Lęk? Poznaj 5 sposobów na jego zwalczenie

Lęk? Poznaj 5 sposobów na jego zwalczenie

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Lęk jest obecnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób psychicznych na świecie, obok stresu oraz depresji. Ze względu na znaczną liczbę osób chorujących na te zaburzenia przeprowadzono serię badań naukowych, których celem było opracowanie metod pozwalających przezwyciężyć lęk, cechujących się wysoką skutecznością i trwałością.

Gorąco zachęcamy Cię do wygospodarowania sobie chwili czasu i przeczytania dalszej części niniejszego artykułu, dzięki czemu dowiesz, jak pokonać swój lęk i wygrać ostatecznie walkę z nim.

Zapoznając się z opisanymi w nim metodami i poradami będziesz w stanie dowiedzieć się, jak okiełznać swój lęk i umieścić go w odpowiednim dla niego miejscu.

Nawet ci, którzy nie cierpią obecnie na chroniczny lęk, mogą śmiało czerpać korzyści z opisanych w artykule sposobów. Wszyscy musimy nauczyć się tego, jak nie stać się niewolnikami swoich własnych emocji. Niezmiernie ważne jest to, aby wszyscy wiedzieli, jak sobie z nimi poradzić tak, aby jednocześnie było to skuteczne i przyniosło im same korzyści.

Każdy z nas ma możliwość dokonania wyboru, podejmowania decyzji na własną rękę i aktywnego kierowania losami swojego własnego życia. Nie bądźmy bierni i nie pozwólmy się bezwolnie kształtować przez otaczające nas środowisko.

Jakie zatem jest 5 najskuteczniejszych sposobów pozwalających zwalczyć i ostatecznie pokonać lęk, które możemy zastosować w naszym życiu?

Pokonać lęk

1. Na lęk najlepsze są ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne pozwalają nam uwolnić się od zmartwień i oczyścić nasz umysł, dzięki czemu możemy w pełni skoncentrować się na fizycznych aspektach, takich jak oddychanie i uczuciom wytwarzanym w naszym organizmie przez aktywność fizyczną, jaką właśnie wykonujemy.

Jasper A. J. Smith będący profesorem psychologii na University of Texas w Austin zgadza się ze stwierdzeniem, że aktywność fizyczna pomaga nam choć na chwilę wyrzucić z głowy wszelkie troski i zmartwienia, którymi zaprzątamy sobie zwykle myśli, a których źródłem jest po prostu lęk.

Jeśli uwzględnimy ćwiczenia fizyczne w naszym codziennym planie dnia, to jak wykazują wyniki przeprowadzonych badań, możemy w ten sposób zredukować nasz lęk nawet o połowę. Oznacza to, że wysiłek fizyczny stanowi jeden z najbardziej skutecznych i zdrowych sposobów jego przezwyciężenia.

2. Psychoterapia behawioralna

Psychoterapia behawioralna jest dziedziną psychoterapii, która pomaga nam uzyskać przejrzyste i konkretne wyobrażenie na temat symptomów, jak i konsekwencji, które lęk może u nas wywołać.

Zazwyczaj do pełnego wykorzystania dobrodziejstw takiej terapii musimy poświęcić na nią co najmniej jedną godzinę na tydzień, a pełny proces powinien potrwać od trzech do czterech kolejnych miesięcy. Dzięki psychoterapii behawioralnej poznasz znaczenie swoich myśli oraz ich wpływ na to, jak się czujesz i jak postępujesz.

3. Medytacja

Wyniki badań przeprowadzonych przez Fadela Zeidana, naukowca ze School of Medicine na Wake Forest University udowodniły, że lęk wpływa na cały ludzki organizm. Powoduje on wyłączenie obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za odpowiednio generowanie i zarządzanie naszymi myślami.

Jedną z najważniejszych i najbardziej typowych cech, jakimi charakteryzuje się lęk jest to, że sprawia on utratę kontroli nad własnymi myślami w sposób niezwykle szybki i łatwy.

Fadel Zeidan proponuje medytację jako sposób na wypchnięcie choćby przez chwilę z głowy negatywnych myśli oraz emocji, a także na utrzymanie i kontrolowanie równowagi emocjonalnej.

Medytacja

4. Sen

Wyniki rozlicznych badań potwierdziły teorię mówiącą, że zaburzenia snu i bezsenność są jedną z głównych przyczyn licznych zaburzeń natury psychicznej, wśród których jednym z najpoważniejszych jest lęk.

Jeśli nie zapewniamy sobie odpowiedniej ilości zdrowego, niosącego wypoczynek snu, obciążamy nadmiernie nieustannie aktywne obszary mózgu odpowiedzialne za tworzenie i zarządzanie stanami niepokoju, czyli także i lękiem.

Przeczytaj też artykuł: Stany lękowe: dlaczego taj trudno je przezwyciężyć?

Lęk jest powszechnie występującym problemem o podłożu psychologicznym u osób cierpiących na chroniczną bezsenność. W celu uniknięcia takiej sytuacji zaleca się co najmniej osiem godzin nieprzerwanego snu na dobę, a ponadto wysypianie się według regularnego harmonogramu.

Bardzo polecanym sposobem postępowania jest także unikanie produktów żywnościowych, których spożycie może wywołać zakłócenia snu, takich jak cukier, tłuszcze nasycone i kofeina.

Właściwy sen i porządny odpoczynek są jednym z najważniejszych i niezbędnych sposobów pozwalających przezwyciężyć lęk.

5. Ćwiczenie jogi

Medytacja i relaksacja mogą skutecznie poprawić nasze samopoczucie. Ogólna opinie na ich temat jest taka, że joga jest jednym z najbardziej zalecanych sposobów postępowania, które pozwala nam obniżyć lęk i wykorzystać inne jej korzystne dla naszego zdrowia właściwości.

Joga pomaga skutecznie obniżyć poziom lęku stymulując system nerwowy, a konkretniej układ przywspółczulny. Jest on odpowiedzialny za prawidłowe zarządzanie relaksem i odpoczynkiem, ma zatem niezwykle istotny wpływ na nasze ciało i umysł, w szczególności odczuwane emocje.

W celu połączenia możliwości oferowanych przez ten układ i jogę oraz w pełni naturalnego opanowania swojego poziomu lęku, specjaliści zalecają odbycie co najmniej trzech sesji jogi na tydzień i powtarzanie tej procedury przez dwanaście tygodni.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.