Introwertycy - poznaj co jest ich siłą

Introwertycy - poznaj co jest ich siłą

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Wielu ludzi uważa, że introwertycy to ludzie cechujący się słabością – nic bardziej mylnego. Introwertyzm jest cechą osobowości, która wskazuje na głębokie procesy myślowe i emocjonalne. Świadczy on również o preferencji do spokojnych, cichych miejsc o niskim poziomie stymulacji oraz z małą liczbą osób. Tacy właśnie są introwertycy.

Carl Gustav Jung był pierwszym, który zainteresował się pracą w temacie introwertyzmu i ekstrawertyzmu. Wówczas stwierdził on, że introwertycy to na ogół osoby, które swoje myśli i uczucia kierują do wewnątrz.

Otacza nas wielu introwertyków, jednak społeczeństwo zdaje się z jakiegoś powodu ich naznaczać. To wręcz przeciwne zachowania takie jak przykuwanie uwagi, aktywność i ruch, podejmowanie ryzyka lub posiadanie dużej liczby znajomych są faworyzowane.

Czasami introwertykami nazywamy ludzi po prostu nieśmiałych. Nieśmiałość definiujemy jako uczucie niepokoju i dyskomfortu, negatywnej samokrytyki lub strachu przed przebywaniem w dużej grupie ludzi, lub strachem na samą myśl o takiej okoliczności.

Kobieta - nieśmiałość

Bycie introwertykiem ma jednak swoje zalety. W swoim TedTalk Susan Cain, prawniczka i autorka, opowiada się za introwertyzmem i staje w obronie introwertyków.

Odkrywa przed swoimi słuchaczami, że była introwertyczką jako dziecko i między innymi uwielbiała czytać. Działo się tak gdyż w jej rodzinie książki były rzeczą nieodzowną i stale odgrywały ważną rolę w dalszych etapach jej życia.

Z przeszło 10 milionami wyświetleń w jej wykładzie nie uświadczysz lania wody. Są one szczególnie istotne dla osób, które raz na zawsze chcą zwalczyć swój kompleks niższości – fakt, który introwertycy doskonale rozumieją.

Introwertycy – zaskakujące fakty

W filmie poznamy wiele interesujących faktów na temat introwertyków:

  • Introwertycy mają wspaniały wkład zarówno w przestrzeni społecznej jak i osobistej. Zazwyczaj są bardziej ostrożni i unikają ryzyka silniej niż ekstrawertycy. Dzięki temu zazwyczaj są dobrymi szefami i przywódcami, ponieważ swoje decyzje podejmują dopiero po dokładnym rozważeniu wszystkich możliwości oraz odnalezieniu konsensusu.
  • Introwertycy są bardzo kreatywni. Wspaniałe osobistości tego świata jak Jezus, Budda, czy Mojżesz potrzebowali pustyni, aby móc wykrystalizować swoje myśli, a dopiero później przekazali je światu. Są to wspaniałe przykłady, które pomogą nam zrozumieć istotę introwertyzmu. Aby móc tworzyć wielkie rzeczy, wielu ludzi potrzebuje samotności.
    Marzyciel
  • To bardzo pouczające, by dzieci pracowały w parach, ale nie możemy zapominać jak ważne jest dla nich samodzielne wykonywanie zadań. Szczególnie w przypadku introwertyków – ci potrzebują czasu z samym sobą, aby rozwinąć kreatywność i uwolnić swój pełny potencjał.
  • Można być jednocześnie introwertykiem i ekstrawertykiem. Susan Cain nazywa takie wypośrodkowanie ambiwertyzmem i zachęca nas do rozwijania obu stron własnej osobowości. Wszyscy powinniśmy starać się poznać lepiej siebie samych. Jednocześnie możemy pracować nad otwarciem się na innych i dzielenie się tym co w nas najlepsze.
  • Dlaczego introwertycy są tak napiętnowani? Dla Susan odpowiedź tkwi w zachodnich społeczeństwach, a w szczególności w mentalności Amerykanów, gdzie propagowany jest “kult osobowości“. Biznesmeni to ludzie sukcesu, którzy zmuszeni są do ekstrawertyzmu, osiągania swoich celów, zdobywania kontaktów itp.

    Społeczeństwo zdaje się dyktować nam, że musimy być ekstrawertykami by wykrzesać z siebie to co najlepsze. Nie ma powodu, abyśmy słuchali tych rad.

Pozytywne nastawienie - mężczyzna

Jakie są zalety bycia introwertykiem?

Jeśli jesteś introwertykiem, to nie ma powodu do obaw. Posiadasz cechy i zalety, które są zarówno wyjątkowe jak i mogą okazać się korzystne:

  • Jesteś bardziej kreatywny.
  • Potrafisz lepiej słuchać innych.
  • Jesteś ostrożniejszy i bardziej zdolny do refleksji.
  • Masz silniejsze przywiązanie do swojego świata wewnętrznego (do myśli i emocji).
  • Masz mniej ryzykowny styl bycia.
  • Jesteś bardziej wrażliwy, spokojny i introspekcyjny.

Jako podsumowanie polecamy ci książkę “Ciszej proszę. Siła introwersji w świecie, który nie może przestać gadać.” autorstwa Susan Cain. Mamy nadzieję, że ci się spodoba!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.