Wewnętrzne dziecko: 8 sposobów, by je uwolnić i czuć się szczęśliwszym

Wewnętrzne dziecko: 8 sposobów, by je uwolnić i czuć się szczęśliwszym

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2017

Dzieciństwo jest etapem życia, które często wspominamy z wielką tkliwością. Jako dziecko masz niewyczerpane źródła energii; każdy obiekt może zmienić się w zabawkę, a każda aktywność w przygodę. Z czasem, zmieniamy się w dorosłych. Stres i odpowiedzialność mają władzę nad naszym życiem, i często zapominamy  pozostawić sobie czas na zabawę, która pozwoliłaby nam odnaleźć nasze wewnętrzne dziecko.

Ważne jest by wyciągnąć rękę do tego dziecka, które my wszyscy mamy wewnątrz siebie.Niektóre badania pokazują, że przeznaczenie czasu na aktywności, które należą do dzieciństwa i nie angażują odpowiedzialności i konkurencji, ale charakteryzują się brakiem hamulców, jest związane ze zwiększeniem poziomu szczęścia i zmniejszeniem poziomu zestresowania.

Nauczmy się ponownie rozpatrywać nasze życie jako duży plac zabaw.

Dzisiaj przynosimy Ci 8 różnych sposobów, by uwolnić wewnętrzne dziecko, które wszyscy w sobie nosimy:

Koloruj

Możliwe, że spotkałeś się z fenomenem kolorowanek mandala. Jeżeli nie, to pójdź i zapytaj w najbliższej księgarni, a będziesz zaskoczony.

To nie jest po prostu trend, który przeminie. Kiedy kolorujemy, pogrążamy się w stanie konsternacji i odłączamy się od problemów naszego codziennego życia, co pozwala nam zmniejszyć stres.

Ręka kolorująca

Jak dziecko – baw się na zewnątrz

Dzieci, szczególnie te na otwartej przestrzeni, biegają, skaczą, wspinają się na wszystko co spotkają na swojej drodze. Jednakże, jako dorośli, wszystko co robimy na zewnątrz jest zazwyczaj bardziej pasywne: jemy, idziemy na spacer i w niektórych przypadkach uprawiamy sport.

Chociaż wszystkie te aktywności są korzystne, kluczem jest spróbowanie mniej złożonych aktywności. Takich, które złamią naszą rutynę i poddadzą nasze ciało mniej znanej sytuacji, dzięki czemu możemy ćwiczyć nowe umiejętności.

Dlatego właśnie wspinanie na drzewa, huśtanie się, skakanie jest dobre. Bo są to aktywności, które nie są naszymi nawykami.

Bawienie się na zewnątrz przenosi nas z dala od siedzącego trybu życia, które wielu z nas prowadzi. Te ćwiczenia i gry nie tylko zmniejszają stres i budzą zapomniane części naszego mózgu, ale też uwalniają endorfiny, wypełniają nas ekscytacją i pozwalają nam być w kontakcie z naszą przygodową częścią.

Pogrąż się w marzeniach

Marzenie jest odpowiednikiem poświęcania czasu samemu sobie, bez robienia czegokolwiek. Czasu w którym pozwolimy naszemu umysłowi błąkać się.

Możemy to robić w różnych sytuacjach: leżąc w parku, biorąc kąpiel, albo po prostu siedząc na kanapie i patrząc przez okno.

Kluczem jest brak poczucia winy za “zmarnowanie czasu”. Pomocne jest poświęcenie chwili, by pozwolić naszemu umysłowi uspokoić się, z dala od ciągłego przepływu odpowiedzialności w naszym codziennym życiu.

Marzenie nie tylko pozwala nam na chwilę przerwy; to jest także dobry mechanizm do wzmocnienia naszej kreatywności. Czasem też, kiedy pozwolimy naszemu umysłowi zbłądzić, nasze myśli reorganizują się i tworzą połączenia, które pozwalają nam zobaczyć rzeczywistość i problemy z innej perspektywy.

Twórz

Mówiąc o kreatywności, to właśnie kreatywne aktywności są doskonałymi stymulantami pozytywnego nastroju. Zostało udowodnione, że ludzie, którzy mają kreatywne hobby są mniej zestresowani, kiedy się mu oddają.

Dzieci kolorują, robią wycinki z papieru, naszyjniki z makaronu, układają puzzle… Ważną rzeczą tutaj jest dać naszej kreatywności wolną rękę. Możemy pobudzać nasze pragnienie stworzenia czegoś, nawet jeżeli nie mamy z tego żadnych materialnych korzyści i nawet jeżeli nie wierzymy, by przyniosło to coś dobrego.

Lubisz gotować, robić na drutach, rysować, modelować? Cokolwiek przychodzi Ci na myśl, najważniejszą rzeczą jest, by pracować rękami nad aktywnością, która pozwoli Ci brać życie mniej poważnie, nawet tylko przez moment.

Przytulaj się

Jako dziecko mieliśmy znacznie mniej zakazów, jeśli chodzi o kontakt fizyczny. Niestety, kiedy stajemy się dorośli, budujemy więcej fizycznych barier między nami, a innymi ludźmi.

Ale przytulanie, trzymanie za rękę, okazywanie miłości tym, których kochamy przez kontakt jest źródłem szczęścia.

Przytulanie wzmacnia więzy serdeczności, pozwala tworzyć atmosferę intymności. A kiedy między ludźmi są złe wibracje, to jest dobra droga, by rozjaśnić nastrój.

Dzieci przytulające się

Rób sobie drzemki

Albo w ogóle śpij dobrze.  Czasami poświęcamy godziny snu, by skończyć wszystkie rzeczy, które musimy mieć skończone. Jednakże spanie dobrze i pozwalanie naszemu ciału i umysłowi na przerwę jest podstawą naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Kiedy śpimy, doskonale się regenerujemy. I to jest jedyna droga na osiągnięcie optymalnego poziomu energii, by podołać wszystkim wyzwaniom dnia codziennego. Czasami drzemka może być sposobem na odnowienie naszej energii na resztę dnia.

Więc nie myśl, że tracisz czas kiedy śpisz. W rzeczywistości, Ty go inwestujesz w siebie.

Nie bój się popełniania błędów

Kiedy gdzieś dążymy, uczymy się wszystkiego, i popełnianie błędów raz za razem jest normalne. To tak naprawdę jest częścią uczenia się!

Z pewnych powodów, my dorośli widzimy błędy jako porażki, a nie jako część ścieżki życia. W efekcie, strach przed popełnieniem błędu paraliżuje nas i dystansuje od naszych pragnień i marzeń. Popełnianie błędów nie jest porażką; to jest znak, że próbowaliśmy, a to jest najlepsza droga, by się czegoś nauczyć.

W skrócie, za każdym razem jak tylko masz okazję, weź przerwę od swoich uprzedzeń, graj, biegaj, skacz, strać swoją równowagę i wykonuj czynności bez żadnych praktycznych ani ekonomicznych korzyści. Przekonasz się, że można odzyskać trochę nadziei i entuzjazmu, które na pewno pamiętasz jako skarb z dzieciństwa.

To dziecko, które trzymasz w sobie, czeka byś podał mu rękę i pomógł mu wyjść, dzięki czemu będziecie się mogli bawić razem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.