Drzewo genealogiczne - narzędzie do rozwoju i uzdrowienia

Drzewo genealogiczne to linia przodków i następców danej osoby. Poznanie jego kształtu może pomóc ci zrozumieć wiele aspektów życia twojego i twojej rodziny.
Drzewo genealogiczne - narzędzie do rozwoju i uzdrowienia
Sergio De Dios González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2023

Drzewo genealogiczne to coś więcej, niż tylko rysunek czy zbiór imion, dat oraz historii rodziny. Może być ono potężnym narzędziem do zrozumienia oraz uzdrowienia sytuacji i problemów danej osoby.

Być może drzewo genealogiczne jest dalekie od remedium, jak twierdzi wiele osób. Jednakże dostarcza wartościowych informacji o naszych korzeniach oraz wyjaśnia w pewnym stopniu skąd pochodzimy. Niektóre szkoły filozoficzne ośmielają się nawet twierdzić, że drzewo genealogiczne pozwala nam poznać jak podświadomość rodzinna oddziałuje na podświadomość indywidualną. 

“Jeśli nie znasz swojej historii, nie wiesz nic. Jesteś jak liść, który nie wie, że jest częścią drzewa.”

-Michael Crichton-

Trochę historii…

W latach 60. grupa psychoanalityków w Europie zaczęła stosować terapie, które skupiały się na uświadamianiu sobie powtarzających się konfliktów i problemów w rodzinie. Ich metoda terapeutyczna zakładała również koncentrowanie się na różnych pokoleniach.

W latach 70. narodziła się “psychogenealogia”. To metoda psychoanalizy, która podkreśla związek między korzeniami problemów danej osoby a nierozwiązanymi sytuacjami jej przodków.

Psychogenealogia wierzy, że tylko bycie świadomym tych problemów uwolni je lub przyniesie ulgę. Anne Schutzenberger, Didier Dumas, Jodorowsky oraz Bert Hellinger są znanymi praktykantami psychogenealogii.

W ostatnich trzydziestu latach dziedzina psychoterapii zaczęła na nowo doceniać koncept “podświadomości rodziny”. Psychologowie powracają do analizowania starożytnych wschodnich myśli filozoficznych. Obejmuje to między innymi oddziaływanie, jaki nasi przodkowie mogą mieć na nasze życie. Ponadto włączają wpływ niektórych osób na więzi rodzinne.

W rezultacie, eksperci różnych dyscyplin (psychiatria, medycyna, praca socjalna, edukacja itd.) stosują drzewo genealogiczne jako część historii pacjenta oraz narzędzie kliniczne.

“Psychogenealogia opiera się na założeniu, że podświadome zachowania mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Działania te uniemożliwiają samorealizację indywiduum. Jednostka musi być ich świadoma oraz przełamać cykl, i aby tego dokonać powinna przebadać swoje drzewo genealogiczne.”

Stare dokumenty

Po co tworzyć drzewo genealogiczne?

Tworzenie swojego drzewa genealogicznego może być niezwykle satysfakcjonującym zajęciem. Daje Ci to sposobność do odkrycia tego, kim jesteś i skąd pochodzisz. Możesz badać kim byli Twoi przodkowie, ich pochodzenie, czym się zajmowali…To zajęcie znane jest jako genealogia i może być wspaniałą formą spędzania wolnego czasu.

Zatem badanie oraz tworzenie swojego drzewa genealogicznego może pomóc Ci w następujący sposób:

  • Zmienia sposób w jaki patrzysz na swoją rodzinę.
  • Możesz popracować nad dawnymi urazami, z którymi nie mogłeś poradzić sobie wcześniej.
  • Poznaj swoją medyczną historię poprzez zbadanie chorób swoich przodków.
  • Zobacz czy Twoje przekonania, lęki czy mentalne blokady są związane z dynamiką rodziny lub międzypokoleniowym dziedziczeniem.
  • Połącz się ze swoją duchowością. Kiedy znasz oraz rozumiesz swoją historię, czujesz się bardziej zakorzeniony, a jednocześnie połączony z czymś większym. Uczucie, że jesteś częścią długiej historii sprawia, że zdajesz sobie sprawę jaki jesteś maleńki.
  • Zdobądź informacje, których nie jesteś w stanie zobaczyć na poziomie świadomości, jednak które pojawiają się w podświadomości.

