Choroby jako konflikt między umysłem a ciałem

Choroby jako konflikt między umysłem a ciałem

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2021

Nasze ciało mówi i wyraża się poprzez różnego rodzaju objawy. Choroby, rany, ból, dyskomfort wskazują, że coś złego dzieje się w organizmie. Przez większość czasu, to „coś złego” ma wiele wspólnego z emocjami.

Może się to wydawać zbyt ściśle związane z przestarzałymi teoriami psychoanalizy i represji Freuda, ale chodzi w tym o coś więcej. Nadeszła trzecia generacja terapii, takich jak medytacja, joga, terapia regeneracji komórkowej, biochemia i fizyka kwantowa.

Wszystkie, chociaż każda z innej perspektywy, zakładają, że umysł i ciało są ze sobą bezpośrednio związane i mają bardzo silny wpływ na siebie. A to może powodować różne choroby.

Fizyczne ostrzeżenia

Kiedy coś cię boli, czujesz się zmęczony, lub zaczynasz chorować, oznacza to, że organizm ostrzega cię przed czymś. Twój umysł interpretuje sytuacje, które mogą być ściśle związane z emocjami.

Nadszedł czas, aby zatrzymać się i przeanalizować to, co się dzieje, jak się czujesz i jaki to wszystko ma na ciebie wpływ.

Ciało kobiece w kwiatach.

Jeśli zawsze używasz tradycyjnej medycyny jako pierwszej opcji, możesz wykorzystać moc swojego umysłu, aby zmaksymalizować efekty leczenia medycznego i dbania o swoje zdrowie. Ale by zbadać moc swojego umysłu, trzeba dać sobie wystarczająco dużo czasu, przyzwolenia i cierpliwości.

„Choroba jest w istocie wynikiem konfliktu między duszą a umysłem i nigdy nie zostanie zwalczona jeśli nie podejmiemy duchowego i umysłowego wysiłku.”

-Dr. Edward Bach

Potęga myśli

Twój umysł składa się z myśli. Każda myśl, która przechodzi przez umysł wpływa na twoje życie, twoje ciało i w zasadzie na całą rzeczywistość. Myśli, które mają największy wpływ na twoje otoczenie, to te, którym poświęcasz najwięcej uwagi i wprowadzasz je w słowa, czyny i reakcje.

Jeśli myśli wpływają na rzeczywistość i ciało, to pozytywne myślenie może pomóc rozwiązać problemy, leczyć choroby i rekompensować braki. Jednak samo pozytywne myślenie nie wystarcza.

Myśląc tylko o tym, co uważasz za „dobre” podejmujesz próbę wartościowania i zakładasz, że dostaniesz to co chcesz, bez konieczności robienia czegokolwiek.

Aby zmienić ten sposób myślenia i interpretowania tego, co widzisz, musisz wniknąć głębiej w świat emocji. Wiąże się to rozwijaniem swojej inteligencji emocjonalnej i pragnieniem, by dowiedzieć się o sobie więcej.

Choroba jako interpretacja rzeczywistości

Choroba może odzwierciedlać, że twój umysł robi coś co Ci się nie podoba. Aby to zmienić, trzeba by obserwować jak twój umysł jest zaprogramowany, w jaki sposób zdobył to oprogramowanie oraz jak to się przejawia w twoich zachowaniach. Zarządzania emocjami uczymy się od swojej rodziny.

Emocje takie jak strach, gniew, złość, smutek i wątpliwości odzwierciedlają pewne nastawienie psychiczne i sprawiają, że reagujemy w sposób niewłaściwy. Być może masz problemy z zaufaniem lub oczekujesz zbyt wiele od innych.

Pewne kwestie związane z twoim ciałem zostały zasadzone i wyrosły na glebie złożonej z emocji. Niektóre cierpienia są konsekwencją bycia niezdolnym do zrozumienia przeżycia, które powodowało ból, niezadowolenie lub gniew.

Doświadczenia te pozostają uśpione. Następnie, powoli, zaczynają objawiać się pod postacią fizycznych symptomów.

Kobieta spętana przez ból i choroby.

Podsumowując, pewne objawy zachodzące w naszym ciele są związane z poczuciem nieszczęścia, niezadowoleniem, przywiązaniem, kwestiami kontroli, stłumionej złości, niezrozumienia, etc.

Powszechnie uważa się że, każda choroba odzwierciedla coś, co zostało ukryte w głębi twojej duszy. Jeśli twoje serce zostało zranione, jesteś zdenerwowany, wściekły lub rozczarowany, ciało będzie odzwierciedlać te uczucia. Ciało jest najbardziej bezpośrednim odzwierciedleniem tego, jak myślisz i czujesz.

Emocje i choroby

Badania opublikowane w książce “Emotions and Health”, wydanej przez Editorial Ariel opisują w jaki sposób emocje i zachowania odgrywają ważną rolę w samopoczuciu ludzi i rozwoju chorób z psychologicznego, fizjologicznego i społecznego punktu widzenia.

Uczymy się dużo o rzeczach, które są korzystne dla zdrowia. Ale dysponujemy też coraz większą wiedzą o presji, konkurencji i wymaganiach, którym poddawane jest nasze codzienne życie.

W związku z tym zarządzanie emocjami jest decydującym czynnikiem dotyczącym zdrowia, a co za tym idzie, również i choroby.

Myślę, więc jestem

Louise L. poświęciła większość swojego życia na uczenie ludzi, że ich myśli mogą zmienić życie. Napisała wiele książek, które pomogły ludziom odkryć własną wartość. Wierzy, że jeśli dzieci poznają siłę swoich myśli od najmłodszych lat, ich podróż przez życie będzie znacznie szczęśliwsza i bardziej satysfakcjonująca.

Zapraszamy również i was do zastanowienia się nad siłą myśli i słów, których używamy na co dzień. Jeśli jesteś w stanie je zidentyfikować, przekształcić negatywne myślenie w pozytywne działania i słowa, przyswajać je, zmienisz sposób w jaki czujesz i żyjesz.

„Punkt władzy jest zawsze w chwili obecnej.”

Louise L. Hay-

Kobieta z motylem na ramieniu.

Jak poczuć się lepiej

Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu a z każdego doświadczenia można wynieść jakąś naukę. Nauczysz się poznawać i akceptować siebie. Nauczysz się mieć dobre relacje z sobą i innymi. A także nauczysz się, że musisz przestać czekać i zacząć kochać siebie.

W ten sposób możesz stać się bardziej kochający, cierpliwy, ufny i współczujący. Przestań krytykować i wymagać zbyt wiele od siebie. Ciesz się tym, co masz. Pozwól sobie na ekscytowanie się różnymi rzeczami. I uwierz, że wszechświat dał ci wszystko, czego potrzebujesz, by być szczęśliwym.

Jeśli nauczysz się zarządzać emocjami, twoje ciało przestanie wysyłać Ci niepokojące sygnały. Jeśli jesteś zawsze zmęczony lub czujesz się chory, może to być oznaką, że narażasz na szwank swój układ odpornościowy, źle zarządzając emocjami.

Kiedy odczuwasz szczęście, spokój, rozwijasz się, odkrywasz i czujesz spełniony, tajemnicze hormony dają ci energię, życie i zdrowie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.