Czas wszystko umieszcza we właściwym miejscu

Czas wszystko umieszcza we właściwym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2017

Wszyscy jesteśmy wolni i możemy robić to, co chcemy, lecz nie jesteśmy wolni od konsekwencji. Gesty, słowa i podjęte działania zawsze wywierają jakiś wpływ. I choć nie jesteśmy tego świadomi, czas jest najmądrzejszym sędzią. Nawet jeśli nie wydaje natychmiastowego wyroku, zawsze dostarcza go ludziom pod koniec sprawy. Czas niczego nie zapomina.

Wybitny psycholog i naukowiec Howard Gardner niedawno zaskoczył świat stwierdzeniem, że zła osoba nie potrafi zostać znakomitym profesjonalistą. Utrzymuje, że osoba kierująca się jedynie własnymi interesami nigdy nie osiągnie doskonałości w czymkolwiek. Ta rzeczywistość znajduje swoje odzwierciedlenie w lustrze czasu.

Każdy zbiera to, co posiał. Mimo iż wiele osób jest wolnych od swoich działań, lecz możliwe konsekwencje prędzej czy później ich dogonią. Prędzej czy później sędzie o nazwie “czas” da im to, na co zasługują.

Należy pamiętać, że nawet najmniejsze rzeczy, takie jak obraźliwy ton głosu bądź przesadne dowcipy i sarkazm, mogą mieć poważne konsekwencje dla świata emocjonalnego i osobistego osób, do których są skierowane.

Niemożność wzięcia odpowiedzialności za własne działania pokazuje tylko brak dojrzałości, co prędzej czy później będzie miało swoje skutki.

Kobieta z dzieckiem lecą na ptaku

Czas to mądry sędzia

Oto prosty przykład: obraz rodzica, który surowo wychowuje swoje dzieci nie udzielając im wystarczająco dużo miłości. Wiadomo, iż ten styl rodzicielstwa będzie miał w przyszłości swoje konsekwencje.

Ale najgorsze jest to, że rodzic ma nadzieję, iż jego czyny wychowają silnych ludzi działających w pewien określony sposób. Te dzieci jednak dorastają z zupełnie innym uczuciem w sercu: nieszczęścia, strachu i niskim poczuciem własnej wartości.

Mija czas, te dzieci dorośleją i zaczynają się zachowywać wobec swego rodzica w sposób, na który zasłużył: zaczynają unikać i się dystansować od niego, choć rodzic może tego nigdy nie zrozumieć.

Dzieje się tak dlatego, że ludzie, którzy wyrządzili krzywdę, często nie czują się odpowiedzialni za swoje działania, brak im bliskości emocjonalnej i po prostu lubią obwiniać innych (moje dzieci są niewdzięczne, moje dzieci mnie nie kochają).

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy czyn, nieważne jak mały, ma swoje konsekwencje, a Ty musisz wziąć za niego pełną odpowiedzialność. Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko ponoszenie winy za własne działania. Sugeruje również zrozumienie faktu, że masz obowiązek reagowania na potrzeby innych.

Oznacza zdanie sobie sprawy, że Twoja dojrzałość jako człowieka zaczyna się w momencie, gdy bierzesz całkowitą odpowiedzialność za każde swoje słowo, każde podjęte działanie, za wszystkie swoje myśli, by móc uczynić świat lepszym zarówno dla siebie, jak i dla wszystkich innych.

Dwie osoby unoszą się nad wodą przytulając się głowami

Wzięcie odpowiedzialności wymaga odwagi

Samotność to tylka z jedna z licznych konsekwencji złych decyzji przeszłości. Jest to dobry sposób na odkrycie faktu, że wszyscy jeteśmy połączeni bardzo delikatną nitką, gdzie jedno zakłócenie może spowodować utworzenie węzła lub rozerwać całą nić oraz wszytkie inne więzi.

Staraj się, by Twoje działania przemawiały głośniej niż Twoje słowa, i pozwól, by odpowiedzialność stała się odzwierciedleniem Twojej duszy. Aby to zrobić, zawsze staraj się mieć tylko pozytywne myśli w głowie. Bądź pewien, czas potraktuje Cię w sposób, na który zasługujesz.

Pamiętaj, iż każdy z nas ma swoje własne doświadczenie życiowe, i że jednym ze sposobów na poprawienie własnego życia oraz życia innych jest osobista odpowiedzialność. Wprowadź ten akt odwagi w życie stosując następujące proste zasady, a czas o tym nie zapomni.

Czas upływa - Kobieta i koń na łodzi

Jak podjąć się odpowiedzialności

Pierwszym krokiem w kierunku podjęcia pełnej odpowiedzialności jest zrezygnowanie z izolowania siebie i obwiniania winnych za to, co się dzieje w świecie zewnętrznym w stosunku do Twoich własnych potrzeb.

W tym celu następujące kroki sprawdzają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Stosując poniższe rady, wyjaśnisz swoim dzieciom, że wszystkie ich działania mają konsekwencje, czego czas nigdy nie zapomina.

  • Uważaj, co robisz, o czym myślisz, co mówisz a czego nie. Tworzysz własny rodzaj języka, który wywiera swój wpływ na innych oraz na Twoje emocje. Musisz być w stanie zrozumieć, co czuje druga osoba i mieć dla niej odrobinę empatii.
  • Przewiduj konsekwencje swoich działań i bądź sobie najlepszym sędzią. Nie chodzi nam o to, że musisz wpaść w stan takiej “samokontroli”, która sugeruje stanie się katem dla samego siebie zanim jeszcze zdążysz cokolwiek zrobić czy powiedzieć. Po prostu staraj się przewidzieć wpływ, który pewne działanie może wywrzeć na Ciebie oraz innych ludzi.
  • Ponoszenie odpowiedzialności oznacza zrozumienie tego, że nie jesteś “odporny” na wszystko. Prędzej czy później czas ukarze ludzi, nie ustawiających granic w kwestii swoich działań, pragnień lub potrzeb. Powiedzenie “Moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się Twoja” nabiera znaczenia z tej idei. Aczkolwiek musisz również promować swobodę oraz rozwój innych osób, by móc dokarmiać krąg obopólnych korzyści.

To zdecydowanie jest warte próbowania.

Statek na plecach dziewczyny

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.