Ikigai: sztuka odnajdywania życiowego celu

Ikigai: sztuka odnajdywania życiowego celu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ikigai to japońskie słowo, które możemy przetłumaczyć jako “przyczyna istnienia” lub “powód, dla którego budzimy się każdego ranka”. Według Japończyków my wszyscy nosimy w sobie swoje ikigai i jest niezwykle ważne, aby je odkryć oraz przyswoić. Ponieważ wtedy będziemy posiadać wszystko, czego nam potrzeba do pokonania przeciwności losu.

Kilka psychologicznych i egzystencjalnych zasad jest podstawą naszego życia codziennego. Odnalezienie w sobie znaczenia, posiadania powodów do życia… to klucz do tego, by utrzymać cierpienie z daleka. I jedno z podstawowych narzędzi do radzenia sobie z jedną z najgorszych przypadłości dzisiejszych czasów: depresją.

“Sens życia to odnalezienie swojego daru. Cel życia to ofiarowanie go.”

William Szekspir

Wiele naszych problemów psychologicznych mogłoby być wyleczonych dzięki ikigai, które jest czasami ukryte, uciszane i poskramiane. Posiada ono moc napełniania naszych płuc powietrzem oraz zwracania nam woli życia.

Na przykład wiadomo, że wiele zaburzeń nastrojów ulega wyraźnej poprawie, kiedy dana osoba poświęca się samej sobie robiąc to, co lubi. Prędko, te pozytywne myśli oraz przekonania zadziałają jak bufor, chroniąc nas przed myślami samobójczymi, łagodząc lęk.

Wiemy też jednak, że nie jest łatwo poświęcić się naszemu ikigai, czyli celu życiowemu. Dlatego też Japończycy przypominają nam, że musimy być jak lojalny i energetyczny wojownik, który dąży do jednego, szczególnego celu: aby zachować swoją integralność oraz miłość do życia.

kwiat wiśni - ikigai

Twoje ikigai pragnie tylko jednej rzeczy: pozbyć się bierności

Sebastian Marshall to znany pisarz, który kilka lat temu ofiarował nam książkę o bardzo prostym tytule: Ikigai.

Musimy wspomnieć, że ze wszystkich publikacji na ten temat, właśnie ta książka wywarła największy wpływ. Nie ma też za wiele wspólnego ze tymi wszystkimi “oklepanymi” konceptami związanymi z rozwojem osobistym.

To, co nam wyjaśnia to fakt, że nasz świat jest pełen osób o negatywnym nastawieniu. Społeczeństwo już od pierwszego dnia zaprasza nas do tego, by być szczęśliwym. Jednakże wraz z dorastaniem, napotykamy po drodze wyłącznie problemy.

Pierwszą lekcją, jakiej musimy się nauczyć to nie aspirować do tego samego rodzaju szczęścia, które inni “rzekomo” posiadają. W większości przypadków nie jest ono prawdziwe. Jeżeli mamy obsesję na punkcie tego, żeby posiadać oraz robić to samo, co ludzie wokół nas, będziemy jak 99% populacji.

Z drugiej strony, jeśli ośmielimy się działać zgodnie z naszymi marzeniami, pragnieniami oraz celami życiowymi, będziemy unikalni. Znajdziemy się w grupie 1% osób, które aspirują do autentycznego samospełnienia.

I może być to osiągnięte wyłącznie w jeden sposób: pozostawiając za sobą bierność oraz odnajdując ikigai. Kiedy tylko będziemy mieć to jasne oraz zdefiniowane, nastąpi kilka rzeczy.

Po pierwsze, będziemy większymi nonkonformistami i to jest dobre.

Po drugie, w końcu będziemy świadomi swojego potencjału, który możemy przeistoczyć w “dynamit”.

walka samurajów

Jak mam odnaleźć swój życiowy cel?

Może się to wydawać zabawnym pytaniem dla wielu naszych czytelników. No bo kto nie wie co jest jego życiowym celem? Cóż, to ciekawe, ale nie zawsze jesteśmy tego pewni. W rzeczywistości czasami posiadamy pewne ambicje, ideały oraz liczne cele, które są w pewien sposób zniekształcone oraz przesiąknięte wartościami, które nie są nasze.

Presja społeczna oraz nasze wychowanie, rodzina oraz środowisko kształtują nas w sposób, którego nie zawsze jesteśmy świadomi.

Ikigai zawsze istniało, chociaż czasami przestajemy się mu poświęcać. Wolimy je uciszyć i zignorować, ponieważ myślimy, że nikt nas nie zrozumie. Obawiamy się, że zostaniemy skrytykowani oraz opacznie zrozumieni.

Musimy przestać odkładać na później potrzeby, przyjemności oraz pasje, które czynią nas osobą, którą jesteśmy, a które w końcu mogą przesądzić o naszej ścieżce. To nie jest łatwe, ale musimy spróbować.

Wyjaśnimy jak można zdefiniować swoje ikigai.

Schemat ikigai

7 kluczy do wykształcenia swojego ikigai

Twoje ikigai kształtowane jest na skrzyżowaniu czterech podstawowych aspektów: pasji, powołania, profesji oraz misji w życiu. Aby sprecyzować każde z tych aspektów, pomogą Ci w tym poniższe strategie:

  • Przestań żyć “na autopilocie”: pytaj siebie codziennie czy to, co robisz przynosi Ci szczęście.
  • Nie porównuj się z nikim. Nie staraj się być taki jak inni. To Ty jesteś swoim punktem odniesienia.
  • Wszyscy posiadamy talenty. Wszyscy mamy wyjątkowe zdolności, które wyróżniają nas wśród innych i powinniśmy je wykorzystać. Odkryj swoje oraz ciesz się nimi.
  • Ikigai to nie tylko cel życia czy aspiracja, to sposób życia, które musi być przeżywane tu i teraz.
  • To coś, co daje nam energię każdego ranka, co przeradza się w rzeczy, które czynimy codzienne, oraz w które chcemy zainwestować, by się rozwijać.
  • Czasami, życie zgodnie z naszym ikigai oznacza pozostawienie za sobą sporej części tego, co nas otacza. Musimy wiedzieć zatem, że wymaga to odwagi.
  • Ikigai to coś przeciwstawnego do bierności i konformizmu. Wymaga od Ciebie wielu rzeczy oraz pozwala Ci poczuć, że żyjesz, poczuć wolność i energię, niezależnie od Twojego wieku lub stanu fizycznego, ponieważ to przede wszystkim stan umysłu.

Podsumowując, jeżeli jeszcze nie odnalazłeś swojego celu w życiu, nic nie szkodzi. Czasami w podróży życia przebudzenie nachodzi nas w tak niezaprzeczalny sposób, że już nie możemy zawrócić.

To czas, kiedy nie będziesz miał innego wyjścia, a tylko za nim podążyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.