wysoka. Oglądanie telewizji jest jednym z przyzwyczajeń, które obniżają Twój iloraz inteligencji. Nie chodzi tylko o to, że stajesz się bierny. Telewizja w bezpośredni sposób odrętwia Twój mózg.

Człowiek bez mózgu

Brak wypoczynku odpowiedniej jakości

Sen odpowiedniej jakości to jeden z nawyków, które najlepiej przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego umysłu. Dobry sen powoduje, że jego moc pod względem regeneracji umysłu jest optymalnie wykorzystana w czasie przeznaczonym na odpoczynek.

Badania dowodzą, że osoby, które nie dbają o wystarczającą ilość snu lub lekceważą jego jakość, szybciej się męczą wykonując jakieś zadanie. Popełniają również więcej błędów i są bardziej niestabilni emocjonalnie. Ponadto są skłonne do irytacji lub złości w reakcji na nawet najsłabsze lub rozłożone w czasie bodźce.

Podobnie, są dowody na to, że dłuższy czas snu sprawia, że ​​uczymy się lepiej, co wpływa na nasz iloraz inteligencji. Mniej kosztuje nas skupienie uwagi i dysponujemy większą siłą woli do przezwyciężenia pokusy do rozpraszania się.

Za dużo cukru

Cukier w dużych ilościach jest kolejnym wrogiem prawidłowego funkcjonowania mózgu. Badanie UCLA (Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles) wykazało, że jeśli dana osoba utrzymuje wysokie spożycie cukru przez kolejnych sześć tygodni, będzie to zaburzać zdolność jej uczenia się i zapamiętywania. A w konsekwencji wpływać ujemnie na iloraz inteligencji. To nie przypadek, że demencja dużo częściej się zdarza u osób z cukrzycą.

Cukier w szklance

To samo badanie wykazało, że owoce o zbyt dużej zawartości fruktozy mogą dawać taki sam efekt. W tym momencie musimy podkreślić, że spożycie cukru samo w sobie nie jest złe. W rzeczywistości glukoza to podstawowy składnik odżywczy dla naszego mózgu. Problem pojawia się, gdy konsumujemy go w nadmiarze.

Wszystkie wymienione wyżej nawyki zmniejszają iloraz inteligencji. Dlatego najmądrzej byłoby utrzymywanie ich pod stałą kontrolą. Nie powinny być stałymi zwyczajami, a raczej sporadycznymi działaniami. Nie chodzi o to, żeby wprowadzić spartański rygor, ale o to, by dbać o zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.