Decyzje: dlaczego unikamy ich podejmowania?

Decyzje: dlaczego unikamy ich podejmowania?

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2017

“Nie wiem, jakie decyzje podejmować”. To prawdopodobnie jedno z najczęściej wypowiadanych zdań przez ludzi, którzy nie są pewni siebie oraz którym brakuje zdecydowania w życiu. Dla niektórych osób proste decyzje mogą być powodem stresu i poczucia zagubienia.

Podejmowanie decyzji wiąże się z braniem za nią odpowiedzialności. Dlatego do tego zadania często podchodzimy ze zbyt dużym dystansem, szczególnie kiedy kwestia jest dla nas ważna.

Dlaczego nie potrafimy podejmować decyzji?

Tak naprawdę każdy z nas doskonale wie jak podejmować decyzje. Problem tkwi w naszym zaufaniu do umiejętności podejmowania właściwych wyborów i właśnie to nas paraliżuje. Podejmowanie decyzji staje się łatwe, kiedy potrafimy uwierzyć we własne siły.

W istocie to nasz brak pewności siebie i lęki powstrzymują nas przed podejmowaniem życiowych decyzji.

Kobieta podejmuje decyzje

Jak to jest kiedy brakuje nam pewności siebie?

Kiedy brakuje nam pewności siebie nie skupiamy się na sobie, ale na innych i na tym co pomyślą o naszym wyborze. Ciężko jest je podejmować kiedy opieramy się na oczekiwaniach innych osób. Nasza niepewność potęguje się, a razem z nią nasza niezdolność do podejmowania decyzji i strach. Ten schemat powtarza się bez końca, co sprawia że stale blokujemy i paraliżujemy samych siebie.

Jak odzyskać pewność siebie?

Pewność siebie wymaga silnej samooceny, zrozumienia własnej osobowości oraz świadomości swoich mocnych i słabych stron. Kiedy znamy samych siebie oraz swoje wartości i życiowe pragnienia, wówczas możemy powiedzieć, że jesteśmy pewni siebie.

“Czasami najmniejsze decyzje mogą na zawsze zmienić nasze życie.”

-Keri Russel-

Jak podejmować decyzje?

Kiedy stajemy w obliczu wielu możliwości, ważne jest aby połączyć się z samym sobą, wiedząc kim jesteśmy i jaką mamy wizję życia. Nie możemy koncentrować się na innych i na tym co pomyślą, czy powiedzą.

Po drugie istotne jest, aby na spokojnie przeanalizować każdą możliwość, rozważając jej wady i zalety. Najlepszym sposobem na ocenę wad i zalet jest nadanie im wartości numerycznej. W zależności od istotności danego aspektu nadajemy mu przykładowo wartość od 0 do 5.

W ten sposób łatwiej będzie nam porównać obie decyzje na każdym poziomie i zrozumieć na której zyskamy najwięcej. Szczególnie ważne jest, aby tej oceny dokonywać całkowicie szczerze i w oparciu o własne przekonania, a nie o przekonania innych. Przecież ostatecznie to my, a nie kto inny będzie musiał podjąć tę decyzję.

Jak wprowadzić decyzję w życie?

Kiedy znamy już wszystkie aspekty i motywy danego wyboru w oparciu o jego wady i zalety musimy być pewni co do uzyskanego rezultatu. W ten sposób możemy podjąć ostateczną decyzję. Wówczas ostatnim krokiem jest oznajmienie jej innym.

Ujawniamy swoje motywy, które dokładnie oceniliśmy i stanowią podwaliny podjętej decyzji. Następnie wykonanie postanowienia oznacza poprowadzenie życia w jego kierunku. Przez cały czas należy pamiętać o powodach, dla których znajdujemy się w danym położeniu.

Co z lękiem?

Podczas każdej zmiany w życiu pojawia się lek. To właśnie przez niego ogarnia nas zwątpienie i zastanawiamy się, czy podjęta decyzja na pewno będzie tą właściwą.

Kobieta uwięziona w słoiku

Oczywiście, że możemy się mylić. Błędy jednak bez wątpienia posłużą nam jako materiał do nauki o własnym życiu. Idąc przez życie idziemy po omacku i nie wiemy co nas jeszcze czeka. Kiedy już przeanalizujemy swoje motywy warto zdecydować się na parcie do przodu wbrew własnym obawom i lękom.

Często to właśnie niepodejmowanie decyzji to najgorsza opcja. Stagnacja i odrzucanie zmian blokuje nasz postęp na życiowej ścieżce. Konsekwencje często są znacznie gorsze niż te, które wynikałyby z odważnie podjętych przez nas decyzji.

“Odważny jest ten, kto pokonuje własne lęki, a nie ten kto ich nie ma.”

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.