“Ci, którzy nie są w stanie pamiętać swojej przeszłości, zostają skazani na jej powtarzanie.”

-George Santayana-

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Aby zrobić drzewo genealogiczne zacznij zbierać informacje od członków rodziny. Następnie przejrzyj dokumenty, fotografie, portrety, urzędy stanu cywilnego, archiwa prasy, internet itd.

Informacje, które musisz zapisać tworząc drzewo genealogiczne, to:

  • Imiona i nazwiska.
  • Ważne daty: narodziny, ślub, zgon, emigracja…
  • Przyczyna śmierci.
  • Zawód.
  • Jakie były relacje między członkami rodziny (przyjaźń, przywileje, rywalizacja).
  • Jakiego rodzaju wyjątkowe cechy posiadali Twoi przodkowie.
  • Ważne wydarzenia: historie miłosne, anegdoty, destrukcyjne wypadki, itd…
  • Najważniejsze symptomy i choroby członków Twojej rodziny.

“Niewyrażony żal, nierozlane łzy, sekrety rodzinne, podświadoma identyfikacja oraz niewidoczne relacje rodzinne krążą między potomstwem i przodkami. To, co nie jest wyrażone słowami, objawia się bólem.”

-Anne Ancelin Schutzenberger-

Drzewo genealogiczne

Jak interpretować swoje drzewo genealogiczne

Interpretowanie drzewa genealogicznego oznacza przeprowadzanie “międzypokoleniowej analizy”. Dzięki niej możesz zidentyfikować nierozwiązane konflikty, żal, wzory zachowań.

Kluczem interpretacji drzewa genealogicznego jest “bycie świadomym” oraz zidentyfikowanie możliwych “wzorów”. Aby to zrobić, możesz ułatwić sobie zadanie interpretując genealogię z pomocą drugiej osoby.

“Posiadanie drzewa genealogicznego i nieprzebadanie go, to jak posiadanie tajemniczej mapy i zaniechanie szukania skarbu.”

-Alejandro Jodorowsky-

Jeśli pragniesz odpowiedzi od swojego drzewa genealogicznego, najpierw musisz zadać pytanie. Jednak często Twoja ciekawość zada Ci pytanie oraz udzieli odpowiedzi w tym samym momencie. To, co zwykle ma miejsce, to że ktoś zacznie zajmować się swoją genealogią wtedy, kiedy będzie mieć pytania dotyczące pewnych kwestii (emocji, okoliczności, mentalnych blokad, chorób itd.).

Innymi słowy, dobrze jest analizować swoje drzewo genealogiczne z konkretnymi, gotowymi pytaniami. Praca związana z poszukiwaniem odpowiedzi oraz odkrywaniem związków może być niezwykle głębokim oraz ekscytującym doświadczeniem. To autentyczny proces rozwoju osobistego. W rezultacie może on pomóc odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: kim jesteśmy oraz jak zostaliśmy uwarunkowani?

“Korzenie jednostki nie są fizycznymi obiektami zakopanymi w ziemi jak korzenie drzew. Nosimy nasze korzenie w sobie. Są mackami, które rozciągają się przez wszystkie nasze nerwy oraz łączą w całość. Idą za nami wszędzie, gdzie się wybierzmy, żyją tam, gdzie my mieszkamy.”

-Luz Gabas-

Podsumowując, drzewo genealogiczne oraz jego studiowanie może być bardzo ekscytujące. Każdy z nas powinien to zrobić w którymś momencie swojego życia. Według ekspertów, samo spojrzenie na drzewo genealogiczne oraz zrozumienie go może mieć uzdrawiające skutki, niezależnie od tego co postanowimy zrobić z nowymi informacjami. Dlaczego więc by nie spróbować?

“Nikt nie istnieje w odosobnieniu, nikt nie żyje samotnie. Wszyscy jesteśmy tym, kim jesteśmy ponieważ inni byli tym, kim byli.”

To może Cię zainteresować ...
Test rysunku rodziny, ciekawa technika projekcyjna
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Test rysunku rodziny, ciekawa technika projekcyjna

Test rysunku rodziny jest jednym z najbardziej znanych testów przeprowadzanych u małych dzieci. Ocenia on sposób, w jaki dziecko lub nastolatek pos...


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.