Dobrze pomyśl, zanim udzielisz komuś odpowiedzi

Dobrze pomyśl, zanim udzielisz komuś odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2017

Dobrze pomyśl, zanim udzielisz komuś odpowiedzi. Najpierw sam się dowiedz, a potem będziesz mógł pouczać innych. Być może miałeś kiedyś ochotę udzielić komuś takiej rady. Być może nawet to zrobiłeś. Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ wielu walczy o głos, choć nie ma nic cennego do przekazania. Słowa mówiące: dobrze pomyśl zanim odpowiesz, dotyczą w rzeczywistości każdego z nas.

Nie da się ukryć, że skoro odczuwaliśmy potrzebę zwrócenia komuś na to uwagi, to zapewne dlatego, że irytowało nas podejście danej osoby do tematu. Być może chciała się wypowiadać w kwestii, o której nie ma najmniejszego pojęcia, albo najmniejszej swobody mowy. Nasza irytacja natomiast mogła wynikać z faktu, że i nam mogło się kiedyś zdarzyć coś podobnego.

Powodem, dla którego mamy ochotę powiedzieć komuś: dobrze pomyśl, zanim się odezwiesz może być też sposób argumentacji użyty przez daną osobę. Kiedy słyszymy z cudzych ust, że “tak już bywa”, albo “bo tak”, słusznie się irytujemy nie mogąc uzyskać logicznej argumentacji, która skutecznie mogłaby usprawiedliwić takie czy inne działania.

Tytułowe słowa: “dobrze pomyśl” dotyczą również nas samych. Stale przypominają, żeby nie iść na łatwiznę wygłaszając puste, nic nie wnoszące słowa, ale raczej budować konkretną logiczną argumentację, z której pożytek będą mogły odnieść również inne osoby.

Tak więc, kiedy po raz kolejny staniesz przed okazją wyrażenia swojego zdania, dobrze pomyśl co chcesz powiedzieć, dlaczego i jakimi argumentami poprzesz wygłaszaną przez siebie opinię. W tym celu wszyscy powinniśmy stale pogłębiać nasze zrozumienie i sposób rozumowania.

Dobrze pomyśl, zanim się odezwiesz

Ludzki język kryje w sobie niesamowite możliwości. Jedną z nich jest składanie bardzo długich i bogatych w przekaz zdań przy użyciu tak niewielu liter, którymi dysponujemy. Poza tym korzysta z wielu mediów, zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich.

Komunikacja - dwie głowy, wspólny język

Z powodu wielu możliwości, jakie wynikają z faktu, że człowiek może posługiwać się mową i przekazem słownym powinniśmy czuć się zobligowani nauczyć się poprawnego stosowania tego daru.

Aby dobrze podejść do tego złożonego zadania, przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z pewnej ciekawej informacji. Czy wiedz, że ponad połowa konwersacji, które prowadzimy w ciągu dnia bierze swój początek pod wpływem impulsu.

Myślenie jest najcięższą pracą, jaka istnieje.

Być może to właśnie jest powodem, dla którego tak niewiele osób się tego podejmuje

-Henry Ford-

Bycie w pełni świadomym każdego wypowiadanego słowa nie należy do łatwych zadań. Być może stanowi to powód, dla którego cenimy sobie możliwość słuchania innych i obserwowania, jak usiłują to robić.

Ci, którzy się zatrzymują, rozmyślają, analizują i pozwalają sobie na myślenie zanim otworzą usta, cieszą się roztropnością, widzą rzeczy z szerszej perspektywy i dostrzegają nastawienie innych.

Czytaj, aby wzbogacić sposób rozumowania

Z drugiej strony słowa mają większą moc oddziaływania, niż mogło by się nam wydawać. Słów używa się do wygłaszania zarówno wykładu, który nikogo nie dotyka, jak i do takiego, który zadaje bolesne ciosy. Słowo może wzmacniać więzi, ale i rozdzielać zażyłych przyjaciół, może motywować lub podcinać skrzydła…

Jedną z najbardziej skutecznych i przystępnych form pomagających tworzyć krytyczną myśl, która jednocześnie pozwala dobrze się rozwijać i adaptować jest lektura. Czytanie stanowi klucz do tego, aby umiejętność myślenia mogła zostać przystrojona godnością, a także do tego, by powstałe myśli wyrażać wobec innych w sposób inteligentny.

Czytanie jest tym, co pozwala w bardziej otwarty sposób spojrzeć na ludzi i świat, pomaga odrzucać rzeczywistość jako coś zupełnie nieodwołalnego.

To zaprzeczenie, ta święta rebelia, stanowi szczelinę, którą tworzymy na powierzchni skrzywionego świata.

-Ernesto Sábato-

Lektura jest tym, co może nam dać mądrość, uzupełnia nasze zrozumienie. Jak mawiał Baltasar Gracián, “książki czynią nas ludźmi”. Dzięki nim ćwiczymy umysł, zwłaszcza w dziedzinach, w których nie podejmowaliśmy jeszcze decyzji, obieramy zasady, rozumujemy na własny indywidualny sposób.

Magiczna książka - dobrze pomyśl

Teraz możesz konstruować krytyczną myśl

Intelekt żywi się przeżytymi doświadczeniami, a jego bogactwo jest ściśle zależne od kultury nabytej od innych osób, za pośrednictwem rozmaitych mediów. Jeśli więc potrafisz rozmyślać nad przyswojonymi informacjami i selekcjonujesz je w odpowiedni użyteczny sposób, to możesz konstruować indywidualny krytyczny sposób myślenia.

Własny z uprzedzeniem określony indywidualny sposób myślenia z pewnością będzie o wiele cenniejszy, niż pierwsza myśl, która objawi Ci się w danej chwili.

Jeśli dwie jednostki zawsze się na wszystko godzą, mogę zapewnić, że jedna z nich myśli za dwoje

-Zygmunt Freud-

Samo w sobie wygłaszanie opinii nie ma najmniejszego sensu, podobnie jak przyjmowanie wszystkiego, co czytamy bez poddania informacji głębszej analizie czy krytyce. Nie lubimy ludzi, którzy mówią tylko po to, by zabijać ciszę, w dodatku zupełnie nie doceniając argumentacji, którą Ty starasz się przedstawić.

Jeśli chcemy, żeby inni traktowali poważnie to, co chcemy im przekazać, warto przyjąć rozsądną i ostrożną postawę. Warto też pamiętać, że rzadko kiedy mamy w jakiejś sprawie absolutną rację, wręcz przeciwnie.

Dobrze jest więc używać całej dostępnej nam siły umysłu i rozwijać ją. Można to osiągnąć czytając książki i stosując w prowadzonych przez nas konwersacjach logicznej argumentacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.