Czas czy pieniądze? Szczęśliwi ludzie umieją wybrać

Czas czy pieniądze? Szczęśliwi ludzie umieją wybrać
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Gdybyś miał wybór pomiędzy wyższym wynagrodzeniem lub krótszym dniem pracy, co byś wybrał? Wybór – czas czy pieniądze zależy częściowo od tego, jak szczęśliwy jesteś. Badanie opublikowane przez czasopismo Social Psychological and Personality Science ujawniło, że szczęśliwi ludzie wybierają czas zamiast większej ilości pieniędzy.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Princeton, zarabianie do 75 000 $ rocznie i wydawanie tego w dobry sposób może wpłynąć na twój subiektywny poziom szczęścia. A tak poza tym… czy możesz być szczęśliwszy, zarabiając więcej, czy lepiej byłoby mieć więcej czasu na cieszenie się najbliższymi osobami i poświęcanie czasu dla siebie? Przyjrzyjmy się co wybrać: czas czy pieniądze?

Czas czy pieniądze: związek między pieniędzmi a szczęściem ma granicę

Daniel Kahneman, psycholog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych z 2002 r., oraz Angus Deaton, laureat tej samej nagrody z 2015 r., przeanalizowali ponad 450 000 odpowiedzi i odkryli, że istnieje pozytywna korelacja między dochodem a samooceną szczęścia.

Jednak subiektywna ocena uczestników dotycząca ich codziennego stanu emocjonalnego zmniejszała się przy pewnym poziomie dochodów. Innymi słowy, dochodzili do punktu, w którym zarabianie większej ilości pieniędzy nie sprawiało, że czuli się szczęśliwszy. Relacja między pieniędzmi a szczęściem wyrównuje się przy zarobkach powyżej 75 000 $.

Czas czy pieniądze?

Wszystko to oznacza, że pieniądze mogą kupić szczęście do pewnego stopnia, ale istnieje jakiś limit. Kiedy go przekroczysz, Twój poziom zadowolenia nie wzrośnie dzięki pieniądzom. W rzeczywistości może nawet spaść.

“Moje marzenie przypomina to Picassa: mieć dużo pieniędzy, ale żyć cicho jak biedak.”

-Fernando Savater-

Czas czy pieniądze: czy pieniądze mogą kupić szczęście?

Różne badania sugerują, że pieniądze nie kupują szczęścia, tylko krótkotrwałe skoki przyjemności. Można to wytłumaczyć psychologiczną koncepcją przyzwyczajenia. Na początku zarabianie pieniędzy jest ekscytujące, ale z czasem odczucia z nimi związane zaczynają się zmniejszać. Przyzwyczajasz się do tego i powracasz do poziomu szczęścia na jakim byłeś wcześniej.

Ogólne szczęście nie zależy tylko od tego, co robisz, ale także od tego, jak je interpretujesz. I jak definiujesz szczęście od samego początku.

Mówi się, że sukces związany jest z posiadaniem dużych ilości: więcej pieniędzy, więcej rzeczy, więcej uznania. I ma to sens – już rozmawialiśmy o tym, jak dobrze wydane pieniądze mogą pomóc w osiągnięciu szczęścia. Ale co z czasem? Stereotypowa osoba, która odnosi sukcesy, stale pracuje i nie ma czasu, by cieszyć się takimi rzeczami jak spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Co wart jest sukces, pieniądze lub uznanie, jeśli nie możesz się z tego cieszyć? Jeśli celem jest być szczęśliwym, dlaczego nie poświęcić więcej czasu na to, co naprawdę sprawia, że ​​czujesz iż żyjesz? Odpowiedź może brzmieć tak, że ​​nie wiemy jak, lub nawet o tym nie pomyśleliśmy…

“Tego, kto uważa, że pieniądze mogą załatwić wszystko, można podejrzewać, że robi wszystko dla pieniędzy”.

Benjamin Franklin

Czas czy pieniądze: Czy wiesz, jak wykorzystać swój czas, aby być szczęśliwym?

W badaniu opublikowanym w Social Psychological and Personality Science zapytano prawie 4500 osób, czy cenią pieniądze bardziej niż zyskanie czasu by być szczęśliwymi. 64% wskazało, że wolą pieniądze.

Pomimo deklarowanych przez siebie preferencji, badanie wykazało również, że ludzie, którym bardziej zależało na czasie, okazali się szczęśliwsi. Kiedy rok później zadano im to samo pytanie, 25% uczestników, którzy początkowo wybrali pieniądze, zmieniło zdanie. Wybrali czas.

Wyniki badania pokazały, że między dwojgiem ludzi w podobnych okolicznościach osoba, która zdecydowała, że ​​czas jest ważniejszy niż pieniądze, była szczęśliwsza niż ta, która wybrała pieniądze. A to nie jedyne studium tego rodzaju.

Grupa przyjaciół na wakacjach.

Badanie na uniwersytecie w Kolumbii Brytyjskiej wykazało również, że przedkładanie czasu nad pieniądze wiąże się z wyższym poziomem szczęścia.Jest to szczególnie ważne, gdy zarabianie pieniędzy wiąże się z długimi godzinami pracy.

Czas staje się priorytetem, gdy ludzie się starzeją. Ma to sens, ponieważ każda sekunda, która mija staje się znacznie cenniejsza. Dzisiaj wydaje się, że młodzi ludzie również zwracają na to uwagę, w szczególności milenialsi, urodzeni między 1980 a 1995 rokiem. Według badań przeprowadzonych w 2013 roku przez Pricewaterhouse Coopers, millenialsi wolą mieć więcej wolnego czasu i większą równowagę między pracą a życiem prywatnym niż wyższe wynagrodzenie.

Millenialsi uważają, że praca jest sposobem na stabilność i dobre samopoczucie, ale nie jest to jedyny sposób.

Najlepszym podsumowaniem tych badań może być to, że pieniądze mogą pomóc Ci być szczęśliwym do pewnego momentu, ale istnieje pewien limit. Musimy wiedzieć, jak dobrze wykorzystać czas a nie tylko nasze pieniądze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.