Czym jest rezyliencja czyli przypowieść o paprotce i bambusie

Czym jest rezyliencja czyli przypowieść o paprotce i bambusie

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2018

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest rezyliencja, z całą pewnością zainteresuje Cię przypowieść o paprotce i bambusie. Opowiada ona o mężczyźnie, któremu przyszło znieść trudny etap w swoim życiu. Był stolarzem i początkowo szło mu bardzo dobrze. Problemy zaczęły się, gdy do jego miejscowości przybyła firma zajmująca się produkcją mebli. Jej właściciele mieli dużo pieniędzy, dysponowali doskonałym wyposażeniem i dużą liczbą pracowników. Z czasem firma zrobiła w okolicy furorę.

Fabryka wytwarzała meble w rekordowym tempie. Były one również doskonałej jakości. Jak gdyby tego było mało, ceny były zaskakująco niskie w porównaniu z cenami wyznaczonymi przez stolarza. Sytuacja stawała się dla mężczyzny coraz trudniejsza. Już po kilku miesiącach zdał sobie sprawę z tego, że zbankrutuje. Bardzo się tym przejmował.

Jak gdyby tego było mało, stolarz zaczął mieć poważne problemy ze swoją żoną. Była ona nauczycielką w szkole i jej wypłata była zbyt niska by utrzymać trójkę ich dzieci. Stolarz zaczął szukać nowej pracy, ale zdawało się, że nie zdoła osiągnąć  tego celu. Żona miała o to do niego pretensje, co negatywnie wpłynęło również na dzieci. Zaczęły one mieć problemy w szkole i bardzo pogorszyły się ich oceny.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czym jest rezyliencja i jak może nam się przydać w obliczu problemów, koniecznie czytaj dalej…

Paprotka i bambus czyli czym jest rezyliencja

Stolarz z naszej opowieści był naprawdę zdesperowany. Miał coraz mniej pieniędzy. Oczywiście odbiło się to echem również na jego energii oraz optymizmie, który z dnia na dzień wygasał. Jego umysł zaczął się zamykać i nie był w stanie dostrzec wyjścia z sytuacji. Jedyne, co wpadło mu do głowy to iść na spacer w pobliskim parku żeby uporządkować nieco swoje myśli.

Tak właśnie odkrył sekret paprotki i bambusa…

Droga

Stolarz chodził po lesie przez około pół godziny gdy nagle napotkał przyjaznego starca, który serdecznie się z nim przywitał. Mieszkał on w skromnym domku, do którego zaprosił stolarza na herbatę. Zauważył zmartwienie na jego twarzy i zapytał co się dzieje. Stolarz zwierzył się ze wszystkich swoich zmartwień podczas gdy starzec słuchał go w skupieniu i z pełnym spokojem.

Gdy skończyli pić herbatę, mężczyzna zaprosił stolarza do części znajdującej się za domem. Była tam paprotka i bambus oraz dziesiątki innych drzew. Starzec poprosił mężczyznę, żeby obserwował uważnie obie rośliny i powiedział, że musi mu opowiedzieć pewną historię… Chciał nauczyć go czym jest rezyliencja.

Przypowieść i ukryta w niej mądrość

Stolarz był bardzo zainteresowany tym, czego chciał go nauczyć starzec. Zaczął on więc swoją opowieść, mówiąc:

“Osiem lat temu zdobyłem nasiona i udało mi się zasadzić bambusa i paprotkę w jednym momencie. Chciałem, żeby obie rośliny rosły razem w moim ogrodzie, ponieważ obie doskonale na mnie wpływają. Włożyłem cały mój wysiłek w ich pielęgnację jak gdyby były prawdziwym skarbem.”

Las bambusowy

Jakiś czas później zauważyłem, że paprotka i bambus reagują na moją pielęgnację w odmienny sposób. Paprotka zaczęła rosnąć i już po kilku miesiącach zmieniła się w majestatyczną roślinę, która zdobi pomieszczenie w jakim się znajduje. Bambus z kolei nadal był pod ziemią, bez jakichkolwiek oznak życia.”

Starzec snuł swoją opowieść, podczas gdy stolarz słuchał go w pełnym skupieniu…

“Minął rok i paprotka nadal rosła, ale bambus nie. Nie poddałem się jednak. Nadal dbałem o niego z największym zapałem. Mimo to minął kolejny rok a moja praca nie przynosiła żadnych efektów. Bambus nie chciał się pokazać.”

Czym jest rezyliencja czyli znaczenie czasu w naszym rozwoju

Starzec mówił dalej:

Nie poddałem się ani po drugim roku, ani po trzecim ani nawet po czwartym. W piątym roku, pewnego dnia zauważyłem, że z ziemi wychylił się nieśmiało młody pęd. Następnego dnia był już znacznie większy. Już po kilku miesiącach roślina zmieniła się w potężny, 10-metrowy bambus ponieważ rosła bez przerwy. Czy wiesz dlaczego tyle czasu zajęło jej wyjście na powierzchnię?”.

Starzec w Japonii

Stolarz pomyślał przez chwilę, ale nie wiedział w jaki sposób odpowiedzieć. Starzec kontynuował więc swoją opowieść:

“Zajęło to pięć lat ponieważ w tym czasie roślina pracowała nad tym, by wypuścić mocne korzenie. Wiedziała doskonale, że musi urosnąć bardzo wysoko i dlatego właśnie nie mogła wyjść na powierzchnię ziemi do czasu gdy będzie miała silne podstawy, dzięki którym wzniesie się wysoko i szybko. Rozumiesz?”

Stolarz zrozumiał przesłanie. Pojął, że czasami niektóre rzeczy zajmują dużo czasu, ponieważ wypuszczają korzenie. Że najważniejsze to być wytrwałym i nie tracić wiary. Przed pożegnaniem starzec wręczył mężczyźnie wiadomość, którą ten miał zachować na zawsze.

Głosiła ona: “Szczęście utrzymuje słodycz w Twoim życiu. Próby dają Ci siłę. Żal sprawia, że jesteś ludzki. Upadki zapewniają Ci pokorę. Sukces sprawia, że jesteś wyjątkowy…” .


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.