Ecstasy, narkotyk miłości - co musisz o nim wiedzieć?

Ten narkotyk ma destrukcyjny wpływ na ciało i umysł. "Urocze" nazwy ecstasy to tylko taktyki marketingowe używane przez sprzedawców do promowania narkotyków.
Ecstasy, narkotyk miłości - co musisz o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2021

Substancja psychoaktywna, którą znamy jako ecstasy, jest narkotykiem syntetycznym. Oznacza to, że jest on wytwarzany w laboratorium poprzez syntezę chemiczną. Ludzie zwykle produkują narkotyki w ten sposób, aby ominąć system prawny. Producenci biorą nielegalne substancje i wprowadzają w nie niewielkie zmiany w laboratorium. W ten sposób kończą one z nową formułą chemiczną, która technicznie nie jest nielegalna.

Ecstasy to uliczna nazwa narkotyku o nazwie MDMA (Metylenodioksymetamfetamina). Ludzie nazywają go często “narkotykiem miłości”, ponieważ zwiększa on postrzeganie kolorów, dźwięków i dotyku podczas seksu. Inne uliczne nazwy to między innymi “love”, “drops” i “superman”.

Ten narkotyk ma destrukcyjny wpływ na ciało i umysł. “Urocze” nazwy ecstasy to tylko taktyki marketingowe używane przez sprzedawców do promowania narkotyków.

“Nałogi przychodzą jako pasażerowie, odwiedzają nas jako goście i zostają jako gospodarze.”

-Konfucjusz-

Anton Kollish

Historia ecstasy

W 1912 r. Anton Köllisch, naukowiec z laboratorium Merck w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy w historii wytworzył ecsatasy. Nazwał to MDMA po inicjałach składników substanci. Wiemy, że w latach pięćdziesiątych rząd USA używał tego narkotyku do przesłuchań psychologicznych i testów podczas wojny.

W latach 60. ludzie zaczęli używać ecstasy jako leku terapeutycznego, aby przezwyciężyć społeczne zahamowania. Dopiero w latach 70. pojawił się jako narkotyk rekreacyjny na przyjęciach i innych imprezach towarzyskich. Później, w latach 80. konsumpcja stała się bardziej popularna. W 1985 r. Rząd USA zabronił dystrybucji tego narkotyku.

Na początku lat 90. handlarze zaczęli nazywać różnorodne narkotyki syntetyczne “ecstasy”. Było tak pomimo tego, że wiele z nich miało niewiele wspólnego z oryginalnym MDMA. Eksperci znaleźli w tych narkotykach składniki takie jak leki dla psów na odrobaczanie a nawet trucizne na szczury. Dzisiaj osoba kupująca ecstasy na ulicy nie ma pojęcia, co otrzymuje. W związku z tym jest to bardzo niebezpieczny narkotyk.

Obecnie większość ecstasy produkowana jest w Europie. Głównie w Holandii i Belgii. Rosyjscy zorganizowani przestępcy współpracujący z izraelskimi przestępcami, w dużej części dominują nad handlem ecstasy. Następnie hurtowi odbiorcy w Stanach Zjednoczonych kupują znaczny procent narkotyku.

Kilka faktów dotyczących konsumpcji

Zazwyczaj ecstasy występuje w formie pigułki. Jednak można ją również znaleźć w postaci płynnej lub w postaci proszku, który można rozcieńczyć i wstrzyknąć. Obecnie producenci i dealerzy sprzedają go w różnych kolorach, wzorach i kształtach. Przede wszystkim starają się przedstawić ją jako atrakcyjną dla młodych ludzi.

ecstasy

Stany Zjednoczone posiadają dużą liczbę konsumentów ecstasy. Amerykański krajowy instytut ds. zdrowia i konsumpcji narkotyków z 2007 r. stwierdził, że ponad 12 milionów osób zażyło ecstasy przynajmniej raz w życiu. To jest równe 5% populacji kraju w tamtym czasie. Ponadto, Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości wykazało w 2016 r., że co najmniej 20 milionów osób spożyło ten narkotyk w tamtym roku.

