Prawdziwe szczęście - odrzuć błędne założenia

Prawdziwe szczęście - odrzuć błędne założenia

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Prawdziwe szczęście. Chęć osiągnięcia go jest typową cechą, która charakteryzuje ludzi. Bardzo często zdarza się jednak, że w drodze do tego celu ktoś skutecznie nam przeszkadza. Kto? Tak, my sami. W jaki sposób? Nakładając sobie różnego rodzaju ograniczenia, które oddalają nas od tego, co prawdziwe szczęście może nam dać.

Wiele osób mocno chwyta się różnych idei, głęboko wierząc, że w taki właśnie sposób osiągną prawdziwe szczęście, choć w rzeczywistości ich realizacja wyłącznie oddala ich od upragnionego celu.

Prawdziwe szczęście – czym jest?

Prawdę mówiąc pierwszy z problemów pojawia się już na etapie definiowania tego czym jest prawdziwe szczęście. Jak to całkiem słusznie stwierdził James E. Talmage, jednym z podstawowych problemów jest to, że człowiek ma trudności z odróżnianiem szczęścia od przyjemności.

“Prawdziwe szczęście nie zawsze opiera się na sukcesie, powodzeniu czy szczególnych osiągnięciach; wielokrotnie wypływa ono z radości, z wysiłku podejmowanego w oparciu o nadzieję, z poświęcenia energii na osiągnięcie jakiegoś szczytnego celu. Korzeniem prawdziwego szczęścia jest przede wszystkim poświęcenie i kwiat, który jest jego następstwem, czyli miłość”

-William George Jordan-

Uwolnij się, by osiągnąć prawdziwe szczęście

Mając na uwadze obecny sposób życia, to czego tak naprawdę potrzebujesz, to nie zdobywanie czegoś więcej, ale wręcz przeciwnie. Potrzebujesz pozbyć się pewnych ciężarów, takich jak zakorzeniony sposób rozumowania i działanie według utartych schematów.

Przeczytaj również artykuł: Szczęście – garść luźnych przemyśleń

Wydaje się paradoksem to, że w erze powszechnej wolności, żyjemy związani niewidzialnymi łańcuchami, które nie pozwalają nam żyć pełnią własnego, tego prawdziwego życia. Życia, które gdzieś wewnątrz nas zostało uwięzione mnóstwem reguł i zasad dyktujących każdego dnia, co jest uznawane w oczach społeczeństwa, a co nie.

Łańcuch ograniczający prawdziwe szczęście

Zrzucenie tych łańcuchów zniewolenia i porzucenie wszczepianych nam przez całe życie, niekiedy błędnych idei jest kluczowym czynnikiem, który jest niezbędny do tego, by odzyskać prawdziwe szczęście. Ale co to oznacza w praktyce? Oto kilka praktycznych wskazówek:

Przestań szukać akceptacji innych osób

Nie uzależniaj swojego postępowania od tego, co myślą lub czego oczekują od Ciebie inni. Zastanów się raczej czego Ty sam od siebie oczekujesz i jakim własnym ideałom chciałbyś sprostać. Nie pozwalaj innym manipulować Twoim życiem i podejmowanymi decyzjami. Ustal więc własne zasady.

Jeżeli zależysz od opinii innych osób, Twoje życie skoncentruje się na dogadzaniu ich zachciankom i na realizacji ich własnych pomysłów, a nie Twoich. Ale zastanów się dobrze: Czy spełniasz to, czego Ty sam od siebie wymagasz? Czy realizujesz swoje własne cele?

Przeczytaj również artykuł: Akceptacja, odrzucenie i zmiany – jakie są różnice?

Odrzuć urazę i złość

Żywienie do kogoś urazy i złości nie sprawia większych szkód nikomu innemu, jak właśnie Tobie. Gdy żywisz urazę wobec innych, skrywana złość oddziałuje negatywnie przede wszystkim na Ciebie, to Ty niesiesz na sobie cały jej ciężar i to właśnie Ty jesteś nieszczęśliwy.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Naucz się żyć w pokoju z tymi, którzy Cię w jakiś sposób skrzywdzili. Przebaczając cudze błędy, to Ty doznajesz ulgi. Ten na kogo się gniewasz sprawuje nad Tobą kontrolę. Odzyskaj ją więc pozwalając złości i gniewowi odejść w niepamięć i przebaczając.

“Życie staje się łatwiejsze, kiedy nauczysz się przebaczać, choć ktoś na to ni zasługuje”

-Robert Braul-

Kobieta

Odrzuć ideę perfekcjonizmu

Dążenie do perfekcjonizmu w pewnych dziedzinach jest jak najbardziej wskazane, ale nie wtedy, gdy mowa o dziedzinie duchowej. Kochanie i cenienie perfekcji zasługuje również na pochwałę. Ale życie dzięki niej i dla jej osiągnięcia, to dwa zupełnie rozbieżne terminy.

