Książki psychologiczne, które warto przeczytać

Książki psychologiczne, które warto przeczytać

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2017

Ostatnimi czasy książki psychologiczne są jedną z najpopularniejszych kategorii w księgarniach na całym świecie. Zarządzanie naszymi emocjami i zrozumienie tego, co dzieje się wewnątrz nas jest niezbędne do prowadzenia pełnego życia. To dlatego książki psychologiczne są doskonałym narzędziem do zdobywania wiedzy i rozwoju osobistego.

Wiele jest dziedzin i obszarów psychologii, a to co wyda ci się najbardziej przydatne zależy od czasu oraz okoliczności w jakich się znajdujesz. Dużo zależy też od tego z jaką trudnością masz do czynienia, lub odwrotnie, nad jaką dziedziną życia chciałbyś popracować. Książki nie każdemu też wydają się atrakcyjnym towarzyszem czasu wolnego – trzeba to przyznać…

Dziś zespół Piękna Umysłu prezentuje wam dziewięć książek psychologicznych, które wydają nam się najbardziej istotne.

“Irracjonalne (…) przekonania są największym wrogiem psychologów. Polujemy na nie niczym łowcy i nigdy nie męczymy się stałą walką i eliminowaniem ich dzień po dniu. A jest ich tak wiele!”

The Art of Not Making Yourself Miserable, Rafael Santandreu

1. Książki psychologiczne: Paul Watzlawick: Jak być nieszczęśliwym

To krótka książka psychologiczna, pisana prostym językiem i naszpikowana anegdotami, które opowiadają nam o złym podejściu, które każdego dnia uniemożliwia nam osiągnięcie szczęścia. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej polecanych książek psychologicznych wszech czasów.

Dodatkowo książki tego typu pomagają nam rozpoznać nasz osobisty styl w różnych sytuacjach. Oferują nam możliwość odkrycia tego jak stwarzamy wokół siebie niefortunną i nieszczęśliwą rzeczywistość, za pomocą naszych mechanizmów mentalnych. To wspaniała okazja, by poznać siebie na nowo.

Emocjonalny umysł

2. Rafael Santandreu: The Art of Not Making Yourself Miserable

To książka, z której zaczerpnęliśmy cytat znajdujący się na początku artykułu. Nie wiemy, czy autor napisał tę książkę w wyniku lektury pierwszej z sugerowanych pozycji, ale tak naprawdę jej tematem jest ta sama rzecz, jednak traktowana w zupełnie inny sposób.

Książki psychologiczne Santandreu, jednego z najważniejszych hiszpańskich psychologów, opowiadają o zachowaniach i nastawieniach, które zdaniem autora są najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia psychicznego. Książki opowiadają również o tym jak tego typu zachowania negatywnie wpływają na naszą jakość życia.

3. Daniel Goleman: Inteligencja Emocjonalna

Jest to książka, która została napisana dawno temu, jednak nadal niesie istotną wartość edukacyjną. Nawet dziś jest często polecana, jako źródło odniesienia dla wielu psychologów. W tej książce autor zręcznie analizuje relacje między myślami, a emocjami.

Dodatkowo Daniel Goleman wyjaśnia czym jest inteligencja emocjonalna, jak możemy ją promować i dlaczego się kształtuje. To szeroko znana książka psychologiczna, która pozwala nam lepiej zrozumieć siebie i tych, którzy nas otaczają. Książki tego typu naprawdę nas wzbogacają.

4. Wayne Dyer: Your Erroneous Zones

Podobnie jak poprzednia książka, mimo jej powstania wiele lat temu, nadal stanowi punkt odniesienia dla wielu psychologów. Książka uświadamia nam jakie zachowania powstrzymują nas przed osiągnięciem szczęścia i daje nam praktyczne narzędzia do przeprowadzenia pozytywnych zmian.

Tak naprawdę jest to bardzo przydatna książka psychologiczna, ponieważ w każdym rozdziale oferuje praktyczne ćwiczenia. Pomagają one zidentyfikować twoje irracjonalne przekonania oraz zrozumieć w jaki sposób komplikujemy swoje życie poprzez zmartwienia, poczucie winy, lub potrzebę akceptacji przez innych.

Polepszanie swojego nastawienia, nauka ustanawiania zdrowych relacji i poznanie podstaw zdrowia psychologicznego to niektóre z poruszanych tematów tej książki.

5. Walter Riso: Love or dependency?

Jest to jedna z najbardziej polecanych książek psychologicznych, dla ludzi którzy pragną zrozumieć podstawy tworzenia pozytywnych relacji międzyludzkich, w oparciu o zdrową miłość, a nie emocjonalną zależność.

Love or Dependency ukazuje nam jak mieć pełny i satysfakcjonujący związek. Daje nam metody na pokonanie emocjonalnej zależności i uzyskanie odpowiedniego zrozumienia, tego czym jest miłość.

6. Oliver Sacks: Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Jest to raczej nietypowa książka psychologiczna na temat patologii, jakie odnajduje się w czasie sesji z psychologiem oraz o tym, jak wpływają one na pacjentów. W bardzo ludzki sposób opowiada o 20 przypadkach medycznych.

Kobieta w kapeluszu

7. Bernabé Tierno: Powerful Mind

Obecnie uważa się, że jesteśmy niewolnikami własnych myśli. Wierzymy, że zmiana nie jest możliwa. Bernabé Tierno uczy nas, że umysł jest naszą najlepszą bronią oraz prezentuje nam jak możemy go wykorzystać do wprowadzenia pozytywnych zmian.

8. Daniel Kahneman: Pułapki Myślenia

Ta książka stała się niespodziewanym międzynarodowym sukcesem. Dzięki niej poznamy i zrozumiemy dwa systemy, które kontrolują nasze myślenie. Dzięki temu możemy polepszyć jakość swojego życia, pracując nad własnymi myślami.

Daniel Kahneman zaskakuje nam pokazując w jaki sposób nasz umysł może stać się mniej zależnym. Wskazuje nam, że jest on pełny uprzedzeń jak i fałszywych i często niedokończonych analiz. To jedna z tych książek psychologicznych, które musimy koniecznie przeczytać, jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o sposobie rozumowania.

9. Charkes Duhigg: Siła Nawyku

Nawyki są częścią naszego życia i określają również nasze dobre samopoczucie. Ważne jest, aby je sobie uświadomić i zmienić te, które nie wnoszą niczego pozytywnego do naszego życia. Ta książka jest wspaniałym narzędziem do osiągnięcia tego celu.

Oto 9 książek psychologicznych, które powinnaś przeczytać. Bez względu na to, czy chcesz więcej dowiedzieć się o tym obszarze nauki, czy po prostu pragniesz lepszego samopoczucia i ogólnego zadowolenia ze swojego życia. Mamy nadzieję, że te rekomendacje okażą się dla ciebie przydatne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.