Ile jest 'Może' pomiędzy Tak i Nie?

Ile jest 'Może' pomiędzy Tak i Nie?

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2017

Jak często mówimy może, gdy wyrażamy nasze zdanie. Ale przecież ‘może‘ oznacza nie lub tak… Dlaczego nie mówimy tego co chcemy powiedzieć, mówimy “tak”, gdy chcemy powiedzieć “nie”, zaprzeczamy, kiedy chcemy się zgodzić. Co jest nie tak z nami, gdy mamy wyrazić naszą opinię?

Dość często bez wątpienia widzimy siebie uwięzionych w sytuacji, w której nie chcemy być od samego początku, bo nie wiemy jak powiedzieć nie. Czasami obawiamy się reakcji innych zaangażowanych osób, czasami boimy się powiedzieć nie ze względu na kompromis.

Może powód nie ma znaczenia, ważne jest to, że zaprzeczamy sami sobie, poprzez rozdzielenie tego co myślimy, od tego, co mówimy.

“Szczęście jest wtedy, gdy to, co myślisz, co mówisz i co robisz jest w harmonii.”
-Mahatma Gandhi-

Kobieta ze strzałą w sercu

Wiedzieć jak powiedzieć “nie” zamiast “może”

Uczenie się mówienia nie, by odmówić zrobienia czegoś co nam się nie podoba lub z czym czujemy się źle, jest niezbędne. W przeciwnym razie, nigdy nie będziemy szczęśliwi i nie będziemy żyć w zgodzie z samym sobą.

Istnieje wiele powodów, dla których powiedzenie nie jest niezbędne:

  • Nieodczuwanie samozadowolenia. Konieczne jest nauczenie się, by mówić nie, gdy jesteśmy skłonni się na coś zgodzić tylko po to, by zadowolić drugą osobę (partnera, rodziców, przyjaciół, itp.) Unikanie uzależnienia i ciągłego zadowalania innych ludzi pozwoli nam być bardziej wolnym.
  • Wybieraj za siebie. Nasze życie nie może leżeć w rękach innych ludzi. Jeśli nie wybieramy tego, co chcemy zrobić, gdzie chcemy się udać, jaki typ ludzi chcemy po naszej stronie, to będziemy żyć życiem innych, a nie naszym. Ludzie, którzy nas kochają często myślą, że wiedzą, co jest dla nas lepsze, ale czasami, pomimo dobrych intencji, ich rady kierowane są ich własnymi obawami, a nie naszymi.

“Dusza jest barwiona kolorem naszych myśli. Myśl tylko o tych rzeczach, które są w zgodzie z Twoimi zasadami i mogą znieść światło dzienne. Zawartość Twojej osoby to Twój wybór. Dzień po dniu, to co robisz staje się Tobą. Twoja uczciwość jest Twoim przeznaczeniem – jest Twoim światłem, które prowadzi Cię na Twoją drogę.”
-Heraclitus-

  • Powiedz nie i pozbądź się lęku. Kiedy chcemy powiedzieć nie i robimy to, to czujemy się wyzwoleni będąc w harmonii naszych myśli i naszych najgłębszych uczuć. Z drugiej strony, gdy stajemy w obliczu sytuacji, w której boimy się powiedzieć nie, to jesteśmy atakowani przez dyskomfort, stres i niepokój.
  • Próbuj zadowolić siebie, a nie innych. Prawdą jest, że czasami musimy się poddać, ale nigdy kosztem własnego szczęścia. Decyzje podjęte z obawy przed reakcjami innych ludzi lub poza poczuciem obowiązku prawdopodobnie wpłyną negatywnie na nas w przyszłości, ponieważ nie byliśmy szczęśliwi, kiedy decydowaliśmy o sobie.
Kobieta i mężczyzna na skale

Rady jak nauczyć się mówić to, co naprawdę chcemy powiedzieć

Bądź asertywny

Asertywność pozwala nam wyrazić nasze emocje i to, co myślimy w jasny sposób, nie tworząc jednocześnie ani dyskomfortu ani wrogości.

Asertywność oznacza umiejętność wyrażenia tego, co chcemy. Oznacza okazywanie empatii, bez wychodzenia poza to, co naprawdę chcemy powiedzieć. Jest to kwestia mówienia tego, co chcemy z miłości i szacunku.

Wzmocnij swoją pewność siebie

Samoocena lub opinia jaką mamy o sobie jest podstawą, jeśli chcemy być w stanie mówić to co mamy na myśli. Niska samoocena pozostawia nas na łasce opinii innych ludzi.

Istotne jest dla nas, aby nauczyć się mieć własne poglądy i cenić siebie jako ludzi. Dzięki temu możemy mieć szczęśliwe i satysfakcjonujące życie, dokładnie takie, jakie chcemy.

Pozbądź się całego poczucia winy

Pomyśl o wszystkich momentach, w których powiedziałeś, co miałeś na myśli i nie czułeś się w ogóle winny. Wręcz przeciwnie, czułeś się uwolniony i w zgodzie z samym sobą. Jest to uczucie, które powinno być dominujące. Bądź sobą, ze swoimi cnotami i swoimi wadami. Nie czuj się winny za to, kim jesteś.

Pomyśl o wszystkich momentach, w których powiedziałeś tak, a tak naprawdę chciałeś powiedzieć nie. Jeśli, na przykład, chcą żebyś został dłużej w pracy i odpowiesz nie, to w rzeczywistości mówisz tak na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, mówisz tak na robienie tego, co lubisz robić w wolnym czasie.

“Sam fakt, że zapytamy siebie o możliwości wyboru, to wypaczamy to, co może zostać wybrane. Tak, nie, dobrze… Wydaje się, że wybór nie może być dialektyczny, że fakt wprowadzenia go zubaża go, to znaczy, fałszuje go, to znaczy, przemienia go w coś innego. Ile wieczności jest między Yin i Yang? Ile może jej być pomiędzy tak i nie?”
-Julio Cortázar-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.