Twoje posty na Facebooku: co o Tobie mówią?

Twoje posty na Facebooku: co o Tobie mówią?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Dlaczego niektórzy publikują i aktualizują swój status na Facebooku, zamieszczając w nim zabawne, osobiste anegdoty? Podczas gdy inni deklarują w nich miłość do swojego partnera lub też opinie polityczne albo odwołują się do szczegółów dotyczących wczorajszej kolacji?

Od samego początku platformy, czyli 2004 roku, aktualizacje na Facebooku należały do jego najczęściej używanych opcji. Aktualizacja statusu pozwala użytkownikom dzielić się swoimi myślami, uczuciami oraz aktywnościami z przyjaciółmi. mają oni możliwość “polubienia”, podzielenia się lub skomentowania tychże aktywności.

Przypuszczam jednak drogi czytelniku, że doskonale wiesz czym są opcje pojawiające się na Facebooku, toteż przejdźmy do bardziej interesującej części artykułu.

Badania dotyczące publikowania na Facebooku

Pomimo centralnej roli, jaką mają aktualizacje statusów na Facebooku, przeprowadzono kilka badań, dotyczących trendów w tematyce, na jaką ludzie decydują się publicznie pisać. W jednym z badań podjęło kroki by przeanalizować cechy osobowości związane z częstotliwością zamieszczania postów, dotyczących czterech głównych tematów:

1. Aktywności towarzyskich i życia codziennego.

2. Aktywności umysłowych.

3. Osiągnięć, diety i ćwiczeń.

4. Istotnych związków.

Sexting

Badania próbowały dotrzeć do tego, czy owe współzależności były powodowane jakimiś innymi motywami, by pojawiły się właśnie na Facebooku, takimi jak: potrzebą uznania (bycia w centrum uwagi, poszukiwaniem akceptacji), samo-ekspresją (wyrażaniem własnej opinii, dzieleniem się historiami i wspólnym narzekaniem), komunikacją (korespondencją i kontaktem), dzieleniem nieosobistych informacji (na przykład, dotyczących aktualnych wydarzeń).

Kolejnym celem wspomnianych badań było wykazanie, czy ludzie publikujący z większą częstotliwością na temat pewnych trendów, otrzymują większą liczbę polubieni i komentarzy przy ich postach.

Ci, którzy otrzymują dużą liczbę polubieni i komentarzy, cieszą się przywilejem bycia społecznie zaakceptowanym. Jednocześnie, ci którzy ich nie otrzymują, wykazują niższy wskaźnik poczucia przynależności i samooceny.

Narcystyczne posty

Według badań, osoby, które mają zwyczaj zamieszczać posty na ich osobistym Facebooku, dotyczące ich diety, ćwiczeń i dokonań, mają większą tendencję do bycia narcystycznymi. Z drugiej strony, popisywanie się własnymi osiągnięciami, zdaje się przyciągać większą uwagę ze strony naszych wirtualnych “przyjaciół”.

Wygląda na to, że dla użytkowników Facebooka, taka narcystyczna ekspozycja jest tego warta, gdyż przysparza im ona większą liczbę polubień i komentarzy. Jednakże, rezultaty badania sugerują, iż podczas gdy Facebookowi znajomi oferują nam wsparcie, kryją oni również sekretną awersję, w stosunku do tego rodzaju przejawów egocentryzmu.

Inne związki między osobowością a aktywnością na Facebooku

Badania wykazują również inne związki pomiędzy osobowością użytkowników Facebooka a jego aktywnościami na tym portalu:

  • Osoby publikujące szczegóły dotyczące ich partnerów, posiadają zazwyczaj niższą samoocenę.
  • Ludzie samokrytyczni, posiadający dzieci, zwykli są publikować więcej o własnych dzieciach.
  • Ekstrawertycy publikują częściej o swoich aktywnościach towarzyskich i życiu codziennym.
  • Osoby żywiołowe i chętne by się otworzyć i nawiązać kontakty, częściej skłonne są zamieszczać posty o tematyce intelektualnej.

Na zakończenie tego artykułu poruszymy dwa, naszym zdaniem, interesujące punkty. Po pierwsze, reklama w coraz większym stopniu skupia się nie tylko na stronach, które odwiedzamy, ale również na treści, jaką zamieszczamy w mediach socjalnych. To, co publikujemy w mediach socjalnych, stanowi bardzo użyteczny wgląd w nasze zainteresowania, dla firm starających się pozyskać potencjalnych klientów.

Po drugie, wyniki innego badania pilotażowego sugeruje, iż w przyszłości, gdy ktoś odejdzie z tego świata, będziemy w stanie kontynuować komunikowanie się z tą osobą w pewien sposób. A to dzięki informacjom, jakie wcześniej dzieliliśmy z daną osobą.

Za sprawą pewnych algorytmów, wierzy się obecnie, że informacje te mogą zostać spożytkowane, w celu stworzenia komputerowego profilu. Komunikować się on z nami będzie w podobny sposób, co nieżyjąca osoba. Jesteś w stanie sobie to wyobrazić? Co myślisz o tego rodzaju perspektywie?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.