Marzenia - miej oczy szeroko otwarte

Marzenia - miej oczy szeroko otwarte

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2017

Marzenia, podobnie jak wszystko inne w naszym życiu, co sprawia, że jesteśmy sobą odgrywają niezwykle istotną rolę. Najbardziej korzystna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy nasze marzenia są wyważone i harmonijne. W otaczającym nas świecie istnieje znacznie więcej marzeń, niż się nam wydaje.

Ale zdarza się dość często, że ze względu na poczucie strachu, wstydu czy też przygnębienia często są one po prostu blokowane gdzieś w najgłębszych zakamarkach naszego umysłu, aby uniknąć niepotrzebnego bólu. Taka sytuacja nieuchronnie zamyka naprawdę jedną z najwspanialszych części ludzkiej psychiki.

“Czym jest życie? Szałem. Czym jest życie?
Iluzją, cieniem, historią.
A największym dobrem jest to, czego zawsze jest odrobinę za mało:
całe życie jest marzeniami, a marzenia same w sobie to tylko właśnie marzenia.”
-Calderón De la Barca-

Nieustannie blokujemy nasze własne marzenia i wielokrotnie wyrzucamy klucz do ich kłódki. I nawet nie wiemy o tym, że wraz z upływem lat dorastamy i starzejemy się, nie stając się przy tym mądrzejszymi i szczęśliwszymi.

Jest to cichy proces o dość upartej naturze, który przeciwstawia się każdej cząstce naszego bytu. Jest on sprzeczny z naszą własną naturą, a to z kolei podważa każdy gram naszej nadziei. Marzenia nie są głupimi nadziejami. Są to mądre, szczere odmiany nadziei: to właśnie one czynią nas ludźmi i budzą nas do życia w każdy nowy dzień. Dzięki nim możemy nie odczuwać kolejnego dnia jako nieustającego źródła cierpienia.

Jak ważne są dla nas marzenia?

Kiedy zamykamy w klatce nasze nadzieje i marzenia, możemy również zamknąć naszą wyobraźnię i zdolność do planowania udanej przyszłości. Wyrzucamy wtedy z umysłu wszystko poza codzienną rutyną i zaczynamy odczuwać trudne do określenia wrażenie ulgi, gdy nasz kalendarz staje się uporządkowany do tego stopnia, że każdy kolejny dzień jest wręcz kopią poprzedniego. Ale czy taki sposób życia jest naprawdę Twoim celem?

Marzyciel

Można powiedzieć w pewnym uproszczeniu, że marzenia mogą występować w dwóch podstawowych odmianach. Są na przykład takie, które mogą i powinny zostać osiągnięte i zrealizowane w stosunkowo krótkim czasie (marzenia krótkoterminowe sny) oraz takie, których osiągnięcie odbywa się powoli, małymi kroczkami, a które sprowadzają się do dążenia do tworzenia lepszej przyszłości (marzenia długoterminowe).

Ta klasyfikacja marzeń ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia ich wpływu na Twój umysł oraz na dalsze postępowanie. Niektóre z nich stanowią cenną lekcję do nauczenia się i wymagają wkładania stałego wysiłku w codzienne funkcjonowanie. Z kolei drugi rodzaj marzeń stanowi coś w rodzaju pasji i nie potrzeba zbyt dużego wkładu pracy w ich realizację. Po prostu odbywa się ona stopniowo i nieco niezależnie od nas.

Trzy rodzaje marzycieli

Podobnie jak marzenia mają więcej, niż jedną odmianę, tak samo marzyciele występują w kilku rodzajach – a konkretniej w trzech.

Typ pierwszy

Pierwszy typ patrzy w przyszłość, dzięki czemu stawia przed sobą łatwe do osiągnięcia cele. Nie obejmują one konieczności poświęcenia “normalności” w celu ich zrealizowania. Typ ten nawet ma niewielkie obawy co do swojej samooceny, stara się więc przede wszystkim zminimalizować możliwość niepowodzenia – nie zależy mu na tym, aby osiągnąć swoje cele tak szybko jak to możliwe, a raczej postępować w bezpieczny dla siebie sposób.

Są to ludzie, którzy wskoczą na pokład łodzi wyłącznie wtedy, gdy wiedzą już wcześniej, że pogoda i wiatr będą im sprzyjać. Wcześniej sprawdzą prognozę pogody upewniając się, że nie nadciągnie sztorm. Na stanowisko kapitana swojej łodzi wybiorą najbardziej doświadczonego kapitana marynarki, jakiego tylko znajdą.

To ten typ osobowości, który nigdy nie podejmuje ryzyka z uwagi na obawę przed porażką. Albo inaczej, nie wybiera się na spacer bez uprzedniego przygotowania, obawiając się potknięcia na kamieniu.

