Twój kot: spędzaj z nim jak najwięcej czasu

Twój kot: spędzaj z nim jak najwięcej czasu

Ostatnia aktualizacja: 30 marca, 2017

Coś tak zwykłego, jak spędzanie czasu z jednym z najpopularniejszych obok psa zwierzęciem domowym, jakim jest kot, może osiągnąć poziom terapeutyczny. To z pewnością bardzo interesująca i pocieszająca wiadomość.

Dobrym przykładem niech będzie Japonia. W tym kraju kot jest zwierzęciem zarówno podziwianym, jak i powszechnie szanowanym. Koty są symbolem szczęścia dla Japończyków. Są oni także pionierem w rozwoju centrów specyficznej rozrywki nazywanych “kocimi kawiarniami”, które od pewnego czasu można znaleźć teraz już na całym świecie.

Pierwsza “kocia kawiarnia” została otwarta na Tajwanie w 1998 roku. Jaki był jej cel? To bardzo proste. Japonia jest krajem o bardzo wysokim stopniu uprzemysłowienia i silnie zorientowanym na pracę oraz wydajność. Codzienność w trakcie dnia pracy jest niezwykle intensywna.

Japońscy pracownicy z tego powodu bardzo często cierpią z powodu ogromnego stresu, wyczerpania psychicznego i innego rodzaju problemów natury emocjonalnej wynikających z nadmiernego obciążenia pracą oraz obowiązkami. Tego typu problemom należy prędzej czy później dać upust.

Kot i motyl

I do tego celu znakomicie nadaje się kot. Głaskanie jego miękkiego futerka można porównać do aktu katharsis. Reguluje ono stres, poprawia funkcjonowanie układu krążenia i łagodzi napięcie umysłowe.

Oferuje także możliwość wyrażenia szczerego uczucia i zauroczenia się jednym z najbardziej interesujących zwierząt udomowionych, jakim jest kot. A może działa to także na odwrót, któż może o tym wiedzieć?

Parafrazując znane powiedzenie: kot jaki jest, każdy widzi. Ale spróbujmy zagłębić się nieco w psychologię kotów. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć ich naturę. Dowiemy się także więcej o tym, co te wspaniałe zwierzęta mogą nam zaoferować.

“Czas spędzony z kotem nigdy nie jest czasem straconym.”
-Zygmunt Freud-

Kot: jego piękno Cię przyciąga, a tajemnicza osobowość urzeka

Kot w przeciwieństwie do psa, nie należy do nikogo. Sam dla siebie jest panem. To właśnie my zachwycamy się jego gracją, zdolnościami przywódczymi, jego boskim urokiem, specyficznym sposobem rozumienia przestrzeni i miłości, która nie jest od nikogo i niczego zależna, ale za to absolutnie wierna.

Bez wątpienia na temat psychologii tak tajemniczego i skomplikowanego zwierzęcia jak kot napisać całą książkę. I choć ludzie zawsze mówią, że koty są samolubne i podążają własnymi ścieżkami, to tak naprawdę nie zawsze jest tak w przeczywistości. Wiele zależy od rasy kota. Stąd też wynika ich ciekawy charakter, a także intrygujące nas zachowania i reakcje.

Kot będzie nas kochać, szanować i bronić nas tak samo, jakbyśmy byli jego własną rodziną. Będzie zaborczy, jeśli chodzi o jego przestrzeń i jego zwyczaje. Jednak zaakceptuje swoich właścicieli jeśli będą oni wiedzieć, jak zachować odpowiedni dystans. Nie chodzi tutaj o odległość czysto fizyczną, ale o to, aby unikać tłamszenia kociej osobowości lub niezależności.

Kot nie jest zwierzęciem stadnym, jest z natury samotnikiem. I musi mieć odpowiednią dozę niezależności.

