Gniew, który chowamy jest najbardziej niebezpieczny

Gniew, który chowamy jest najbardziej niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2020

Jeśli czujesz gniew, dlaczego udawać? Tak, często udajesz i nie mów, że tak nie jest. W wielu przypadkach udajemy, że się nie gniewamy, by zachować twarz i pozory. Ale to oprócz wyrządzania nam wielkiej szkody, daje innym wskazówki co do tego jak mogą nas kontrolować i jak nas wykorzystywać. Gniew ukrywany jest niebezpieczny.

Prawdziwym problemem jest fakt, że nie wiesz jak dać sobie upust kiedy czujesz gniew i wolisz go ukryć. Ta bańka jednak prędzej czy później pęknie.

I nie przejmujemy się tym, by nauczyć się jak kontrolować gniew. Dzieje się tak dlatego, że jest to uczucie o którym nie myślimy na co dzień, bo wierzymy, że nas nie dotyczy i nie ma z nami nic wspólnego. Lub też dlatego, że wydaje nam się, że możemy go zniweczyć. Często jesteśmy uczeni, aby go unikać tak, by nie wyrządzić żadnych pobocznych szkód w naszym otoczeniu.

To może zapobiec wysoce toksycznym sytuacjom, ale całkowite uciekanie od gniewu może mieć również negatywne konsekwencje.

Przeczytaj też:  Dojrzałość emocjonalna – 7 oznak

Ukrywany gniew a twoje zdrowie

Często myślimy o emocjach jak o czymś abstrakcyjnym, jakby ciało było czymś do przechowywania ich i środkiem do wyrażania ich w sposób fizyczny. Jednakże emocje przejawiają się fizycznie, tak jak i w naszych myślach.

Nagromadzony gniew może powodować poważne problemy zdrowotne, które oprócz tego, że nie wydają się być powiązane, w rzeczywistości jednak są. Niektóre z tych problemów obejmują bóle głowy, problemy z trawieniem, bezsenność, zwiększony niepokój, depresję, wysokie ciśnienie, problemy z cerą lub sercem (ataki serca, tachykardia).

Gniew

Niestrawiony gniew a twoje zachowanie

Jeśli nie załatwimy spraw należycie nasze emocje mogą ujawniać się w niespodziewany i niekontrolowany sposób.

Najpierw możemy poczuć się dobrze mogąc kontrolować małą ilość gniewu, tak aby nie ranić innych, ani ich nie obrażać, ale później prawdopodobnie wyżyjemy się na innych – niewinnych ludziach, którzy nie mieli nic wspólnego z daną sytuacją.

Stanie się tak, gdyż być może stanowili dla nas niewielkie zagrożenie. Nie chcesz ich ranić, ale gniew wzbiera wewnątrz ciebie i potem może spowodować, że twoja samokontrola wyparuje.

Tłumiony gniew może powodować też lęk, irracjonalny strach, a nawet wściekłość. Ta emocja musi być uwalniana, kiedy tylko to możliwe.

Przeczytaj też: Impulsywność, w jaki sposób sprawia nam ból?

Burza myśli

Jak i gdzie nakreślić granicę

Zdanie sobie sprawy, że gniew jest częścią nas to pierwszy ważny krok, ponieważ tylko tak możemy rozpocząć ustanowienie zdrowych ograniczeń. Gniewamy się o coś co robią inni, czy nasz gniew spowodowany jest osobistą zadrą z naszej przeszłości, której nie pamiętamy? Czy to w wyniku niejasności po naszej stronie, czy to inna osoba tak naprawdę traktuje nas źle?

Odpowiedzi na te pytania możemy odnaleźć kiedy stawimy czoła swojemu gniewowi. Ta wiedza da nam jasność w podejmowaniu właściwych decyzji, co do naszych relacji z innymi. Być może będziemy musieli wykonać krok wstecz i zdać sobie sprawę, że inni nie są aż tacy źli, jak nam się wydawało.

Wyrażanie swojego gniewu

Chociaż czasami ludzie zachowują się tak, jakby na celu mieli spowodowanie krzywdy, w większości przypadków tak nie jest. Nie chcąc ranić innych swoim gniewem, odrzucamy go. W szczególności jeśli czujemy się winni za nasz gniew, nie możemy trzymać go wewnątrz i obwiniać siebie, bez odnoszenia się do prawdziwego problemu.

Kiedy akurat się wściekamy i mamy okazję przeanalizować źródło naszego gniewu, możemy stać się bardziej świadomi co do prawdziwego powodu, który się za nim kryje. Wobec tego możemy zastosować odpowiednie metody uwalniania stresu powoli, bez powodowania dalszych ran za pomocą zdrowych ćwiczeń samokontroli.

Zajrzyj też do artykułu: Stany lękowe: dlaczego tak trudno je przezwyciężyć?

Doświadczanie gniewu może być dobre

Tak jak powstrzymywany gniew spowoduje złe samopoczucie, odkryjesz że tak samo dobrze czujesz się, kiedy się go wyzbywasz. To tak jak pozbywanie się ogromnego ciężaru. Świadome doświadczanie gniewu jest zupełnie różne od zaprzeczania mu. Może pomóc nam w zrozumieniu samych siebie i zrozumieniu dlaczego niektóre rzeczy powodują nasz gniew.

Nie chodzi o ty, by żyć stale się gniewając, ale raczej aby nie udawać, że ten stan nie występuje. Gniew jest naturalną ludzką emocją i musimy pozwolić sobie na wyrażanie go. Dopiero wówczas nauczymy się wyrażać go w zdrowy sposób, co pozwoli nam uchronić się przed sytuacją, gdzie całkowicie przejmie nad nami kontrolę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.