Przestań myśleć o perfekcyjnym ciele, o perfekcyjnym partnerze, o perfekcyjnym życiu i o wszystkim, co mogłoby osiągnąć perfekcyjny poziom. Ciągła pogoń za perfekcją może się przerodzić w obsesję i zahamować Twój dalszy rozwój.

Przeczytaj również artykuł: Bardziej ludzka, mniej doskonała, szczęśliwsza

Odrzuć slogan mówiący, że bogactwo oznacza prawdziwe szczęście

Każdy z nas słyszał powiedzenie, które głosi, że “pieniądze szczęścia nie dają”. Wiele osób usprawiedliwiając swoją pogoń za dobrami materialnymi dokańcza jednak: “być może to prawda, ale na pewno szczęściu pomagają”.

Tacy ludzie nie rozumieją, że to nie brak pieniędzy czyni ich nieszczęśliwymi. Za taki stan rzeczy odpowiada tak naprawdę brak sensu i celu w życiu. Pieniądze i prawdziwe szczęście nie mają ze sobą nic wspólnego.

Chodzi raczej o to, by doceniać to, co się posiada, rozumieć sposób, w jaki się żyje i to, co do osiągnięcia szczęścia nas przybliża lub nas od niego oddala, niezależnie od stanu posiadania.

“Bogactwo człowieka nie zawiera się w tym, co posiada, ale w tym, co pozostawił za sobą”

-Yasmina Khadra-

Przestań stale szukać wymówek

To bardzo ważne. Nie wymawiaj się innymi sprawami. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, zrób z tym coś. Jeżeli czegoś naprawdę potrzebujesz, zrób wszystko, co jest niezbędne do wykonania, by to zdobyć. A jeżeli pozostaje to poza zasięgiem, znajdź odpowiednią alternatywę.

Przeczytaj również artykuł: Potrzebujesz motywacji? Oto 25 inspirujących cytatów

Pomyśl tylko: jeśli czujesz, że chciałbyś coś zrobić, albo czegoś się nauczyć, dlaczego z tym czekać? Jeżeli nie odpowiada Ci stanie w miejscu, zmień to! I jeżeli nie możesz czegoś zmienić, zmieniaj siebie. Chcesz widzieć efekty? Więc na co czekasz?

“Jeżeli uważasz, że na coś już za późno, zachowaj ostrożność. To tylko wymówka, by nie ruszyć się z miejsca. Nikt nie może stanąć Ci na drodze do sukcesu, poza samym Tobą”

-Wang Deshun-

Kobieta zakrywa twarz piórami

Odrzuć od siebie upartą postawę

Nie bądź uparty, od razu uznawaj swoje błędy, przyznawaj się do niewłaściwego sposobu myślenia i niewłaściwego nastawienia. Uparte naleganie jest nie na miejscu. Korygowanie Twoich własnych błędów nie czyni Cię słabszym. Kiedy wyeliminujesz upartość, będziesz bardziej otwarty na pozytywne zmiany. Bardziej elastyczny na powstające trudności.

“Różnica między stanowczością i uporem polega na tym, że ta pierwsza bierze swój początek w silnej woli, a ta druga w silnym przeciwstawianiu się”

-Henry Ward Beecher-

Porzuć swój emocjonalny bagaż

Przemierzanie życia z plecakiem pełnym negatywnych emocji i doświadczeń, przykrych śladów przeszłości to niezwykle trudne zadanie. Oczywiście jest możliwe do zrealizowania, ale trudno jest w ten sposób osiągnąć jakieś zadowalające rezultaty.

Przestań więc żyć przeszłością! Ucz się, przebaczaj, idź stale na przód i nie oglądaj się za siebie, a osiągniesz prawdziwe szczęście. Skupiając wzrok na przykrościach, które wyrządzono Ci w przeszłości, nie dostrzeżesz okazji, które pojawiają się tuż przed Tobą.

Przeczytaj również artykuł: Zamknięte drzwi pozwolą otworzyć niebo

Takie podejście sprawi też, że nowe osoby, które napotkasz na swojej drodze, również te bardzo wartościowe, osądzisz bazując się na uprzedzeniach. Stracisz wiele możliwości i nie rozwiniesz się w żadnym nowym kierunku.

Odrzucaj więc to, co stanowi blokadę w Twoim rozwoju. Pamiętaj, że największe przeciwności, jakie napotykasz, pochodzą od samego Ciebie! Kiedy nauczysz się je pokonywać, osiągniesz prawdziwe szczęście!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.