Instynkt: coś, co rzadko Cię zawodzi

Instynkt: coś, co rzadko Cię zawodzi

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2017

“Skąd o tym wiedziałeś?” “To podpowiedział mi mój instynkt.” Czy te słowa brzmią dla Ciebie znajomo?

Instynkt to według powszechnego mniemania zahaczające nieco o sferę paranormalną, trudne do wytłumaczenia zdolności, które występują przede wszystkim wśród zwierząt. Ale nie należy lekceważyć faktu, że istoty ludzkie także go mają. Być może występuje on u nas w większym lub mniejszym stopniu, ale i tak siedzi gdzieś sobie skulony w kącie, czekając tylko na odpowiednią okazję do tego, aby przejść do działania.


“Podstawą, na jakiej bazuje nasz instynkt jest to,
że działa on niezależnie od przyczyny.”
Karol Darwin

Być może powodem tego, że nasz ludzki instynkt jest stosunkowo słaby jest to, że pochodzimy w prostej linii od zwierząt, ale jednak w pewnym momencie skręciliśmy na swoją własną ścieżkę ewolucji zanim zdołały się wykształcić u nas wszystkie odpowiednio silne wzorce skomplikowanych zachowań, jakie znaleźć możemy w świecie zwierzęcym.

Instynkt jest aktywowany w pewnych określonych sytuacjach, w odpowiedzi na specyficzne bodźce zewnętrzne. Działa on zupełnie niezależnie od nas, nie jesteśmy w stanie go ograniczać lub sterować nim.

Wszyscy opieramy się na instynkcie przetrwania, ponieważ został on zaprojektowany jako absolutna podstawa naszej psychiki. Dzięki temu, co oferuje nam instynkt przetrwania, możemy błyskawicznie reagować na wszelkiego rodzaju atak, niebezpieczeństwo lub poczucie zagrożenia.

Umysł

Gdy sytuacja rozwija się tak, że możemy potencjalnie doznać uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, w naszym mózgu zapala się swego rodzaju lampka ostrzegawcza, a wtedy kontrolę nad naszym umysłem i ciałem przejmuje instynkt samozachowawczy. W takim przypadku przestajemy postępować świadomie i z rozwagą, a górę bierze w nas zwierzęca natura.

Jak możemy sklasyfikować wszystkie te działania i sposoby postępowania? No cóż, po prostu jako instynktowne. W zasadzie potrafimy tak szybko reagować, aby uchronić się przed wszystkim, co mogłoby nas zranić lub nam zaszkodzić. Tak, instynkt stanowi reakcję naszego organizmu na sytuację zewnętrzną, która pochodzi z głębokich warstw naszego umysłu, bez uprzedniego myślenia lub odczuwania.

Instynkt a intuicja – jakie są różnice?

Istnieje istotna różnica między instynktem i intuicją, jako że ta druga nie zawsze rozwija się z odpowiednią intensywnością u każdej z osób. Być może jednak drzemie gdzieś w ukryciu nie mając szansy do ujawnienia się. Intuicja to zdolność do zrozumienia, rozpoznania lub bezpośredniego dostrzeżenia czegoś dla nas istotnego.

Jeśli porównamy się do naszych przodków żyjących wiele tysięcy lat temu, to natychmiast zdamy sobie sprawę z tego, że nasz instynkt tak naprawdę jest obecnie bardzo mocno „wyciszony”. Zapewne stało się tak dlatego, że w czasach obecnych nie jest on nam aż tak potrzeby. Zamiast tego staramy się być ludźmi racjonalnymi i postępować tak, by kontrolować swoje emocje z mniejszym lub większym skutkiem.

Polna droga

Dzisiejsze społeczeństwo nie wykazuje tendencji do dawania instynktowi odpowiednio dużej dozy zaufania, na jaką bez wątpienia on zasługuje. Instynkt jest traktowany jako cecha typowo zwierzęca, charakteryzująca te wszystkie stworzenia, które nie rozumieją otaczającego je świata lub nie wiedzą, w jaki sposób mogą wyrazić samych siebie. Ale to nie jest prawda!

