Cyberprzemoc i jego 5 głównych oznak

Cyberprzemoc i jego 5 głównych oznak
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Cyberprzemoc to rodzaj przemocy, przed którą nie każdy potrafi się bronić. Wiemy, jak postępować w przypadku przemocy doświadczanej osobiście, ale w przypadku obrażania, zastraszania czy jakiejkolwiek agresji doświadczanej w wirtualnym świecie, nie jesteśmy pewni jakie podjąć kroki, aby się obronić.

Technologia na dobre zagościła w naszym życiu i choć niesie ona ze sobą niezliczone korzyści, to stoją za nią również zagrożenia. Korzystamy z mediów społecznościowych, dzielimy się w publicznej przestrzeni naszym życiem, jak również mamy dostęp do zdjęć i informacji o naszych znajomych. Czasem jednak może się to obrócić przeciwko nam. Czy potrafisz rozpoznać cyberprzemoc i wiesz, jak się przed nią chronić? Mówimy o tym w poniższym artykule.

“Jeśli Twój bohater nie przybył z odsieczą, zostań swoim własnym bohaterem.”

-Denpa Kyoshi-

Cyberprzemoc – naucz się ją rozpoznawać

Słysząc słowo cyberprzemoc prawdopodobnie przychodzi Ci na myśl szantaż lub wyzwiska przesyłane za pomocą komunikatora internetowego albo w mediach społecznościowych. Cyberprzemoc to jednak coś więcej i może ona przybierać różne formy.

Na przykład jeśli ktoś się pod Ciebie podszywa i wysyła wiadomości używając Twojego zdjęcia, imienia i nazwiska, padłeś ofiarą cyberprzemocy. To samo dotyczy wykorzystywania zdjęć przerobionych w edytorze w sposób obraźliwy czy uwłaczający godności.

Cyberprzemocą jest również robienie komuś zdjęć i publikowanie ich bez zgody tej osoby albo publikowanie ich z obraźliwymi komentarzami. Ogólnie rzecz biorąc, każda sytuacja, w której ktoś narusza Twoje granice stanowi formę cyberprzemocy.

dłonie na klawiaturze laptopa - cybreprzemoc

Zauważyłeś cyberprzemoc? Zgłoś ją!

Wiesz już na czym polega przemoc w wirtualnym świecie. Co jednak zrobić, jeśli padniesz jej ofiarą? Przede wszystkim na spokojnie przeanalizuj i oceń sytuację. Przyjrzyj się temu, jak dane wydarzenie wpływa na Twoje życie na poziomie osobistym i społecznym.

Istnieje kilka możliwych scenariuszy. Czasem może to być tylko głupi żart wymieniony pomiędzy przyjaciółmi, który w żaden sposób nie ma na Ciebie wpływu. Czasem jednak może to być coś, czym poczujesz się dotknięty czy urażony. Wtedy pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić jest rozmowa z kimś na ten temat.

“Nie musisz cierpieć w milczeniu. Nikt Cię nie zmusi do bycia być ofiarą. Nie pozwalaj, by inni decydowali za ciebie. To Ty decydujesz o swoim życiu.”

Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, najlepiej będzie, jeśli powiesz o zaistniałej sytuacji swoim rodzicom lub nauczycielom. Oni pomogą Ci skutecznie rozwiązać ten problem. Twoi bliscy przyjaciele z pewnością również chętnie Ci pomogą i udzielą wsparcia. Pamiętaj, że nawet jeśli w całym procesie musisz ujawnić wiadomości lub zdjęcia, którymi wolisz się nie dzielić z innymi, to czasem po prostu trzeba zaufać choćby jednej osobie, aby móc skutecznie rozwiązać swój problem.

cyberprzemoc człowiek ze smartfonem w dłoniach

Pamiętaj o jednej bardzo ważnej kwestii – zbierz dowody. Nie pozbywaj się ich, nawet jeśli są czymś, na co nie masz ochoty patrzeć. Ważne jest, abyś mógł dokładnie powiedzieć co się stało oraz kiedy miało to miejsce lub jak długo trwało. Kto jest zamieszany w tę sytuację? Od czego wszystko się zaczęło?

Jak szukać rozwiązania w przypadku cyberprzemocy?

Jako że cyberprzemoc jest dość nową formą przemocy, szukanie sprawiedliwości może być w jej przypadku dość skomplikowane i bolesne. Każda ofiara musi jednak walczyć o sprawiedliwość. W przeciwnym razie osoby uciekające się do tak niegodziwych środków będą się czuły bezkarne. Nie bój się otwarcie mówić o swoim problemie i odważnie szukaj pomocy.

“Bardzo często jedyną słuszną drogą jest droga najtrudniejsza. Ale to właśnie ona pomoże ci stać się lepszym człowiekiem.”

-Karen Mueller Coombs-

Podsumowując, zbierz dowody i przeanalizuj sytuację. Podejmij decyzję czy chcesz porozmawiać bezpośrednio z osobami zamieszanymi w tę historię, czy też wolisz najpierw poszukać pomocy w bliższym kręgu. Pamiętaj, że nigdy nie musisz stawiać czoła trudnym sytuacjom w samotności. Jeśli poprosisz o pomoc, Twój przyjaciel, rodzic lub nauczyciel może dać Ci siłę, która będzie potrzebna do walki.

W przypadku cyberprzemocy zawsze warto poinformować kogoś o zaistniałej sytuacji. Jeśli nie da się go rozwiązać na poziomie twojej szkoły lub miejsca pracy, Twój szef albo nauczyciel może nawet pomóc Ci zgłosić taki czyn na policję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.