Udany związek – cztery podstawowe cechy

Udany związek – cztery podstawowe cechy

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Pełen intymności, udany związek pomiędzy dwiema osobami jest czymś o wiele bardziej znaczącym i rozbudowanym, niż tylko byciem z kimś, kto dotrzymuje nam codziennie towarzystwa. Prawdziwie romantyczna miłość jest regenerującą siłą, która potrafi rozjaśnić codzienność i dodać barw naszej szarej rzeczywistości.

A dodatkowo dodaje nam sił niezbędnych do pokonania tych mroczniejszych i trudniejszych okresów w naszym życiu. Zdrowy i udany związek pomaga nam się rozwijać. Wzmacnia nasze ciało oraz umysł i pozwala nam stać się kimś lepszym z dnia na dzień. Przestajemy się więc czuć jak samotne wilki podążające krętą, niepewną i nieznaną ścieżką.


Tworzenie zdrowych relacji z drugą osobą opiera się znacznie mocniej na wysiłkach podejmowanych przez obie strony, niż tylko na samym szczęściu. Chociaż recepta na udany związek jest zupełnie inna dla każdego z nas, to jednak bez wątpienia w każdej zdrowej i satysfakcjonującej obie strony relacji znajdziesz cztery następujące, podstawowe cechy:

Zaufanie, które umacnia każdy udany związek

Ufanie komuś oznacza, że znasz tę osobę równie dobrze, jak samego siebie. Przekłada się to na wiarę w to, że druga strona czuje dokładnie to samo w stosunku do Ciebie. Dochodzi do tego wzajemne przekonanie, że ani Ty, ani Twoja druga połowa nie zrobicie nigdy absolutnie niczego, co celowo mogłoby sprawić drugiej stronie przykrość lub ją skrzywdzić.

Każdy udany związek opiera się na zaufaniu. Wiesz o tym, że jest przy Tobie ktoś, kto będzie Cię wspierał niezależnie od okoliczności. Wiesz także o tym, że możesz się z tym kimś podzielić tym, co myślisz i czujesz, bez konieczności owijania w bawełnę.

Związek - miłość

Czy można osiągnąć taki stan w przeciętnym związku pomiędzy dwoma osobami? Oczywiście! Można posunąć się dalej i stwierdzić bez ogródek, że nawet trzeba!

Zaufanie powstaje wtedy, gdy dwie osoby tworzące mniej lub bardziej udany związek potrafią nawiązać niepisany pakt o wzajemnej pomocy, który nie bierze pod uwagę doskonałości jednej, czy drugiej strony, ale pozwala na rozpoznawanie błędów oraz ich poprawianie przez obie strony w związku.

Niezakłócona, dwustronna komunikacja

Komunikacja to proces, w trakcie którego każda osoba tworząca udany związek uczciwie wyraża wszystkie swoje myśli i uczucia, starając się zwerbalizować je w najlepszy możliwy sposób. Jednocześnie obie osoby otwierają swoje serca i umysły tak, aby w pełni usłyszeć i zrozumieć to, co druga osoba ma do powiedzenia.

Dwie kobiety rozmawiają

Gdy ten poziom komunikacji zostanie osiągnięty, automatycznie powstanie niezwykle intymna strefa wspólna dla obu stron w danej relacji. Jej powstanie można uznać za stuprocentową oznakę tego, że jest to udany związek. Jednakże opisywana strefa nie jest czymś, co może powstać przez jeden dzień, czy noc.

Należy uprzednio włożyć w to naprawdę wiele wysiłku, ale efekt końcowy jest czymś, na co z pewnością warto było zaczekać.

Tolerancja i wyrozumiałość

Bycie tolerancyjnym nie jest tożsame z poczuciem rezygnacji. Nie może także wiązać się z tłumieniem w sobie negatywnych emocji. Udany związek musi opierać się między innymi na tolerancji, ale reprezentuje ona znacznie bardziej wartościowe cechy.

Tak naprawdę tolerancję w tym przypadku należy rozumieć jako zdolność do zaakceptowania innej osoby taką, jaką ona jest. Bez podejmowania prób zmiany jej nawyków, zachowania czy upodobań. Ty decydujesz, czy kochasz swoją drugą połówkę taką, jaką ona lub on jest.

czerwony kwiat

Nie możesz powiedzieć, że kochając drugą osobę jednocześnie ze wszystkich sił starając się zmienić ją tak, aby lepiej dopasować jej osobowość do swoich własnych pragnień i oczekiwań. Budowanie zdrowych relacji oznacza akceptację tej osoby i poczucie bycia akceptowanym przez nią. Wraz ze wszystkimi wadami, przywarami oraz innymi niekiedy irytującymi cechami.

Wzajemny szacunek

Słowo “szacunek” powtarzamy z reguły przez całe życie i odmieniamy je na wiele sposobów. Nie zawsze jednak mamy świadomość tego, co to słowo tak naprawdę znaczy. Szanowanie kogoś oznacza uznawanie tej osoby jako kogoś dla nas ważnego, kogoś, z czyim zdaniem się liczymy.

Oznacza to także, że doceniamy zalety, zdolności, pomysły i marzenia tej osoby. Może się to przejawiać dla przykładu unikaniem postępowania, które może w jakiś sposób tej drugiej osobie zaszkodzić. Na przykład poprzez obrażanie, podważanie jej zdania bądź autorytetu, czy też krzywdzenie.

Oznacza to, że postępujemy zawsze tak, aby mieć na uwadze to, czy nasza druga połówka nie dozna w ten sposób jakiegokolwiek uszczerbku, czy to fizycznego, czy to psychicznego. Nawet najdrobniejszego.

Nie ma czegoś takiego jak idealnie udany związek, jednak akceptując wszelkie występujące w życiu codziennym niedoskonałości każda relacja może przeistoczyć się w ważną oraz cenną formę wsparcia emocjonalnego w naszym życiu.

Dwie osoby tworzące udany związek zależne są wspólnie od łączącej ich więzi i powinny razem wykazywać chęć dążenia do poprawy wszystkich aspektów tej relacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.