Koci towarzysz

Ale każdy kot lubi być rozpieszczany i uwielbiany. Wymaga on codziennego okazywania mu zainteresowania, ale jednocześnie nie znosi być ograniczany. W takim przypadku możemy spodziewać się demonstracji jego elegancji i niezależności. Jasne, że przymrużony wyraz kocich oczu lub terapeutyczne i kojące mruczenie zwraca naszą uwagę, ale to, co lubimy najbardziej w kotach jest właśnie ich osobowość.

Żyjemy w świecie naznaczonym czasem bezużytecznych priorytetów, które oddzielają nas od tego, co jest naprawdę ważne: światła słonecznego, okresów spokoju, nas samych, naszych bliskich… Mamy tendencję do skupiania się na sztucznym świecie, pełnym nieistotnych problemów. Chcemy jedynie gromadzić coraz to nowsze i nowsze rzeczy, zapominając przy tym o doświadczeniach i emocjach…

Naucz się obserwować kota i ucz się od niego podejścia do życia

Ale jeśli poświęcisz chwilę na obserwację swojego zwierzęcia, szybko dostrzeżesz, że kot żyje w swoim własnym tempie. Jego świat zmienia się w odpowiednim, regulowanym przez niego samego rytmie.

Jego życie jest spokojne, mierzone chwilami odpoczynku w promieniach słońca, wylegiwania się obok nas na kanapie, wyruszania na wycieczkę po okolicy w celu sprawdzenia, co to się ostatnio tam działo i nakarmienia jego własnej, wrodzonej ciekawości.

Śpiący kot

Kot to niezwykle mądra istota, która pozwala nam otworzyć swoje własne oczy szerzej na świat dostrzegając w nim znacznie więcej światła i nadziei. Czasem mówi się, że koty są świetnie zorientowane w świecie jogi. Mogą spędzać długie godziny medytując przed ścianą lub wpatrując się w miskę z wodą. Czy takie zachowanie ma jakiś ukryty sens? Jaką rzeczywistość są w stanie dostrzec, a której ludzkie zmysły nie są w stanie objąć?

Kot często spędza czas siedząc nieruchomo w swoim własnym świecie. Nie przeszkadza mu to jednak w ułamku sekundy przejść do działania. Przejście z całkowitego bezruchu do pełnej akcji odbywa się tak błyskawicznie, że widok tego zapiera nam dech w piersiach i wzbudza bezbrzeżny szacunek oraz uznanie.

Fascynujące u kota jest to, że wszystko, co robi jest oparte na impulsach dostarczanych mu przez jego wyczulone zmysły. Można rzecz, że z pewnością nie ogranicza się on tylko do pięciu z nich, ale ma także i szósty zmysł. Jego intuicja, czyli zdolność do wykrywania rzeczy pozornie niedostrzegalnych, wtedy kiedy tego najbardziej potrzebuje (a także i my) jest niewątpliwie cnotą, którą ma Twój kot. U żadnego innego zwierzęcia tej cechy nie znajdziesz.

To, że masz wiele kotów, wcale nie musi oznaczać, że jesteś szalony

Kto powiedział, że osoby otaczające się ponad setką kotów są szalone? Kot to niezwykle mądra i spokojna istota sprawiające, że życie staje bogatsze, prostsze i bardziej interesujące dla każdego, kto mieszka razem z tymi wspaniałym zwierzętami. Są one po prostu wspaniałymi towarzyszami codzienności, zapewniającymi zarówno relaks, jak i fascynującą rozrywkę.

Są idealnymi zwierzętami domowymi zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Są wiernymi towarzyszami pozwalającymi spędzić spokojne popołudnie lub zrelaksować się leżąc sobie w łóżku. Są także doskonałymi przyjaciółmi pozwalającymi żyć wspólnie i uczyć się od siebie każdego dnia.

“Kot to w pełni niezależna osobowość.
Ma mnóstwo własnych pomysłów na otaczającą go rzeczywistość.
Wiele z nich także dotyczy jego właściciela.”
John Dingman


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.