Ciąża: kochanie kogoś, kogo jeszcze nie znasz

Ciąża: kochanie kogoś, kogo jeszcze nie znasz

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2023

Ciąża trwa dziewięć miesięcy. Wtedy pępowina łączy dwa serca, spaja dwa światy w jedno, gdzie dzieje się coś cudownego, a zarazem jeszcze nieznanego. Wierz w to lub nie, ciąża sprawia, że emocje mogą przekroczyć barierę łożyska i dotrzeć do naszego dziecka. 

To ciekawe jak w czasie ciąży rodzina przejmuje się zakupem kołyski, ubranek, uważa, aby matka dobrze się odżywiała… ale co jeśli doświadcza stresu? Według wielu naukowców, mamy tendencję do zaniedbywania emocjonalnego świata przyszłej matki, co ma wpływ na rozwijający się płód.

Ciąża to tajemnica, ale i nadzieja: to kochanie kogoś, którego twarzy jeszcze nie znamy. To wyobrażanie sobie jego śmiechu i koloru włosów głaszcząc zaokrąglający się brzuch oraz przekazując nasze szczere emocje.

Vivette Glover, specjalistka psychobiologii prenatalnej w londyńskim Imperial College, zapoczątkowała coś, co znane jest pod nazwą “edukacja emocjonalna od poczęcia”. To niezwykle interesująca teoria, którą chcielibyśmy się tutaj z wami podzielić. (drogueriasanjorge.com)

ciąża

Ciąża oraz znaczenie emocji

Aż do niedawna wierzono, że emocjonalny świat matki nie wpływa w żaden sposób na rozwój płodu. To błąd.

Prace opublikowane między innymi w dzienniku “New Parents Support” (Wsparcie nowych rodziców) wyjaśniają, że “magia wewnątrzmacicznego pakunku” jest bardzo podatna na emocje, szczególnie kiedy ciąża dobiega czwartego miesiąca.

Media, społeczeństwo oraz rodzina często wychwala jaka ciąża może być piękna. Jednak zdolność łączenia emocji i ciała z rozwijającym się dzieckiem jest rzadko nauczana.

Kiedy emocje przekraczają łożysko

Sama Vivette Glover, jak również specjaliści terapii Gestalt podkreślają znaczenie dbania o matkę w bardziej komplementarny sposób. Ultrasonografia i badania krwi nie wystarczą. Należy zająć się również ich stanem emocjonalnym.

Dr. Glover przeprowadziła badanie na 14 tysiącach kobiet w ciąży, u których sprawdzała poziom niepokoju i stresu. Przez następne 5 lat obserwowano rozwój dzieci. Odkryto, że matki szczególnie narażone na stres posiadały dwa razy większe prawdopodobieństwo, że urodzą dzieci z hiperaktywnością. 

Kiedy przyszła matka znajduje się w stresujących sytuacjach, podwzgórze (część mózgu) produkuje hormon zwany CRH, który pobudza nadnercze do wydzielania kortyzolu.

Łożysko działa jak filtr, a kortyzol, który rozpoznawany jest jako “toksyna”, zwykle nie jest przepuszczany przez tą barierę. Jeżeli poziom CRH jest bardzo wysoki, kortyzol przekracza granicę i zaczyna bezpośrednio wpływać na płód.

Emocjonalna edukacja dzieci nie zaczyna się kiedy przychodzą na świat, lecz dużo wcześniej.

ciąża

Edukacja emocjonalna od poczęcia

Jeszcze nie znasz swojego dziecka, a już patrzysz na świat innymi oczyma i uczyniłaś swoje słabości swoją mocną stroną.

Powinniśmy zaznaczyć, że kształcenie dzieci zaczyna się już kiedy znajdują się w brzuchu – miejscu, gdzie czują się bezpiecznie, ale nie odizolowane. Reagują one nie tylko na to, co dzieje się na zewnątrz, ale i wewnątrz.

Ciąża to nowy okres w życiu, dlatego ważne jest, aby każda przyszła matka oraz jej partner wzięli pod uwagę następujące czynniki:

  • Przeformułowanie niektórych konceptów: zapewne słyszałaś nie raz, że “dziecko jest najważniejsze, każde poświęcenie jest go warte“. Dziecko jest ważne, lecz musimy również zadbać o ciało i serce, które daje życie: matkę.
  • Każda przyszła matka żyje w odmienny sposób: dla niektórych ciąża jest zaskoczeniem, inne oczekują dziecka po przebytych poronieniach. Należy zwracać uwagę na każdy odmienny przypadek, być świadomym szczególnych okoliczności oraz okazać integralność i wsparcie.
  • Spowolnij, uczyń z siebie priorytet, otaczaj się pozytywnymi bodźcami: zmień rytm Twojego dnia i skup się na teraźniejszości. Dbaj o więź z partnerem i pozwól mu się o Ciebie zatroszczyć. Oczekujcie z niecierpliwością przemian zachodzących w Twoim ciele.
  • Wypróbuj nowe terapie: w dzisiejszych czasach istnieje wiele warsztatów o edukacji emocjonalnej dla kobiet w ciąży. Ponadto praktykowanie uważności, jogi czy masażu brzucha może zdecydowanie nas uspokoić i przynieść korzyści nam oraz dziecku.
dziecko w brzuchu

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.