Typ drugi i trzeci

Ale, jak już wspomnieliśmy powyżej, są także inne rodzaje marzycieli. Drugi typ preferuje marzenia na temat ekscytujących celów, które w rzeczywistości stanowią dla nich rodzaj sporego wyzwania.

Natomiast trzecią grupę stanowią ludzie, którzy tak naprawdę nigdy nie postawili swojej stopy na ziemi. Innymi słowy, żyją bardziej w przyszłości, niż w chwili obecnej. Zwykle snują w głowie wielkie marzenia – ale są one tylko minimalnie przetworzone po przeniesieniu na rzeczywistość.

Oznacza to, że takie osoby rzadko mają silną motywację do realizowania. Wynika to z tego, że zdają sobie sprawę z tego, że ich marzenia są po prostu nierealne w porównaniu z ich możliwościami. To znaczy, że ten typm marzycieli ma naprawdę wspaniałe marzenia, ale nie jest w stanie podjąć żadnych działań w celu ich zrealizowania.

Na szczycie góry

Tacy ludzie są tymi, których potocznie określamy jako “marzycielami”. Są to dusze, które żyją w ciągłym emocjonalnym roller coasterze, z dala od rzeczywistości jaką jest codzienne życie. W pewnym sensie są to duże ale niedojrzałe dzieci. Charakteryzują się zwykle naiwnością i przyjmowaniem biernej postawy wobec współczesności.

Nie znoszą codziennej rutyny, a ich ulubionym zajęciem jest ciągłe wynajdywanie nowych rzeczy. Pod tym względem mają wiele wspólnego w marzycielami typu drugiego. Ale pomimo pierwszego zauroczenia czymś zupełnie nowym i fascynującym okazuje się jednak, że dysponują naprawdę niewielkim potencjałem, aby wszystko doprowadzić do końca.

Ponadto ukończenie każdego zaawansowanego projektu wymaga wyrobienia w sobie bardzo silnej samodyscypliny i samokontroli, która jest czymś, do czego marzyciele trzeciego typu po prostu nie są w najmniejszym nawet stopniu przyzwyczajeni.

Do którego typu Ty się zaliczasz?

Do tej pory opisaliśmy trzy rodzaje marzycieli, tak jak gdyby były to trzy różne kolory. Jednak prawda jest taka, że ludzie rzadko pasują do tylko jednej kategorii. W przeważającej większości wypadków znajdujemy u nich cechy, które możemy przypisać do dwóch, a nawet trzech kategorii.

Co więcej, są dość spore szanse na to, że w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, możemy uruchamiać w sobie cechy każdej z tych trzech grup. Mówiąc prościej, w jednym przypadku górę bierze u nas pierwszy typ marzyciela, podczas gdy w innej sytuacji dominującym stanie się typ trzeci. I jest to najczęściej spotykana sytuacja, rzadko kiedy mamy do czynienia z osobowością o wyraźnie spotykanym typie marzeń.

Szczęście

Według naszej subiektywnej opinii najszczęśliwszymi ludźmi są ci, którzy najbardziej identyfikują się z drugim typem marzyciela. Wynika to z tego, że oni dokładają wielu starań, aby dotrzeć do celu i coś osiągnąć, bez względu na to, jak jest on istotny i odległy.

Tak więc chociaż zdolność i skłonność do snucia marzeń jest czymś, co zostało w nas zaszczepione od urodzenia, to jednak całkowicie jasne jest to, że wszystko pozostaje w naszych rękach. Albo uczynimy wszystko, aby nasze marzenia stały się rzeczywistością, albo po prostu zostaną one gdzieś zamknięte w głębi naszego umysłu, gdzie zmarnieją i zostaną ostateczne zapomniane.

Nie krępuj swoich własnych marzeń

Bo nawet jeśli wszystko jest tylko iluzją, to warto przecież wybrać najlepsze marzenia ze wszystkich, jakie mamy. A potem pozostaje już tylko sprawdzić stan naszych wewnętrznych „skrzydeł”, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki możemy karmić i pielęgnować wolność naszego ducha. Przecież celem i marzeniem każdego z nas jest stać się lepszymi ludźmi!

Bo tylko wtedy, gdy zaczynamy latać na skrzydłach marzeń, będziemy w stanie zrozumieć znaczenie i możliwości osiągnięcia celów postawionych przed nami przez marzenia. Wszyscy czerpiemy wiele korzyści z marzeń i aspiracji, które dają nam impuls do działania i ciągną nas w górę.. Dlaczego zatem nie wybrać tych, które jesteśmy w stanie zrealizować i po prostu zabrać się do pracy?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.