Decyzja - jak podjąć taką, która odmieni twoje życie?

Decyzja - jak podjąć taką, która odmieni twoje życie?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2018

Decyzja – jak podjąć taką, która odmieni twoje życie? Przez większość czasu zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszym życiu jest coś, co musi się zmienić. Czasami nawet wiemy, jakich zmian potrzebujemy – takich jak zakończenie związku, odejście z pracy lub przeprowadzka.

Nie możemy jednak znaleźć sposobu przejścia od celu do działania. Nasz umysł pokrywa mgła i odkładamy decyzję na czas nieokreślony.

Ważna decyzja składa się zasadniczo z dwóch elementów. Po pierwsze, musisz stwierdzić, że naprawdę istnieje poważny problem.

Po drugie, wiesz, że konieczna jest zmiana sytuacji w celu przezwyciężenia problemu. Rozumiesz, że nie ma już czasu na łatanie plastrem. Zamiast tego nadszedł czas na konkretne i często radykalne działania.

“Podczas podejmowania decyzji najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest właściwa rzecz, kolejną najlepszą rzeczą jest niewłaściwa rzecz, a najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to nie zrobić nic”

Theodore Roosevelt

Większość z nas doszła do tego punktu. Potem rozpraszają nas inne rzeczy lub pozwalamy, aby czas mijał a my “zobaczymy, co się stanie”. Nie podejmujemy ostatecznej decyzji, o której wiemy, że powinniśmy ją zrealizować.

Być może potrzebujemy metody przejścia od myślenia do działania lub zwyczajnie zaakceptować to, że nie chcemy radykalnie odwracać całej sytuacji.

Teraz porozmawiamy o kilku sugestiach, które mogą pomóc w trudnym procesie podejmowania wielkiej decyzji. To nie jest instrukcja “krok po kroku”, gdzie musisz wypełniać wszystkie punkty. Są one raczej wytycznymi, etapami, przez które należy przejść przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Pozbądź się myśli, że twoja decyzja stworzy zbyt wiele problemów

Wszyscy chcielibyśmy podjąć doskonałą decyzję. Decyzję, która rozwiązuje wszystko od razu. Taką, która nie ma “wad”. Innymi słowy, “uderzenie”, jak w grze w kręgle, gdy za jednym strzałem przewracasz wszystkie. Ku naszemu rozczarowaniu tego rodzaju decyzje nie istnieją.

Kobieta na żółwiu.

Każda decyzja wymaga zrezygnowania z czegoś. Nie podejmujecie decyzji, ponieważ rozwiązuje ona wszystko, ale dlatego, iż prowadzi do sytuacji, która znacząco poprawia jakiś aspekt życia, który jest dla nas ważny. Decyzja rozwiązuje najważniejszy problem, ale pozostawia nietknięte inne elementy, które nadal będziemy musieli rozwiązać.

Duża decyzja pociąga za sobą także pewien poziom niezadowolenia, bólu lub utraty czegoś. Dlatego potrzebujemy odwagi, aby to zrobić.

Zastanówcie się czy podejmujecie tę decyzję ponieważ problem jest czymś tak negatywnym w waszym życiu, że warto dla jego rozwiązania poświecić inne rzeczy.

Zidentyfikuj ryzyko i niebezpieczeństwa związane z decyzją

Każda duża decyzja wiąże się również z ryzykiem, a czasem także z niebezpieczeństwem. Przed podjęciem kolejnego kroku musimy spróbować zobaczyć, gdzie czyhają na nas największe niebezpieczeństwa. To nie tylko uczyni nas silniejszymi do tego, by iść dalej. Da nam również większą determinację i świadomość tego na co się decydujemy.

Oto stara sztuczka: zrób listę. Weź kartkę i zapisz wszystkie zagrożenia związane z twoją decyzją. Bądź konkretny. Staraj się być bardzo precyzyjny.

Decyzja na rozstaju dróg.

Zidentyfikuj każde ryzyko i jego wpływ na ciebie. Nie pomijaj niczego, nawet jeśli uważasz, że to mała rzecz, trywialne ryzyko (lepiej być go świadomym). Kiedy podejmujemy ważną decyzję, nic nie jest nieistotne.

Spróbuj zrobić to samo z niebezpieczeństwami. Różnica między ryzykiem a niebezpieczeństwem polega na tym, że ryzyko może być niewielkie, a niebezpieczeństwo zagraża zdrowiu lub życiu. Brzmi to ekstremalnie, ale na przykład poważne zadłużenie się, gdy myślisz o zmianie pracy, jest bardzo niebezpieczne.

Następnie przyjrzyj się punktom na twojej liście i roli, jaką może odegrać twoja emocjonalna zależność.

Zbadaj swoje emocje i przygotuj plan działania

Przed podjęciem ważnej decyzji normalne jest posiadanie wielu wątpliwości i obaw. Problem polega na tym, że te obawy czasami zniekształcają twoją perspektywę.

Coś ci mówi, że nadszedł czas na zmianę, ale inny “wewnętrzny głos” mówi ci, żebyś się zatrzymał. Musisz rozwiązać tę sprzeczność, aby iść naprzód.

Dziewczyna z różowym balonikiem.

Ważne jest, aby twoje uczucia były jasne. Czy twoje pragnienie rozwoju i poprawy swojego życia popycha cię do podjęcia decyzji? Czy to kaprys? Paląca chęć realizowania pasji? Czy metodycznie wyjaśniłeś swoją decyzję, czy też się boisz? Jeśli potrafisz odpowiedzieć na te pytania, wykonałeś już połowę pracy.

Kiedy twoje uczucia są względnie jasne i zdajesz sobie sprawę z ryzyka związanego z podjęciem decyzji oraz z tego, co stracisz i zyskasz dzięki temu, będziesz gotowy do działania.

Nie odkładaj tego. Wyznacz konkretną datę, aby zrobić to, co konieczne. Następnie zrób to i nie oglądaj się za siebie: i już.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.