Dzisiejsze społeczeństwo - 7 znakomitych książek

Dzisiejsze społeczeństwo - 7 znakomitych książek

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2017

Heinrich Heine powiedział pewnego razu, że “gdzie zaczynają palić książki, tam kończy się na paleniu ludzi”. Lektura jest znakomitym narzędziem zdolnym zmieniać człowieka i pobudzać go do działania. Dobra książka jest natomiast pojazdem, którym porusza się wiedza. Przykładem są książki opisujące dzisiejsze społeczeństwo.

Stanowi ono temat niezwykle zajmujący i jak najbardziej aktualny. Dzisiejsze społeczeństwo, to przecież organizm, którego część stanowi każdy z nas. Na dodatek na co dzień możemy się mu swobodnie i uważnie przyglądać wyciągając coraz to nowe wnioski.

Wśród książek, które znajdują się we wspomnianej kategorii z pewnością znajdziemy wiele tytułów. Mogą to być zarówno dramaty obyczajowe, jak i dzieła science fiction. Ponadto wydają się one być napisane zupełnie niedawno, jakby wczoraj.

Nauki stale z nich płynące pozostają aktualne tak samo dziś, jak wtedy, gdy były napisane. Na szczęście i niestety, wiele z nich stanowi niezwykłe odbicie rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć. Doskonale wręcz opisują dzisiejsze społeczeństwo.

Dzisiejsze społeczeństwo w książce George’a Orwell’a “1984”

Na początek powiemy nieco o rozbrajającej i niezwykle aktualnej książce George’a Orwell’a pod tytułem “1984”. Opisuje ona historię absolutnie kontrolującego reżimu, który bierze w zupełną niewolę wszelką możliwość podejmowania przez ludzi decyzji osobistych. 

Obecnie wiele państw opiera się na rządzie wybranym na zasadzie reżimu demokratycznego z uniwersalnym prawem wyborczym. Czytając tę książkę z łatwością można zauważyć podobieństwa do zachowań prezentowanych przez dzisiejsze społeczeństwo mieszkające we wspomnianych krajach.

Dotyczy to między innymi podziału na tych, którzy posiadają wielką władzę, a także na tych, których swobodnie można by nazwać niewolnikami. Lektura stanowi pod tym względem doskonałe studium psychologiczne. Kontrolę nad jednostką osiąga się dzięki władzy, ale również za pośrednictwem mediów i siły przekazu.

“Portret Doriana Gray’a” Oscara Wilde’a

Minęły już całe dziesiątki lat od czasu, kiedy Oscar Wilde napisał jedyną wydaną przez niego powieść pod tytułem “Portret Doriana Gray”. Zawarte w niej przesłanie pozostaje jednak nadal tak aktualne, jak wtedy, kiedy ją napisano.

Dlaczego jako ludzie stale zmierzamy do tego, aby jak najdłużej zachowywać młodość? Dzisiejsze społeczeństwo w większości składa się z ludzi, którzy każdego dnia spoglądając w lustro stwierdzają, że nie są z siebie zadowoleni. Nie są zdolni do akceptowania  rzeczywistości, która się jawi ich oczom.

Społeczeństwo staje się bardziej brutalne nie tyle z powodu przestępstwa, co z powodu zwyczajowego narzucania kary

-Oscar Wilde-

“Śniadanie u Tiffany’ego” autorstwa Truman Capote

Z pewnością większość z nas kojarzy ten tytuł z głośnym filmem amerykańskiej produkcji z 1961 roku, w którym główną rolę zagrała Audrey Hepburn. Film ten oparty był właśnie na książce autorstwa Truman Capote.

Poza romantyzmem, na którym zazwyczaj skupiają się oczy widzów, dostrzec można również coś więcej. Jest to samotność ukryta za pogonią za sukcesem. Szczęście towarzyszy im jedynie w uśmiechu, nie ma jednak wiele wspólnego z prawdziwą  życiową radością.

Kobieta w kapeluszu - dzisiejsze społeczeństwo

“Wieczna Wojna” Joe’a Haldemana

Joe Haldeman był weteranem wojny w Wietnamie, który po powrocie do Stanów Zjednoczonych postanowił zrelacjonować swoje przeżycia w dziele science fiction pod tytułem: “Wieczna Wojna”.

Książka opisuje historię pewnej mało znaczącej osoby, która przeżywa 1000-letnią wojnę, której zupełnie nie rozumie. W między czasie zaznaje miłości, trudnych zmian socjalnych, samotności i braków w komunikacji. Bez wątpienia jest to podobieństwo tego, co może obserwować dzisiejsze społeczeństwo.

“Władca much” Williama Goldinga

William Golding napisał nowelę antyutopijną. Dla jej stworzenia wzorował się na grupie nastolatków, którzy zmuszeni byli do stworzenia nowej społeczności na skutek katastrofy nuklearnej.

“Władca much” tworzy różnego rodzaju pytania, wzbudza wątpliwości. Wojna nuklearna, jak zapowiedział Albert Einstein stanowiłaby ostatni konflikt światowy. Jednocześnie książka dotyka ludzkiej natury, która im lepsza się wydaje, wciąż pozostaje dzika i nieujarzmiona, instynktowna i czasem trudna do przewidzenia.

“Prorok” Khalila Gibrana

Już wiele lat temu Khalil Gibran napisał swoje wielkie dzieło pod tytułem “Prorok”. Jest to seria krótkich i prostych opowiadań, które stanowią naukę w pigułce.

Każda historia w tej książce stanowi niebywałą refleksję na temat miłości, sprawiedliwości, przyjemności, wierzeń, zachowań ludzkich, przyjaźni, religii… 

Inaczej rzecz ujmując, książka porusza wszystko to, czym zajmuje się w pewien sposób dzisiejsze społeczeństwo. Bez wątpienia przesłania zamieszczone przez autora pozostają tak samo aktualne, jak w chwili, gdy spisano je na papierze.

W sercu każdej zimy żyje migocząca wiosna, po każdej nocy natomiast następuje szczęśliwy poranek

-Gibran Jalil Gibran-

“Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego

Kto postrzega “Małego Księcia” jako zwykły zbiór prostych opowiadań dla dzieci, albo go jeszcze nie przeczytał, albo nie poświęcił mu dostatecznej uwagi. W rzeczywistości to dzieło Antoine’a de Saint-Exupery’ego jest tak złożone i głębokie, jak sam ludzki umysł.

Mały Książę

Najważniejsza postać podróżuje po różnych planetach poznając przy tym ich mieszkańców, co niebywale ją wzbogaca i pozwala dojrzewać. Wspomniani mieszkańcy w ciekawy sposób odpowiadają charakterystycznym cechom, które prezentuje dzisiejsze społeczeństwo.

Dlatego książka ta stanowi doskonałe studium różnych ludzkich postaw i osobowości, zarówno osób, które żyją obecnie, jak i tych z przeszłości.

Możesz mieć pewność, że tych siedem książek pobudzi Cię do rozmyślania nad cechami i charakterystyką odpowiadającą temu, co przedstawia sobą dzisiejsze społeczeństwo, w którym żyjemy. Znajdziesz w nich wiele emocji, które mogą na Tobie wywrzeć niezatarte wrażenie.

Przede wszystkim jednak lektura wspomnianych pozycji wzbogaci Twoje wnętrze, pozwoli Ci też wyrobić sobie bardziej krytyczne i obiektywne podejście do otaczającego nas świata. Miłej lektury!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.