Zasada trzech stosowana w wystąpieniach publicznych

Trzy to magiczna liczba w dziedzinie komunikacji. Ten artykuł wyjaśnia, dlaczego i co można osiągnąć, używając potęgi trójki zwracając się do publiczności.
Zasada trzech stosowana w wystąpieniach publicznych
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2024

Sztuka przekazywania przesłania jest niezbędną umiejętnością dla wielkich mówców i wykładowców. Czasami jednak musimy także umieć skutecznie przekazywać pomysły i wywierać wpływ na osobę, z którą rozmawiamy. Istnieje kilka przydatnych technik i strategii, które mogą się okazać pomocne. Jedną z nich jest tak zwana zasada trzech.

Choć jej nazwa nawiązuje do znanego wzoru matematycznego, w tym przypadku odnosi się do figury retorycznej lub literackiej polegającej na grupowaniu poszczególnych elementów w trójki.

Istnieje wiele sposobów jej zastosowania. W rzeczywistości może stanowić sekret skutecznego wygłaszania przemówień, prowadzenia sprzedaży, a nawet opowiadania znajomym najlepszych dowcipów i historii.

Zasada trzech

Dave Linehan jest autorem książki Kuloodporny: oficjalny przewodnik po wystąpieniach publicznych. Wyjaśnia zasadę trzech jako przedstawianie pomysłów trójkami. Dzieje się tak dlatego, że są wtedy ciekawsze, przyjemniejsze i lepiej zapadają w pamięć odbiorcom.

Trudno ustalić, skąd się wywodzi wspomniana zasada. Używano jej już w czasach starożytnej Grecji. Nieprzypadkowo tę cywilizację uważa się za kolebkę retoryki. Stosowanie zasady trzech daje dobre rezultaty. Dowodem na to jest jej zastosowanie w przemówieniach politycznych, o czym mowa w publikacji w Atlantis Press.

Technika ta ma również miejsce w tradycyjnych opowieściach i dziełach artystycznych. Na przykład Biblia mówi o „Ojcu, Synu i Duchu Świętym”, Rubens namalował „Trzy Gracje”, a ducha narodowego Francji definiują trzy słowa: „wolność, równość, braterstwo”.

Co więcej, w życiu codziennym możemy znaleźć wiele innych przykładów. Na przykład trzy kolory sygnalizacji świetlnej (czerwony, żółty i zielony) oraz trzy główne czasy czasowników (przeszły, teraźniejszy i przyszły). Ponadto niektóre z najbardziej znanych filmów i książek są dostępne w formacie trylogii.

Jest oczywiste, że liczba trzy ma w sobie jakąś magię, która urzeka nas w języku pisanym i mówionym. Ale co czyni tę liczbę tak wyjątkową? Jest kilka powodów. Poniżej omówimy je szczegółowo.

Grupa osób rozmawiających w pracy
Środowisko pracy, zwłaszcza dział sprzedaży, bardzo zyskuje na Zasadzie Trzech.

Zasada trzech – mózg lubi dobierać informacje w grupy

Mózg działa w sposób hierarchiczny. Oznacza to, że grupuje elementy w celu efektywniejszego przetwarzania informacji. Dlatego też przedstawienie serii nieuporządkowanych danych to nie to samo, co konstruowanie dyskursu lub prezentacji w oparciu o kilka powiązanych ze sobą idei. Minimalna liczba elementów wymaganych do utworzenia grupy lub wzoru satysfakcjonującego mózg to trzy.

Trzy to liczba wygodna dla pamięci

Nie każdy rodzaj grupowania elementów jest prawidłowy, ponieważ pamięć ludzka ma ograniczoną pojemność. A dokładniej nasza pamięć krótkotrwała. Pozwala nam zapisać informacje i zachować ich aktywność tylko przez krótki czas.

Pamięć krótkotrwała jest ograniczona zarówno pod względem czasu, jak i ilości przechowywanych informacji. Wcześniej sądzono, że granica ta wynosi około siedmiu elementów. Jednak ostatnie badania, takie jak to opublikowane w Behavioral and Brain Sciences, sugerują, że liczba ta jest bliższa czterem.

Dlaczego więc zasada trzech? Jest to liczba wygodniejsza, ponieważ nie jest zbyt blisko limitu.

Trójka jest bardziej przekonująca

Kiedy próbujesz kogoś przekonać, wpłynąć na niego lub chcesz go do czegoś zmotywować, możesz podać mu kilka powodów. A trzy to kluczowa liczba, dzięki której Twoja argumentacja będzie przekonująca. Jeśli podasz mniej powodów, Twoje przemówienie nie będzie tak skuteczne. Co więcej, mógłbyś wzbudzić sceptycyzm.

Trójka – poczucie pełni

Triada daje poczucie, że tekst, zdanie, prezentacja lub argument są kompletne. Użycie trzech elementów sprawia, że pomysł jest pełniejszy i bardziej satysfakcjonujący. Możesz to sam sprawdzić w tekstach, które czytasz lub wykładach, których słuchasz.

grupa przyjaciół
Nawet dzieląc się dowcipami z przyjaciółmi, zasada trzech daje dobre rezultaty.

Jak stosować zasadę trzech w wystąpieniach publicznych

Tę prostą technikę można zastosować w różnych kontekstach. Można ją wykorzystywać, aby osiągnąć skuteczniejsze prezentacje, wygenerować sprzedaż w firmie lub udoskonalić swoje umiejętności oratorskie. Założenie jest proste. Grupując elementy w trójki, zwiększasz wartość swojego przekazu. Aby lepiej to zrozumieć, zwróć uwagę na następujące pomysły:

  • Jeśli chcesz wypromować produkt, podkreśl jego cechy trzema przymiotnikami. Na przykład: „Dobry, niezawodny i tani”.
  • Aby przekazać kompletny pomysł, użyj trzech zdań. Na przykład: „Wczoraj poszłam go szukać. Myślałam, że będzie w domu odpoczywał. Popełniłam błąd”.
  • Jeśli chcesz wyjaśnić, o co chodzi w Twojej firmie, witrynie lub treściach w mediach społecznościowych, skompresuj informacje w trzech zwięzłych zdaniach i umieść je w widocznym miejscu.
  • Tworząc slogan wybierz trzy główne słowa. Mogą to być rzeczowniki (jak w motto Republiki Francuskiej) lub czasowniki (jeść, pić, cieszyć się).
  • Zorganizuj swoje wystąpienie w trzech etapach. Zrób to samo, jeśli piszesz tekst. Widać to wyraźnie w dziełach literackich, które mają wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
  • Zachowaj jako punkt odniesienia trzy główne idee swojej argumentacji. Przykładowo, jeśli chcesz przekonać swojego partnera, dlaczego warto pojechać na wakacje w określone miejsce, skup się na trzech głównych powodach.

Zasada trzech – popraw swoją komunikację

Powyższe to tylko kilka pomysłów, ale możesz użyć tej techniki w dowolny sposób. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to zbyt proste, ale w rzeczywistości daje naprawdę pozytywne efekty.

Tak naprawdę, stosowanie zasady trzech pomoże Ci wywrzeć wpływ na odbiorców, przekonać ich i pomóc im zapamiętać Twój przekaz. Ostatecznie pomoże Ci to komunikować się skuteczniej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.