Błędy komunikacyjne - jak ich unikać?

Błędy komunikacyjne - jak ich unikać?

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2017

Niektóre błędy komunikacyjne, które popełniamy, mogą przysporzyć nam sporo problemów. Sposób, w jaki się komunikujemy może nawet zniszczyć nasze relacje z innymi. Jak to możliwe? Błędy komunikacyjne dają obraz naszej osoby, który niekoniecznie zgadza się z tym, co chcemy wyrazić i kim jesteśmy naprawdę.

Skuteczna komunikacja to rzecz fundamentalna dla relacji międzyludzkich. Zamierzamy przeanalizować najczęstsze błędy jakie popełniamy podczas interakcji z innymi oraz pomyśleć nad rozwiązaniami.

“Jeżeli nie ma komunikacji, nie ma istoty ludzkiej”

-Francisco Garzón Céspedes-

Błędy komunikacyjne, których powinieneś unikać

Jak zapewne możesz stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia, skuteczna komunikacja i unikanie nieporozumień jest o wiele łatwiejsze, niż nam by się mogło wydawać.

kłótnia

Aby pomóc Ci z tym zadaniem, proponujemy garść porad, dzięki którym najpowszechniejsze błędy komunikacyjne ominą Cię z daleka. Oto niektóre z nich:

Nie sprawdzanie powtórnie swoich wiadomości tekstowych

Wiadomości tekstowe to prosta i szybka forma komunikacji o wielu zaletach. To, co jest zapisane, jest o wiele jaśniejsze i bezpośrednie.

Jednakże niewielu ludzi pisze z taką samą szybkością jak mówi lub myśli. To natomiast wymusza pewne przesunięcie czasowe, co może w konsekwencji doprowadzić do napisania innej wiadomości, niż chcieliśmy na początku.

Niewłaściwie zastosowane wyrażenia, idiomy, błędy gramatyczne, autokorekta etc., może przyczynić się do opacznego zrozumienia przekazu.

 Aby uniknąć tego błędu, zanim wyślesz wiadomość tekstową przeczytaj ją uważnie dwa razy.

Przekazywanie złych wiadomości poprzez email

Wiele osób czuje dyskomfort w przekazywaniu złych, smutnych lub tragicznych wiadomości. Aby uniknąć tego przykrego momentu, przekazuje je za pomocą poczty elektronicznej, lub co gorsza, SMSa.

Mimo to, tego typu przekaźniki nie łagodzą wiadomości i są zaczątkiem nieporozumień. Poza tym traci się przy tym siłę, jaką posiada mowa ciała, nie jesteśmy więc w stanie wyrazić naszych intensywnych emocji.

Dlatego kiedy musisz przekazać przykre wiadomości lub porozmawiać o czymś delikatnym, nie uciekaj się do komunikacji pisemnej, raczej porozmawiaj z dana osobą twarzą w twarz. W ten sposób istnieje mniejsza szansa, że błędy komunikacyjne staną na waszej drodze.

Bezpośrednie zwracanie się do rozmówcy pozwala nam obserwować jego reakcje, aby upewnić się, że wiadomość jest jasna, a wszelkie wątpliwości rozwiane.

“Najtrudniejsza część komunikacji to usłyszenie tego, co nie zostało wypowiedziane.”

-Peter Drucker-

Unikanie trudnych konwersacji

Trudne rozmowy nie sprawiają nam przyjemności. Jednak kiedy istnieje problem, który wymaga rozwiązania, musimy się z nim zmierzyć. Unikanie trudnej konwersacji tylko go pogorszy.

Problemy nie naprawiają się same, jeżeli Ty się nimi nie zajmiesz; dajesz im wolną drogę, aby zamieniły się w coś o wiele poważniejszego.

Jeżeli czeka Cię niełatwa rozmowa, nie owijaj w bawełnę. Staw jej czoła, im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Zakładanie, że wiadomość została zrozumiana

Kiedy wysyłasz lub przekazujesz wiadomość, musisz upewnić się, że odbiorca dobrze zrozumiał Twój przekaz. Czasem błędy komunikacyjne mogą zaburzyć ten proces.

Aby mieć pewność, że wiadomość została poprawnie zrozumiana, zadawaj otwarte pytania, które zaczynają się od słów “dlaczego”, “jak” oraz “co”. Te pytania pobudzają refleksję i komunikację.

błędy w komunikacji

Brak asertywności

Asertywność to zdolność do mówienia rzeczy w sposób bezpośredni oraz wyrażający autentyczne uczucia, bez ranienia innych osób. Wiele razy, aby uniknąć konfliktu, nie wyrażamy naszych potrzeb lub tak się spieszymy z przekazaniem naszej wiadomości, że zatracamy dużą część przekazu.

Przyzwyczaj się do wyrażania rzeczy w sposób bezpośredni, jednak nikomu nie ubliżający. Broń swoich praw i potrzeb. Ostatecznie będziesz musiał to powiedzieć tak, czy inaczej. Jeśli wcześniej to zrobisz, nagromadzone napięcie będzie mniejsze, co tylko ułatwi Ci wyrażanie siebie i wykluczy potencjalne błędy komunikacyjne.

Odpowiadanie na emocjonalną reakcję

W napiętych oraz frustrujących sytuacjach, bardzo łatwo zareagować emocjonalnie na problem lub pytanie. Wiele osób uważa takie zachowanie za uzasadnione, lecz wcale tak nie powinno być.

Tego typu emocjonalna reakcja może zepsuć Twoją reputację, zirytować ludzi oraz dać wrażenie, że brakuje Ci samokontroli.

Staraj się zachować spokój zanim odpowiesz lub zareagujesz. Jeżeli czujesz olbrzymie napięcie, które lada chwila wybuchnie, zamknij oczy i policz do 3 (lub jakakolwiek inna liczba, którą uznajesz za odpowiednią). Jeżeli odpowiesz agresją lub w sposób emocjonalny, Twoje porozumiewanie się z innymi ulegnie jeszcze większym komplikacjom, a błędy komunikacyjne zaczną się tylko piętrzyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.