W badaniu z 2007 r. ustalono również, że prawie 92% osób zażywających ecstasy przeniosło się również na inne narkotyki, takie jak kokaina, heroina lub amfetamina. Badanie wykazało również, że niektóre osoby zażywające ecstasy miały zaledwie 12 lat.

Pomimo tych niepokojących odkryć, Andrew Parrot wraz z organizacją non-profit Multidyscyplinarne Stowarzyszenie Studiów nad Psychodelikami (MAPS) przeprowadził kolejne badanie. Celem było sprawdzenie, czy MDMA może mieć pozytywny wpływ na niektóre terapie. Wniosek był taki, że wydawało się, że pomaga to niektórym pacjentom ze stresem pourazowym. Niemniej jednak odkryli później, że substancja powoduje długotrwałe uszkodzenia, które przewyższają minimalne korzyści.

Efekty ecstasy

MDMA jest klasyfikowany jako psychedeliczny narkotyk halucynogenny. Halucynogenny efekt oznacza, że ​​użytkownicy widzą lub postrzegają rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją. Wbrew powszechnej opinii te halucynacje nie zawsze są przyjemne. W rzeczywistości możliwe jest posiadanie bardzo przerażających doświadczeń pod wpływem tego narkotyku.

Ecstasy powoduje szybki wzrost temperatury ciała. Niebezpieczną częścią tego procesu jest fakt, że substancja ta przeszkadza również osobie zażywającej w zrozumieniu, co dzieje się w jego ciele. Dodajmy do tego fakt, że ludzie zwykle używają go na imprezach, w zamkniętych przestrzeniach, w otoczeniu wielu innych osób więc nie jest zaskakujące to, że można doświadczyć poważnych reakcji.

Kobieta odczuwa niepokoj

Efekt psychodeliczny ma związek z sensorycznymi zmianami. Kiedy przyjmujesz ecstasy, kolory wydają się szczególnie intensywne i przyjemne. To samo dotyczy dźwięków i uczuć na twojej skórze. Dlatego “narkotyk miłości” zachęca do kontaktu fizycznego i reprezentuje “inny” rodzaj doświadczenia dla wielu młodych ludzi.

Narkotyk działa zwykle około 20 minut po tym jak go przyjmiesz. Najpierw odczuwasz nagłe mrowienie, a potem uczucie spokoju. Ecstasy powoduje również euforię. Czujesz intensywne poczucie witalności i podniecenia. Czasami powoduje paranoję, silny niepokój i dezorientację. Osoby przyjmujące go, mogą również wymiotować i czuć nudności, arytmie lub skurcze mięśni.

Krótko- i długoterminowe skutki uboczne

Efekty ecstasy zależą w dużej mierze od tolerancji użytkownika. Czasami wysoka dawka nie będzie miała dużego wpływu na daną osobę. W innym przypadku niewielka dawka może powodować dyskomfort lub nawet poważne problemy. Oznacza to, że nie ma bezpośredniej współzależności między spożywaną ilością a działaniem narkotyku.

Ecstasy pomaga uwolnić neuroprzekaźnik zwany “serotoniną“. Serotonina to związek chemiczny w mózgu, który poprawia nastrój. Niemniej jednak, paradoksalnie konsumpcja ecstasy tworzy barierę do dostępu do tego hormonu. Jest to znane jako “zespół serotoninowy” i pojawia się, gdy w mózgu występuje wysokie stężenie serotoniny. Konsekwencją tego jest dezorientacja, pobudzenie i hipertermia.

Mężczyzna odczuwa ból

Jednym z typowych skutków ubocznych konsumpcji ecstasy jest bruksizm. Jest to ścieranie lub zaciskanie zębów zwane jako zgrzytanie zębami. Dzieje się tak, ponieważ narkotyk ten wywołuje intensywne napięcie mięśni w szczęce. Może również powodować sztywność szyi, pleców i barków. W rezultacie, często znajduje się smoczki, gumy i narzędzia do masażu w miejscach, w których ludzie biorą ecstasy.