Szczególnie, że istnieją pewne składowe instynktu, których nie należy w żadnym wypadku ignorować…

1. Poczucie zagrożenia, zwane także szóstym zmysłem

Może poczułeś to specyficzne ukłucie w klatce piersiowej lub doznałeś uczucia niepokoju, którego na początku nie rozumiesz. Może już w następnym ułamku sekundy Twój organizm zareagował wystarczająco szybko, aby nie zostać potrąconym przez jadący ulicą samochód lub unikając potknięcia się o nierówność podłoża.

Poczucie zagrożenia

Czy uważasz, że jest to jakiś rodzaj przeznaczenia? Po prostu zwykłe szczęście? Nie do końca. Tak naprawdę właśnie zadziałał Twój instynkt chcąc Cię uchronić przed uszczerbkiem na zdrowiu. Dobrze jest nauczyć się rozpoznawać i zwracać uwagę na sygnały, które wysyła Ci Twoje własne ciało.

Nie zapominaj o tym, że Twoja podświadomość ma swoją własną zdolność do dostrzegania i klasyfikowania różnych rodzajów zagrożenia. Do tego odbywa się to znacznie wcześniej, zanim zrobi to Twój umysł i Twoje zmysły, nad którymi masz pełną kontrolę.

2. Pierwsze wrażenie

Coś w tej kobiecie mi się nie podoba.” Dlaczego? “Nie wiem, ale coś mi podpowiada, że coś jest z nią nie tak.” To nie jest tak, że jesteś pełen bezpodstawnych uprzedzeń lub na siłę doszukujesz się jakichś wad. To raczej właśnie w tym momencie Twój instynkt (bądź też intuicja) wysłał Ci sygnał, którego nie powinieneś ignorować.

Pierwsze wrażenie odgrywa także niezwykle istotną rolę w przypadku, gdy naprawdę lubisz kogoś, kogo dopiero co spotkałeś pierwszy raz w życiu. I nie mamy teraz na myśli miłości od pierwszego wejrzenia. Ten mechanizm działa zupełnie inaczej.

Opisywany w tym miejscu proces jest naprawdę prosty, a jego działanie niewytłumaczalnie wręcz przydatne. Po prostu pozwala Ci błyskawicznie dowiedzieć się na przykład komu warto zaufać. Jeśli nie opierasz się na stereotypach lub uprzedzeniach, to taki instynkt może być bardzo przydatnym narzędziem do szybkiego i skutecznego rozpoznawania ludzi potencjalnie dla Ciebie niebezpiecznych.

3. Podejmowanie decyzji

W każdej minucie naszego życia podejmujemy jakąś decyzję. Niektóre z nich są łatwiejsze, podczas gdy inne wymagają sporo czasu i wysiłku. Kiedy staniesz w obliczu sytuacji, w której będziesz musiał podjąć decyzję mającą naprawdę spory wpływ na Twoje przyszłe życie, nie powinieneś ani przez sekundę wątpić w swój instynkt. Propozycja ta może brzmieć trochę prymitywnie lub może nawet śmiesznie, ale to naprawdę wartościowa rada.

Spacer ścieżką

I na koniec musimy zadać sobie pytanie, czy instynkt i intuicja są na tyle wiarygodne, że warto im zaufać w każdej sytuacji. Oczywiście czasami możemy się pomylić kierując się instynktem. Powinniśmy zwracać na to uwagę, aby wiedzieć, kiedy należałoby naprawić popełnione wcześniej błędy. Ale przecież to samo może być również udziałem postępowania według racjonalnych przesłanek opracowanych przez nasz rozum.

Wyniki przeprowadzonych licznych badań naukowych wykazały, że w 90% przypadków opieranie się na tym, co podpowiada Ci Twój instynkt może przełożyć się na końcowy sukces. Zawsze możemy przecież wykonać swoje własne doświadczenie mające na celu określenie skuteczności tego, co oferuje nam nasz własny instynkt.

Jak zatem zapatrujesz się na tę sprawę? Czy jesteś gotów zaakceptować to wyzwanie?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.