Jak powiedzieć swojemu partnerowi, co Cię denerwuje, nie raniąc go?

Komunikacja w związku to sztuka. Pomaga budować mosty, które was łączą, współudział, który stanowi intymność między wami, oraz plany na wspólne życie. To także sposób, w jaki mówisz swojemu partnerowi, co Cię w nim irytuje. Jak jednak to zrobić, nie wywołując konfliktów? Dowiedz się tutaj.
Jak powiedzieć swojemu partnerowi, co Cię denerwuje, nie raniąc go?
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2023

Niewątpliwie jednym z ważnych wskaźników dobrego samopoczucia w związku jest komunikacja. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcesz powiedzieć swojemu partnerowi o tym, co Cię denerwuje, nie raniąc go. Rozpracowywanie pewnych problemów może być przyczyną wyjątkowo intensywnych negatywnych uczuć, które często powodują utratę kontroli. Są to na przykład strach i złość.

Odpowiedzialność emocjonalna jest priorytetem w komunikacji. Łatwo jest jednak paść ofiarą fałszywych przekonań. Jednym z nich może być sytuacja, w której szczerość oznacza dla Ciebie mówienie wszystkiego, co przychodzi Ci do głowy, niezależnie od tego, czy o tym pomyślałeś wcześniej, czy nie. W poniższym artykule znajdziesz kilka strategii poprawy umiejętności komunikacyjnych.

Znaczenie komunikacji w związku

Komunikacja w Twoim związku polega na tym, co mówisz swojemu partnerowi i co on mówi Tobie. Jest to jednak również to, czego mu nie mówisz i czego on nie powiedział. Co więcej, komunikacja to również to, co oboje wyrażacie i czego nie wyrażacie, za pomocą słów lub niewerbalnie. Ten proces, daleki od zwykłej wymiany wiadomości, jest sposobem rozwiązywania konfliktów, dzielenia się wyjątkowymi chwilami, dbania o siebie i ostatecznie utrzymywania zdrowych relacji.

Według publikacji w Iztacala Electronic Journal of Psychology, styl komunikacji wpływa na zadowolenie partnera. Pary, które starają się nawzajem zrozumieć, konstruktywnie rozwiązywać problemy i stawiać na pierwszym miejscu empatię, odczuwają większą satysfakcję. Z drugiej strony ci, którzy przejawiają unikowy, krzywdzący lub plotkarski styl zachowania, doświadczają odwrotnego efektu.


Możesz również chcieć przeczytać Pięć wskazówek, jak poprawić komunikację w związku


Sesja terapii psychologicznej, aby nauczyć się wyrażać to, co Cię niepokoi, bez ranienia partnera
Szukanie profesjonalnej pomocy zawsze będzie przydatne w nauce wyrażania tego, co niepokoi Cię w związku.

Wizyta u psychologa jest czymś w porządku

Konflikty w parze są niezwykle różnorodne zarówno pod względem przebiegu, jak i pochodzenia. Przypadki zazdrości, używania substancji, problematycznych teściów i nadużyć mogą wymagać interwencji profesjonalisty. Z badań przeprowadzonych przez Konrad Lorenz University Foundation (Kolumbia) wynika, że terapia par pomaga partnerom w zdobywaniu narzędzi komunikacyjnych. W związku z tym są w stanie rozwiązywać problemy za pomocą kierowanych i ustrukturyzowanych metod.

Wykazano, że integracyjna behawioralna terapia par (IPCT) jest przydatna w zmniejszaniu brutalnych zachowań w związku i zwiększaniu poziomu satysfakcji w nim.

Pamiętaj, że zdrowy związek buduje się na co dzień, sprzyjając rozwojowi osobistemu zarówno Ciebie, jak i Twojego partnera. W końcu jesteście razem, bo się kochacie. Nie trać z oczu tego faktu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.