Niektóre z bardziej poważnych skutków długoterminowych to:

  • Uszkodzenie mózgu, które wpływa na zdolność uczenia się i pamięć
  • Zaburzenia snu
  • Uczucie ciągłej dezorientacji
  • Poważna depresja i lęki
  • Niewydolność nerek
  • Niewydolność sercowo-naczyniowa
  • Śmierć

Uzależnienie i ryzyko konsumpcji

Z fizycznego punktu widzenia, nie ma dowodów na to, że konsumpcja ecstasy powoduje uzależnienie. Niemniej jednak dla nałogowych konsumentów narkotyków istnieją bardzo konkretne zagrożenia. Pierwszym z tych niebezpieczeństw, o których wspomnieliśmy wcześniej, jest to, że konsumenci tak naprawdę nie wiedzą, co zawiera pigułka, którą biorą. Możesz być pewien, że producenci nigdy nie modyfikują narkotyku, aby go poprawić. Zmieniają go tak, aby był tańszy w produkcji.

Kolejnym ryzykiem jest to, że osoby zażywające to, szybko stają się odporne na narkotyk. Muszą konsumować coraz więcej, aby odczuwać takie same efekty, jak po raz pierwszy.

Psychoza

Ponadto, osoby spożywające narkotyk odczuwają skutki uboczne lub rozczarowanie, gdy efekty narkotyku miną. Im wyższa dawka, tym bardziej intensywne uczucie. W rezultacie niektórzy spożywający narkotyk przechodzą na inne substancje, aby odzyskać uczucie ulgi. Dlatego ecstasy często prowadzi do konsumpcji innych narkotyków psychoaktywnych.

Z psychologicznego punktu widzenia ecstasy może powodować uzależnienie. Człowiek może zacząć myśleć, że czuje się dobrze tylko wtedy, gdy spożywa ecstasy. To przekonanie jest powodem, dla którego kontynuują branie pigułki pomimo nieprzyjemnych lub poważnych skutków ubocznych na ich ciele.

Badania nad działaniem ecstasy

Naukowcy z John Hopkins University wykazali, że MDMA powoduje uszkodzenie komórek mózgowych. Aby przetestować swoją hipotezę, podali substancję grupie szczurów. Udało im się ukazać uszkodzenie kory serotoninergicznych aksonów zlokalizowanych w neuronach.

W obserwacjach ludzkich mózgów za pomocą skanów, badanie wykazało, że istnieje drastyczne zmniejszenie ilości serotoniny w mózgach osób zażywających ecstasy. Efekt widzimy nie tylko u zwykłych konsumentów, ale także u osób, które tylko raz zażyły pigułkę.

Tabletki

Podobnie, w badaniu przeprowadzonym przez Centrum Badań Społecznych na Uniwersytecie w Teksasie, naukowcy odkryli, że nałogowi konsumenci MDMA często mają objawy depresji i problemy z koncentracją. Zaobserwowali również nerwowość i częste drżenia u wielu osób zażywających MDMA.

Oprócz tych badań, w 2007r. Naukowiec David Nutt przeprowadził badanie ecstasy w Wielkiej Brytanii. Badanie miało na celu skatalogowanie 20 najniebezpieczniejszych substancji psychoaktywnych w porządku malejącym. Ecstasy było numerem 18 na liście, a wielu ludzi interpretowało to jako oznaczenie, że nie jest to bardzo niebezpieczne. Należy jednak powtórzyć, że jednym z największych zagrożeń jest łączenie lub fałszerstwo z innymi substancjami sprzedawanymi na ulicy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baggott, M. J., Kirkpatrick, M. G., Bedi, G., & de Wit, H. (2015). Intimate insight: MDMA changes how people talk about significant others. Journal of Psychopharmacology29(6), 669-677.
  • Bedi, G., Hyman, D., & de Wit, H. (2010). Is ecstasy an “empathogen”? Effects of±3, 4-methylenedioxymethamphetamine on prosocial feelings and identification of emotional states in others. Biological psychiatry68(12), 1134-1140.
  • May, A. L., & Parrott, A. C. (2015). Greater sexual risk‐taking in female and male recreational MDMA/ecstasy users compared with alcohol drinkers: a questionnaire study. Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental30(4), 272-275.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.